REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pamiętajmy, że czytanie wzbogaca...

Nauka

Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Z tej okazji  3 września odczytano fragmenty dramatu "Moralność pani Dulskiej", który został lekturą X odsłony Narodowego Czytania.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zebranych uczniów powitała dyrektor placówki Agnieszka Lachowska - Marzoch.

- Witam wszystkich miłośników dobrej książki na 10. jubileuszowej odsłonie akcji Narodowego Czytania - mówiła.

Do uczniów zwróciła się Joanna Kozon, nauczycielka języka polskiego, która przeczytała także też List Prezydenta RP Andrzeja Dudy zachęcający do uczestnictwa w 10. już edycji tego wydarzenia.

- Narodowe Czytanie jest to akcja promująca wartościowe książki, organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz" Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 akcja miała wyjątkowy charakter, w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła wówczas do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, "Antologii Niepodległości" - specjalnie na tę okazję przygotowanego zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie", zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewulskiego. W 2019 roku czytaliśmy "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, dziesiątej jubileuszowej odsłony, została "Moralność pani Dulskiej". Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Akcja komedii rozgrywa się w domu państwa Dulskich. Pamiętajmy, że czytanie wzbogaca. Niech dzisiejsze spotkanie zachęci szczególnie uczniów do sięgania po wartościową literaturę i przyczyni się do propagowania czytelnictwa - mówiła.

- Jest to trudna lektura, ale bardzo wartościowa - mówiła do uczniów dyrektor MGBP w Wyszkowie Małgorzata Ślesik - Nasiadko. - Jesteście bardzo inteligentni i na pewno wiele rzeczy rozumiecie. Natomiast biblioteki są pełne, pięnych wspaniałych książek dostosowanych do waszego wieku, więc wypożyczajcie i czytajcie.

W SP w Leszczydole Starym wysłuchaliśmy fragmentów dramatu "Moralność pani Dulskiej": akt I scena VI, akt I scena VII, akt I scena XII, akt II scena II i III, akt II scena XII, akt II scena IV, akt III scena XIV, które z podziałem na role przeczytali: uczniowie klasy VI, VII, VIII, dyrektor placówki Agnieszka Lachowska - Marzoch, przedstawicielka Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Wyszkowie - Renata Pokraśniewicz, sołtys Leszczydołu Starego - Monika Bieżuńska, dyrektor MGBP w Wyszkowie - Małgorzata Ślesik - Nasiadko. 
 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówSP w Leszczydole StarymAkcja Narodowego Czytania

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Żywa lekcja historii w Łosinnie
Założyć opaskę AK, głosić frazę Bóg, Honor, Ojczyzna a jednocześnie nosić teczkę za Sobczakiem. Taka ta nasza Tereska groteska.
Zapora
Usłyszeli strzały. Na działce była nielegalna broń i amunicja
Pani Elwira zapomniała wspomnieć, że ten 41-latek poza użyciem broni najpierw znieważał słownie pracowników ochrony na ogrodach działowych w Kamieńczyku, a następnie jeszcze pobił dwóch działkowiczów.
Misiek
Kłopotliwe odpady
Dokładnie nawet odpady poremontowe na leśnej w Wyszkowie chcieli jakieś zaświadczenie z urzędu a ja miałem cztery kawałki styropianu i dwie rynny które sam zawiozlem CHORE!
Hj
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Jagienki, Kamili, Korneliusza

REKLAMA

pl.jooble.org