REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Na naukę przyszedł czas..."

Nauka

"Wrzesień, wrzesień w naszej szkole, klasy pełne słońca, pełne dzieci, bo wakacje już dobiegły końca..." - wyśpiewali uczniowie, którzy 1 września rozpoczęli nowy rok szkolny. Po rocznym trybie nauki zdalnej, tegoroczna przewidziana jest wyłącznie w trybie stacjonarnym. W Szkole Podstawowej nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie odbyła się gminna inauguracja roku szkolnego 2021/2022, która została połączona z uroczystościami upamiętniającymi rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uroczystości z udziałem władz miejskich rozpoczęły się przy Pomniku Pamięci Obrońców Westerplatte na placu szkolnym. Z głośników zabrzmiał historyczny komunikat o wybuchu II wojny światowej....

- 1 września 1939 roku nie rozpoczął się dżwiękiem dzwonka szkolnego - mówiła Sylwia Grzegorczyk. - O świcie nieprzyjaciel zaatakował Polskę z morza, lądu i powietrza, rozpoczynając tym samym najkrwawszą w dziejach świata wojnę - II wojnę światową. Za symboliczny początek wojny uznaje się atak pancernika Schleswig-Holstein na polskie pozycje na Westerplatte. Patronem szkoły, przed którą się znajdujemy, są właśnie obrońcy Westerplatte, dlatego dzisiaj składamy im hołd. Obrona Westerplatte stanowiła tylko niewielki fragment wojny polsko-niemieckiej, ale była swego rodzaju sukcesem. Pierwszym tego dowodem jest sam czas trwania defensywy, siedmiodniowa pomyślna walka z wielokrotnie liczebniejszym i materiałowo silniejszym wrogiem. Obrona Westerplatte odegrała znaczną rolę moralną w 1939 roku, mobilizując kraj do wytrwałości w oporze - mówiła.

Do uczniów zwrócił się burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

- "Każdy nas, młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, sobie i wokół siebie, tak obronić dla siebie i dla innych..." - przypominam dziś te piękne słowa papieża Jana Pawła II, skierowane do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte w czerwcu w 1987 roku, po pierwsze dlatego, że jest w nich ogromna ponadczasowa moc i mądrość. Bo powinniśmy sobie je często powtarzać i przypominać, stać zawsze po stronie dobra, prawdy, miłości i szacunku. Przypomniałem słowa papieża Polaka także dlatego, że ich sensem jest odpowiedzialność i odwaga, dwie wartości bezcenne. Odpowiedzialność również za pokój na świecie, odwaga, bo nic nie jest nam dane raz na zawsze, bo trzeba czasem bronić tych wartości, które są jego fundamentem. Winni jesteśmy pamiętać o swoich bohaterach, po to tu dziś jesteśmy i tego uczyny kolejne pokolenia. 

Burmistrz odniósł się także do kombatantów.

- Szanowni kombatanci, wasza obecność tu dziś jest dla tych młodych ludzi żywą lekcją historii. Wy już wypełniliście swoją powinność, obroniliście swoje Westerplattte, swoją słuszną sprawę, przyjmijcie naszą wdzięczność i nasze podziękowania i obietnice, że pozostaniemy wierni  wartościom najwyższym dla siebie i dla innych - powiedział.

Korzystając z okazji, wręczono pamiątkowy ryngraf oraz krzyż honorowy za Zasługi Związku Piłsudczyków kombatantowi, wieloletniemu działaczowi Związku Kombatantów RP i Byłych Więzniów Politycznych - Marianowi Abramczykowi.

-  Dziękuję wam, droga młodzieży, dyrektorom szkół, nauczycielom szkół. Jestem tu przy tym pomniku już drugi raz i dziś cieszę się bardzo, że akurat pamiętaliście o nas. Dziękuję za moją współpracę wpólnie z młodzieżą, bo byłem i jestem od 40 lat przewodniczącym Komisji Kultury Historycznej. Były lata 30. 60. i 70. mieliśmy zaproszenia ze szkół na spotkania z młodzieżą, bo miałem dużo kombatantów w naszym Oddziale. Byli kombatanci, którzy walczyli pod Monte Cassino, była Westerplatterówna, która z Rosji przez cały front przeszła do Berlina, później przyjechała do Wyszkowa, byli różni bohaterowie Wyszkowa i spotkania mieliśmy często, jeździliśmy do szkół. Cieszę się, że tyle młodzieży tu dziś jest. Ja zawsze z młodzieżą pracowałem i właśnie może dlatego dożyłem 94 lat, cieszę się tym - mówił odznaczony.

Głos zabrał także prezes Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie Sylwester Raniszewski.

- To, co na tym pomniku jest napisane, to słowa znamienne. "Chwała tym, co walczyli, pamięć tym, co polegli". Młodzieży, macie wyjatkową nazwę waszej szkoły - Obrońców Westerplatte. Nie zapominajmy również o tych, którzy są wśród nas o kombatantach. Należy ich darzyć dużym szacunkiem, ponieważ to oni swoim świadectwem, dają pamięć o czasach minionych, okrutnych czasach. W nadchodzącym roku szkolnym życzę wszystkiego najlepszego, samych najlepszych ocen i zadowolenia z pracy społecznej - mówił.

Pamięć poległych uczciły delegacje samorządowe gminy, powiatu, przedstawiciele środowisk kombatanckich, lokalne zarządy patrii politycznych, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy gminy Wyszków, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Pamięci Obrońców Westerplatte na placu szkolnym.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie zgromadzonych powitała dyrektor SP nr 4 Ewa Runo.

- Dzieci dają energię szkole, nareszcie wróciły po zdalnym nauczaniu. Dzieci przeprowadziły nas z tego podniosłego nastroju, jaki był przy Pomniku Pamięci Westerplattczyków, do tej części radosnej, wesołej, otwierającej nowy rok szkolny i już stacjonarnie a nie zdalnie. Wszyscy chyba jesteśmy szczęśliwi, że znów zaczynamy naukę stacjonarnie. Cieszą się dzieci, cieszą się rodzice i cieszymy się my, nauczyciele i oby tak trwało, aż do czerwca - mówiła.

- Dziś otwieramy nowy rok szkolny z nowymi planami, z nowymi wyzwaniami i nadziejami, ale w istocie kontynuacja długiej i odpowiedzialnej, wymagającej cierpliwości pracy z uczniami. Spotykamy się dziś z nadzieją, że będzie to "normalny" rok szkolny, ze stacjonarną nauką, bez trudności, bez ograniczeń. Jesteście - mam nadzieję - gotowi do podjęcia wraz z pierwszym dzwonkiem honorowego zadbania o oceny ale również kształtowania własnej osobowości. Jestem pewnien, że wasi nauczyciele, wasi rodzice będą was codziennie wspierać. Niech będzie to rok budowania nowych szkolnych relacji opartych na wzajemnej życzliwości, pomocy i szacunku. W nowym roku szkolnym życzę wam wytrwałości, mądrości i by wiele satysfakci przynosiła wam wasza praca - zwrócił się do uczniów burmistrz Grzegorz Nowosielski.

- Zaczynałem swoją edukację przed 74 laty, czyli waszych rodziców jeszcze nie było na świecie - mówił prof. Henryk Goryszewski. - Do tej pory pamiętam dzień, jaka była pogoda i pamiętam wspaniałą wychowaczynię, która opiekowała się mną, gdy byłem w szkole podstawowej. Zawsze mi mówiła, że do nauczycieli mam się odnosić z większym szacunkiem niż do rodziców, bo to nie są własne dzieci tylko cudze dzieci, a nauczyciele dają wiedzę, serce i opiekę, żeby was wychować. Życzę wam, żebyście te lata, które spędzicie tu w szkole, wykorzystali dla zbudowania waszej wiedzy. Wiedza jest bardzo potrzebna człowiekowi dla zbudowania waszego charakteru, żebyście wyrośli na odpowiedzialnych ludzi darzących innych szacunkiem. I nawiązując do dzisiejszego dnia, żebyście wyrośli na dobrych obywateli naszej ojczyzny. Życzę wam wszystkim, żebyście przeżyli swoje życie w pokoju, wszystkiego dobrego - mówił.

Podczas uroczystości wręczono akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego w roku szkolnym 2020/2021: Robertowi Fallaszkowi z SP nr 2 w Wyszkowie, Anecie Jóźwiak z SP nr 2 w Wyszkowie, Martynie Marii Głowackiej z SP nr 4 w Wyszkowie, Martynie Jagielskiej z SP nr 1 w Wyszkowie, Joannie Małgorzacie Abramczyk z SP nr 1 w Wyszkowie, Agnieszce Bańskiej z SP nr 4 w Wyszkowie, Małgorzacie Szumowskiej z Przedszkola nr 9 w Wyszkowie, Agnieszce Rudo z Przedszkola nr 1 w Wyszkowie, Magdzie Mielczarczyk z Przedszkola Integracyjnego nr 4 w Wyszkowie. 

W programie artystycznym wystąpili uczniowie klas IIIa, IIIb i IIIc przygotowani pod kierunkiem wychowawczyń: Agnieszki  Bańskiej, Urszuli Wierzchoń oraz Hanny Czyżo.

Tego dnia oddano także oficjalnie do użytku szkolny plac zabaw, na którym zamontowano pięć przyrządów: huśtawkę, zjeżdzalnię, koło obrotowe, ścieżkę wspinaczkową oraz grę "kółko i krzyżyk". Koszt inwestycji wyniósł ponad 30 tys zł. 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówSP nr 4 w Wyszkowieinauguracja roku szkolnegouroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Żywa lekcja historii w Łosinnie
Założyć opaskę AK, głosić frazę Bóg, Honor, Ojczyzna a jednocześnie nosić teczkę za Sobczakiem. Taka ta nasza Tereska groteska.
Zapora
Usłyszeli strzały. Na działce była nielegalna broń i amunicja
Pani Elwira zapomniała wspomnieć, że ten 41-latek poza użyciem broni najpierw znieważał słownie pracowników ochrony na ogrodach działowych w Kamieńczyku, a następnie jeszcze pobił dwóch działkowiczów.
Misiek
Kłopotliwe odpady
Dokładnie nawet odpady poremontowe na leśnej w Wyszkowie chcieli jakieś zaświadczenie z urzędu a ja miałem cztery kawałki styropianu i dwie rynny które sam zawiozlem CHORE!
Hj
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Jagienki, Kamili, Korneliusza

REKLAMA

pl.jooble.org