REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Płaskie dachy dla wybranych

Miasto

Dom z płaskim dachem w Rybienku Nowym? Tak, ale tylko na wybranych trzech działkach. Taki zapis w planie zagospodarowania proponuje burmistrz Wyszkowa, który pod naciskiem społecznym po raz kolejny wycofuje się z nieakceptowanych rozwiązań planistycznych. Wzbudzający liczne kontrowersje i sprzeciw mieszkańców plan zagospodarowania zostanie po raz trzeci wyłożony do publicznego wglądu i poddany dyskusji publicznej.

REKLAMA

O sprawie tzw. płaskich dachów w Rybienku Nowym piszemy regularnie od lutego 2019 roku, kiedy to Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych działek w Rybienku Nowym. Na wniosek jednego inwestora, który posiada trzy sąsiadujące ze sobą działki, burmistrz zaproponował wówczas dopuszczenie na osiedlu Bajkowym domów z płaskimi dachami. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem mieszkańców osiedla (czytaj TUTAJ), którzy argumentowali, że zaburzy to ład architektoniczny ich okolicy i stanowi jawną dyskryminację tych mieszkańców, którzy wcześniej chcieli zbudować dom z płaskim dachem, ale trzymając się zapisów obowiązującego planu nie mogli tego zrobić.

Protest społeczny, petycja z podpisami na niewiele się jednak zdawały. Miasto stało na stanowisku, że trendy budowlane zmieniają się i nie można ograniczać inwestorów. Mało tego, przy drugim wyłożeniu planu do publicznego wglądu w czerwcu tego roku, miasto poszło o krok dalej i zaproponowało nie tylko płaskie dachy, ale także nowe dopuszczalne wskaźniki zabudowy. Parametr maksymalnej wysokości budynków mieszkalnych zaproponowano z 8 do 10 metrów, a w przypadku garaży i budynków gospodarczych - z 3 do 7 metrów. Mieszkańcy osiedla ponownie nie kryli oburzenia (czytaj TUTAJ). Do burmistrza wpłynęły uwagi i wnioski o to, by nie zmieniać wspomnianych parametrów i utrzymać dotychczasowy charakter architektoniczny osiedla - bez płaskich dachów. 

Znaczna część tych uwag została przez burmistrza uwzględniona. Grzegorz Nowosielski zgodził się na:

1. Utrzymanie maksymalnej wysokości budynków jednorodzinnych do 8 m i niezmienianie wysokości budynków jednorodzinnych na 10 metrów, gdyż na całym obszarze objętym planem znajdują się budynki jednorodzinne o wysokości maksymalnie 8 metrów

2. Niedopuszczenie możliwości budowania garaży wolnostojących w ostrej granicy z nieruchomością sąsiadującą. Odległość od granicy z nieruchomością obok powinna wynosić minimum 1,5 metra od ogrodzenia.

Tylko częściowo natomiast burmistrz uwzględnił uwagi mieszkańców dotyczące garaży. Mieszkańcy wnioskowali o ograniczenie wysokości garaży wolnostojących do maksymalnej wysokości 3 metrów i ograniczenie ich powierzchni do 25 m kw. Wysokość zabudowy gospodarczej i garażowej burmistrz proponuje natomiast ograniczyć do 4 metrów - jak uzasadnia - "w związku z potrzebami wynikającymi z przepisów odrębnych oraz zasad obliczania wysokości zabudowy". 

Także częściowo burmistrz uwzględnił uwagę mieszkańców, aby nie wprowadzać możliwości budowania domów z dachem płaskim. Częściowo, to znaczy, że burmistrz proponuje dopuszczenie płaskich dachów, ale tylko na trzech konkretnie wskazanych działkach. Działki te należą do inwestora, który wnioskował o zmianę planu i dopuszczenie właśnie płaskich dachów. Grzegorz Nowosielski uzasadnia swoją decyzję następująco:

- Wprowadzenie w projekcie planu ustaleń dopuszczających dachy płaskie na wskazanym terenie stanowi bezpośrednio wykonanie Uchwały Nr IX/93/19 Rady Miejskiej w Wyszkowie z dn. 30.05.2019r. W „Analizie dotyczącej zasadności przystąpienia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wyszków dla wybranych terenów położonych w miejscowościach: Rybienko Stare, Leszczydół - Nowiny, Tulewo Górne, Rybno, Gulczewo, Skuszew, Rybienko Nowe” w pkt IV i VI wskazano, że nowy plan pozwoli na realizację dachów płaskich. W związku ze składanymi uwagami zdecydowano o dopuszczeniu dachów płaskich jedynie dla działek o nr ewidencyjnych 171, 172 oraz 175 w obrębie Rybienko Nowe. Ponadto, należy podkreślić, iż wprowadzony zapis nie nakazuje stosowania dachów płaskich, a jedynie umożliwia ich realizację. 

W związku z tym, że obecnie proponowane zapisy planu dalece odbiegają od tego, co procedowano jeszcze w czerwcu tego roku, projekt planu musi zostać ponownie poddany konsultacjom społecznym. Lada dzień po raz trzeci zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Odbędzie się także kolejna dyskusja publiczna, o terminie której poinformujemy, kiedy zostanie ogłoszony.  

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Inny "inwestor"
Brawo Panie Burmistrzu! Tylko postępowa osoba idzie z rytmem trendów i nowoczesności. Jeśli kiedyś Pan nie chciał wydać decyzji o płaskich dachach bo nie było to modne albo nikt nie potrzebował a teraz jest inaczej bo za tym idą konkretne przesłanki, to właśnie jest postawa godna człowieka mądrego bo tylko głupi nie zmienia zdania! Zastanawiam się też, czemu komuś ograniczać wysokość na garaż oraz tym bardziej metraż?! Jeśli ktoś buduje dom to zazwyczaj ma minimum 2 samochody a przy 2 samochodach (a może i rowerach/ motocyklu czy innych pojazdach) to i 50 metrów może być za mało - czemu ograniczać swobodę w życiu? A jeśli ktoś ma dużą rodzinę i jeździ wysokim samochodem z boxem, bo tylko tak się może zapakować na wakacje.... to czemu ma zdejmować box (zima/ulewa) przed wjazdem do garażu albo tym bardziej - czemu ma swój samochód "rodzinny" parkować na zewnątrz? Tego nie rozumiem. Przeczytałem przed chwilą poprzedni post i uważam, że zazdrość tych sąsiadów nie zna granic.. nie chciałby
Do inwestora
"inny" inwestor? Stawiam wszystko, że jednak ten sam. Szanowny inwestorze zrozum w końcu, że nie pozwolimy na płaskie dachy i odpuść sobie. Złóż reklamację u burmistrza niech odda kopertę za niezałatwienie sprawy. Wielu mieszkańców gdyby miała taką możliwość to też by projektowała płaski dach i wyższą zabudowę, jednak takiej możliwości nie mieliśmy ze względu na taki charakter osiedla. Skoro my się mogliśmy dostosować to nie widzę powodu, żeby Pan nie mógł. Dlaczego burmistrz chcę wyróżniać jedną osobę, pomimo że reszta osiedla jest przeciwna? Czyżby czerpał z tego korzyści? I proszę nie mieszać w to garaży i budynków gospodarczych bo akurat tu sprzeciwu nie ma, mogą i po 100m2 stawiać jak komuś działka na to pozwoli...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Żywa lekcja historii w Łosinnie
Założyć opaskę AK, głosić frazę Bóg, Honor, Ojczyzna a jednocześnie nosić teczkę za Sobczakiem. Taka ta nasza Tereska groteska.
Zapora
Usłyszeli strzały. Na działce była nielegalna broń i amunicja
Pani Elwira zapomniała wspomnieć, że ten 41-latek poza użyciem broni najpierw znieważał słownie pracowników ochrony na ogrodach działowych w Kamieńczyku, a następnie jeszcze pobił dwóch działkowiczów.
Misiek
Kłopotliwe odpady
Dokładnie nawet odpady poremontowe na leśnej w Wyszkowie chcieli jakieś zaświadczenie z urzędu a ja miałem cztery kawałki styropianu i dwie rynny które sam zawiozlem CHORE!
Hj
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Jagienki, Kamili, Korneliusza

REKLAMA

pl.jooble.org