REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Najlepsze smaki Mazowsza wybrane. Wśród nich polędwica z Somianki

Powiat

Za nami XIV edycja konkursu o Laur Marszałka. W tym roku zgłoszonych zostało aż 106 produktów żywnościowych. Chleb orzechowy, ciasto drożdżowe z kruszonką, zając w kapuście czy wino chabrowe - to tylko część z tych, które znalazły się w gronie najlepszych. 13 z nich zostało wyróżnionych. Wśród nagrodzonych znalazła się polędwiczka królewska dojrzewająca z Zakładów Mięsnych w Somiance.

REKLAMA

Kapituła konkursu co roku nagradza najlepsze produkty z naszego regionu.

- Smaczne, zdrowe produkty, często oparte na starych, rodzinnych recepturach - to wszystko można znaleźć wśród przysmaków nagradzanych Laurem Marszałka. Ten konkurs pokazuje, jak bogatą tradycję kulinarną ma Mazowsze. Co roku mazowieccy producenci zaskakują mnie nie tylko wysoką jakością zgłaszanych produktów, ale także wytrwałością w poszukiwaniu tradycyjnych receptur. Sama nagroda to nie tylko wyróżnienie dla producenta, ale też pewnego rodzaju gwarancja dla konsumenta, że nagrodzony produkt jest wysokiej jakości - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Dużą liczbę zgłoszeń docenia członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

- Jak co roku zgłosiło się wielu producentów, którzy chcieli pochwalić się swoimi wyjątkowymi produktami. Są to potrawy charakterystyczne dla danego regionu, które są nie tylko smaczne i zdrowe, ale także przygotowane w sposób tradycyjny i ekologiczny - mówi.

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 106 produktów, z których komisja konkursowa wybrała 28 najlepszych, a kolejne 4 otrzymały wyróżnienia kapituły.

Laureaci z subregionu ostrołęckiego to w zdecydowanej większości producenci mięs. Laur Marszałka w kategorii producentów indywidualnych otrzymała Monika Tymińska z Tymianki - Adamy (powiat ostrowski) za pasztet z królika. Kapituła doceniła także pasztet z gęsi wytwarzany przez Zakład Produkcyjno-Usługowy „Sekret Smaku” Joanna Gronowska (powiat makowski), który otrzymał Laur Marszałka w kategorii przedsiębiorców. Ten sam tytuł otrzymały Zakłady Mięsne Somianka (powiat wyszkowski) za polędwiczkę królewską dojrzewającą. Swój aromat i smak zawdzięcza ona starannemu doborowi surowca. Mięso pochodzi z własnego uboju, leżakuje w zaprawie peklującej, a nad całym procesem czuwają doświadczeni pracownicy.

- Nasza polędwiczka królewska dojrzewająca przygotowywana jest z najwyższą starannością i dbałością o jakość, smak i tradycję. Zawiera mieszankę naturalnych przypraw, bez zbędnych dodatków. Fani naturalnych smaków widzą, że mięso nie jest sztucznie spulchniane, wygląda pysznie i tak też smakuje. Zakłady Mięsne Somianka to rodzinna firma z tradycjami, funkcjonująca od 1992. Od początku istnienia gwarantujemy wyjątkowość naszych wyrobów wędliniarskich - mówi Paulina Grala z Zakładów Mięsnych Somianka.

Na deser - Laur Marszałka dla producenta indywidualnego - Koła Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach (powiat ostrowski) za tort orzechowy.

Wyróżnienie w kategorii przedsiębiorców otrzymała kurpiowska polędwica dojrzewająca wytwarzana przez Masarnię Balcerczyk Edward z Myszyńca (powiat ostrołęcki). 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Fontanny do likwidacji
Ich wszystko przerasta, dlatego ta mieścina wygląda jak karykatura miasta, brzydkie bloki, betonowe place, zero ładu urbanistycznego. Jedyny plus to Rybienko i świeże powietrze (w lecie, jak nie palą śmieci w piecach).
ABC
"Zamiast bazgrać po budynkach..."
"bazgrać" cóż za urzędniczy język
Bolo
Fontanny do likwidacji
teraz jest śmietnik to może już lepiej niech zrobią kwietnik, tylko koniecznie kolorowy!
Kali
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy

REKLAMA

pl.jooble.org