REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rybienko Leśne świętowało

Miasto

W atmosferze sąsiedzkiego pikniku upłynął pierwszy weekend września w Rybienku Leśnym, gdzie przy licznych atrakcjach świętowano Dni Rybienka i Okolic.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Dni Rybienka Leśnego i Okolic to nawiązanie do 90-lecia, które obchodzono w ubiegłym roku. Licznie zgromadzonych na pl. Gwieździstym mieszkańców i gości witał Adam Grześkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic, które zorganizowało ubiegłoroczne i tegoroczne obchody.

- Spotkaliśmy się tu, żeby pobyć ze sobą razem, porozmawiać, spędzić miło i pożytecznie czas - mówił, dziękując instytucjom, firmom, osobom prywatnym, które wsparły organizację wydarzenia.

I tak właśnie - na rozmowach, biesiadzie, spacerach rybenkowskimi i nadbużańskimi uliczkami - postanowiło spędzić czas kilkaset osób. Wiele z nich skorzystało z zaproszenia na rejs po Bugu łodzią rzeczną byk „Olęder”, która zabierała w godzinne przejażdżki w dół i w górę rzeki. Kilkadziesiąt osób wybrało się w sobotnie przedpołudnie na spacer historyczny po Rybienku Leśnym i Latoszku z Piotrem Płochockim. Dzięki jego dużej wiedzy uczestnicy spaceru poznali najstarsze obiekty architektoniczne i pozostałości po dawnych budynkach m.in. piekarni na Latoszku. Spacerowicze wyruszyli z plaży miejskiej, z okolic mostu, które w historii miasta odgrywały zawsze ważną rolę. Zniszczony w okresie wojny napoleońskiej, na przełomie XVIII i XIX wieku, został odbudowany dopiero około 100 lat później. Piotr Płochocki przypomniał przedwojenne lata świetności kurortu, jakim było Rybienko Leśne i aspirujące do tego miana Rybienko Łochowskie, Latoszek (wtedy zwany Wygodą). Swoją opowieść ilustrował archiwalnymi zdjęciami miejsc i ludzi. 

- W 1930 roku Kazimierz Skarżyński, właściciel majątku Rybienko, rozparcelował należący do niego las leżący po drugiej stronie Bugu z przeznaczeniem na nowe osiedle letniskowe. Aż do wybuchu wojny letnisko rozwijało się znakomicie, aż do '39 roku, który przerwał ten rozwój w punkcie szczytowym - wspominał Piotr Płochocki. - Aby ściągać letników, zarybiano stawy w Rybienku L., zainstalowano linię telefoniczną, powstał przystanek kolejowy i autobusowy, powstało stowarzyszenie, Skarżyńscy bardzo silnie lobbowali na rzecz Rybienka Leśnego. W 1934 roku właściciele - Zamojscy - rozparcelowali też Rybienko Łochowskie. Latoszek należał wtedy do kilku rodzin, były małe możliwości jego parcelacji. 

Druga grupa wybrała się na rajd pieszy po okolicach Rybienka Leśnego z Jurkiem Sitkiem. Pieszym wędrówkom, jak i całej imprezie, na szczęście sprzyjała piękna pogoda. A do uczestnictwa zachęcały przygotowane atrakcje. O umilenie czasu najmłodszym zadbała 78. Drużyna Harcerska Junga, która animowała zabawy i pląsy. Na dzieci czekały dmuchańce, gokardy, strzelanie z łuku, malowanie. 

Nie lada atrakcją dla dorosłych, a szczególnie płci męskiej, był II Zlot Pojazdów Zabytkowych, w którym można było obejrzeć ponad sto samochodów i kilkadziesiąt motocykli. Liczną reprezentacją stawili się wyszkowscy motocykliści z Free Horses oraz uczestnicy ZłombolaOrganizatorzy nagrodzili właścicieli wyróżniających się pojazdów - najstarszych, najpiękniejszych, przybyłych z najodleglejszych zakątków. Najstarszym prezentowanym autem był ford model A z 1929 roku należący do Jarosława Augustynika, a motocyklem - Iż z 1955 roku należący do Marka Langowskiego. Nagrodę za najładniesze auto - mercedesa z 1968 roku odebrał Wojciech Sobociński. Zwieńczeniem zlotu była parada wzbudzająca duże zainteresowanie ulicami Rybienka Leśnego i Wyszkowa.

Imprezie towarzyszył koncert zespołu Caroline & The Lucky Ones oraz stoiska gastronomiczne z rękodziełem. Na zakończenie Dni Rybienka Leśnego i Okolic odbyła się wieczorna biesiada przy ognisku.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Żywa lekcja historii w Łosinnie
Założyć opaskę AK, głosić frazę Bóg, Honor, Ojczyzna a jednocześnie nosić teczkę za Sobczakiem. Taka ta nasza Tereska groteska.
Zapora
Usłyszeli strzały. Na działce była nielegalna broń i amunicja
Pani Elwira zapomniała wspomnieć, że ten 41-latek poza użyciem broni najpierw znieważał słownie pracowników ochrony na ogrodach działowych w Kamieńczyku, a następnie jeszcze pobił dwóch działkowiczów.
Misiek
Kłopotliwe odpady
Dokładnie nawet odpady poremontowe na leśnej w Wyszkowie chcieli jakieś zaświadczenie z urzędu a ja miałem cztery kawałki styropianu i dwie rynny które sam zawiozlem CHORE!
Hj
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Jagienki, Kamili, Korneliusza

REKLAMA

pl.jooble.org