REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

„Tacy sami, bez ściany między nami”

Miasto

Happening „Tacy sami, bez ściany między nami”, zorganizowany przez PSOUU Koło w Wyszkowie odbył się 14 lipca w parku miejskim. Jest częścią zadania „Poznać, przeżyć, zrozumieć IV”. Był to ostatni etap projektu, realizowanego przy wsparciu finansowym Powiatu Wyszkowskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Bardzo się cieszymy, że wszyscy dzisiaj tu zawitaliście razem z nami - mówiła Joanna Kulesza, kierownik PŚDS w Wyszkowie. - Mieliśmy przyjemność obserwować wiele innych działań organizowanych w ramach zadania „Poznać, przeżyć, zrozumieć" m.in. w kwietniu została zrealizowana społeczna kampania billboardowa "Tacy sami". Te wszystkie standy, które widzimy przy alejkach, które witały gości od wejścia do parku, to właśnie jest efekt naszej billboardowej kampanii, która cieszyła się ogromnym zainteresownaniem. To było pierwsze nasze działanie. Kolejnym było zogranizowanie gry miejskiej dla uczniów i nie tylko z gminy Wyszków, aż 10 drużyn się zgłosiło. Było to fantastycznie zorganizowane. Kolejnym działaniem było działanie "Obywatel włączONy". W przestrzeni publicznej widzieliśmy - przy placówkach banku, Urząd Pracy, Starostwo Powiatowe - widniały punkty, w których mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnościami. Dzisiajeszy happening jest to podsumowanie tych wszystkich działań, które realizowaliśmy od kwietnia.

- Tak się złożyło, że drugi raz z przyjemnością i ogromną radością uczestniczę w tym happeningu. Cała akcja trwa od kwietnia i gratuluję tej akcji. Polska ma program Down The Road, a Wyszków ma projekt realizowany przez Stowarzyszenie Tacy Sami. "Tacy Sami" krzyczmy głośno a ja mogę wam zapewnić, że ten krzyk w Wyszkowie będzie słyszany. Jesteśmy tu i teraz i bądźmy zawsze. Tego wam życzę. Gratuluję wam pomysłu wszystkim członkom Stowarzyszenia. Jeteśmy z wami, tu i teraz i zawsze - mówiła Elżbieta Piórkowska przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie.

W imieniu starosty Jerzego Żukowskiego gratulacje organizatorom przekazała Teresa Czajkowska.

- Gratuluję tych wszystkich przedsięwzięć i cieszę się razem z wami, że one są takie udane i integrujące nas wszystkich z osobami niepełnosprawnymi. Uważam, że wszystkie osoby z niepełnosprawnościami - one są już obecne w przestrzeni publicznej - my ich potrzebujemy, wy nas potrzebujecie, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Dobrze, że się uzupełniamy. Dobrze, że są takie projekty i możemy nadal się poznawać, swoje potrzeby i oczekiwania - mówiła.

- Bawcie się dobrze ja tylko mogę żałować, że nie mogę uczestniczyć w tym tańcu naszym ale będę podziwiać, dobrej zabawy wam życzę - wróciła się do zebranych przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie Urszula Mikołajczyk.

Happening rozpoczął się choreografią taneczną z chustą, następnie rozegrany został mecz piłki nożnej, który sędziował trener Bugu Wyszków Arkadiusz Gawroński.

W parku przygotowano siedem stref aktywności: “Przełącz się na sport”, w której można było spróbować swoich sił w kręglach fińskich, bocce, łucznictwie, badmintonie, strzałach na bramkę. W strefie “Myślę, tworzę, jestem" przygotowane były warsztaty rękodzielnicze oraz wystawa prac uczestników placówek Stowarzyszenia. W strefie “Zdrowie, ekologia, bezpieczeństwo” można było uzyskać informacje na temat pierwszej pomoc w nagłych wypadkach, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego oraz zasięgnąć wskazówek odnoście segregacji śmieci. Sfrefa "Zdrowie moja pasja" - tam odbyły się porady żywieniowe, których udzielali dietetycy Justyna i Paweł Cieciórowie z Klubu Zdrowej Formy w Wyszkowie, zajmujący się kompleksowym doradztwem w sprawie zmian nawyków żywieniowych, ustalaniem planów posiłków oraz wprowadzaniem aktywności fizycznej. Zorganizowana była także stefa "Pełno Prawni" czyli strefa billboardowej kampaniii społecznej praw osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki kreatywnej strefie z fotobudką uczestnicy happeningu mogli się przenieść na słoneczną wyspę. W strefie "Gwiazd" zaprezentowano układ taneczny podopiecznych Stowarzyszenia oraz gości do utworu Jerusalem. W strefie tej odbył się także pokaz sztuk walki w wykonaniu trenera Gimnazjon Apin Pawła Delugi oraz zawodowego Mistrza Polski K1 Piotra Trześniewskiego, którzy zaprezentowali widowiskowy pokaz serii ciosów pięściami, kopnięć i uderzeń kolanem. Sportowcy przekazali także dla wszystkich uczestników upominki w postaci mini rękawic bokserskich. Odbyło się również losowanie nagród “Obywatela włączONego”, podsumowującego udział uczestników w kampanii prowadzonej w ramach programu "Tacy sami".

Spółdzielnia Socjalna Integracja z Adelina przygotowała na tę okazję poczęstunek. Wolontariuszamy happeningu byli podopieczni wyszkowskiego Monaru oraz SP nr 1 w Wyszkowie. W happeningu udział wzięli pracownicy i podopieczni wraz z rodzicami Warsztatów Terapii Zajęciowej, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, DPS Brańszczyk, OREW oraz Stowarzyszenie "Bądźmy w Kontakcie".

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


PSOUUWarsztaty Terapii ZajęciowejPŚDSOREWhappening

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Fontanny do likwidacji
Ich wszystko przerasta, dlatego ta mieścina wygląda jak karykatura miasta, brzydkie bloki, betonowe place, zero ładu urbanistycznego. Jedyny plus to Rybienko i świeże powietrze (w lecie, jak nie palą śmieci w piecach).
ABC
"Zamiast bazgrać po budynkach..."
"bazgrać" cóż za urzędniczy język
Bolo
Fontanny do likwidacji
teraz jest śmietnik to może już lepiej niech zrobią kwietnik, tylko koniecznie kolorowy!
Kali
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy

REKLAMA

pl.jooble.org