REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

"Wacek z nami pozostał"

Kultura

Choć koncertują na całym świecie, nigdy nie spotkali się na jednej scenie. Stało się to po raz pierwszy w historii w Wyszkowie. Jagodziński, Olejniczak, Tomaszewski, Masecki przyjechali do naszego miasta, aby wystąpić w koncercie - hołdzie pamięci Wacława Kisielewskiego, wybitnego pianisty znanego z duetu "Marek & Vacek", który 35 lat temu zginął w wypadku w Kamieńczyku. "Vacek Festiwal. Dni Muzyki Dobrej" zorganizowany przez Stowarzyszenie Pan Hilary był prawdziwą ucztą dla duszy i wspaniałą promocją dla Wyszkowa.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Publiczność powitał w pięknej scenerii zielonego Rybienka Leśnego pomysłodawca festiwalu, główny organizator - Piotr Adler ze Stowarzyszenia Pan Hilary. Na scenę zaprosił swoich wyjątkowych gości, a tego wieczoru współgospodarzy. Koncert w sposób urzekający i niepowtarzalny poprowadzili bowiem dziennikarka Zuzanna Kisielewska, prywatnie córka Wacka oraz - jak sama zapowiedziała: "Pan anegdotka, mistrz dykteryjek, wirtuoz dygresjii, potomek duchowy Scarlett O'hary", prywatnie brat Wacka - dziennikarz Jerzy Kisielewski, znany m.in. z cotygodniowych audycji w Radiu dla Ciebie. Nie zabrakło anegdotek o marku i Wacku, wspomnień o Marku Kisielewskim, rodzinnych historii, które przybliżono publiczności.

Gości, mieszkańców, radiosłuchaczy i wszystkich miłośników muzyki dobrej powitał także gospodarz gminy, burmistrz Wyszkowa.

- Jestem dumny, że ten koncert, który - jestem absolutnie przekonany - przejdzie do historii polskiej muzyki, odbywa się w Wyszkowie. Mam nadzieję, że odczaruje pamięc Kisielewskich o naszym mieście Muzyka to najbardziej uniwersalny język ludzkości, łączy pokolenia, łagodzi obyczaje. Najwspanialsze melodie są przecież wieczne, dlatego jako samorząd staramy się wspierać takie przedsięwzięcia budujące wspaniałą polską kulturę i tożsamość - mówił Grzegorz Nowosielski.

Zanim na scenie pojawiły się wybitne osobowości polskiej muzyki, za fortepianem zasiadł obiecujący młody pianista z Wyszkowa - 10-letni Ignacy Piekarz, który reprezentował Polskę w tegorocznym 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni.

A potem, przez ponad dwie godziny, dźwiękami czarowali wirtuozi: Marek Tomaszewski - połowa duteu "Marek & Wacek". Janusz Olejniczak - pianista, pedagog muzyczny, laureat i członek jury Konkursu Chopinowskiego, autor muzyki m.in. do "Pianisty" Romana Polańskiego. Andrzej Jagodziński - pianista, pedagog muzyczny, laureat i członek jury Konkursu Chopinowskiego, akompaniator Ewy Bem. Marcin Masecki - pianista klasyczny i jazzowy, kompozytor, absolwent prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, występował m.in. z Tomaszem Stańko, rodziną Waglewskich, Michałem Urbaniakiem, tworzy Jazz Band Młynarski & Masecki. Czterech muzyków, cztery różne style, cztery temperamenty, które - pomieszane - stały się prawdziwą mieszanką wybuchową. Grali solo i w duetach a na deser wszyscy czterej muzycy zasiedli do instrumentów i brawurowo wykonali "Prząśniczkę" Moniuszki. Spod ich palców wypływała muzyka klasyczna, ale zaserowana w takich aranżacjach, z taką lekkością łączenia stylów i gatunków muzycznych, że do uszu publiczności docierała "rozmiękczona" niczym muzyka rozrywkowa w najlepszym tego słowa znaczeniu. Muzycy wspaniale nawiązali do tego, co z klasyką - Chopinem, Beethovenem, Moniuszką - czynili na scenie "Marek i Wacek". To o nich Lucjan Kydryński mówił przecież: "klasyków grają tak, jak się gra przeboje, przeboje grywają tak, jak się gra klasyków". Wyszkowska publiczność była przy tym świadkami wirtuozerskich improwizacji.  

Warto wspomnieć słowo także o wyjątkowej publiczności, która szybko nawiązała nić porozumienia z muzykami i oklaskiwała ich na stojąco, prosząc o bis. Wśród słuchaczy można było dostrzec m.in. Jerzego Iwaszkiewicza, Marcina Kydryńskiego.

Na tym festiwalu zagrało wszystko. Począwszy - co oczywiste - od wybitnych artystów i ich wspaniałych aranżacji - poprzez trafiony wybór miejsca koncertu w zielonej, nadbużańskiej scenerii Rybienka Leśnego, po znakomitą organizację na najwyższym poziomie. Poza warstwą muzyczną, poza niecodziennym faktem, że w jednym miejscu i czasie udało się zaprosić do koncertowania tylu wybitnych muzyków i ich wielbicieli, ogromnym atutem koncertu była jego aura. Atmosfera panowała iście rodzinna i nawet ktoś, kto nie znał osoboście Wacława Kisielewskiego, słuchając jego bliskich i przyjaciół, mógł poczuć się tak, jakby sam był jego dobrym znajomym. Wzruszenie i wdzięczność dla pomysłodawców za podjęcie trudu organizacji wydarzenia było autentyczne i poruszyło także wyszkowską publiczność niemal do łez. 

Rodzina Wacława Kisielewskiego nie kryła, że to dla niej trudny moment, a decyzja o wyborze Wyszkowa na miejsce festiwalu nie przyszła łatwo. Bo przecież Wyszków, gdzie w szpitalu w trzy dni po wypadku pod Kamieńczykiem zmarł Wacław Kisielewski, przywoływał do tej pory tylko traumatyczne wspomnienia. Tu, w tragicznych okolicznościach, zakończyło się zbyt krótkie życie Wacka. Od 13 lipca 2021 roku Wyszków ma jednak szansę kojarzyć się lepiej.

- Z muzyką - i za to dziękował wzruszony Jerzy Kisielewski. - To, że takie grono pianistów, tak różnych, tak uznanych, stanęło tutaj na apel pana Piota Adlera, to jest wzruszające. Wacek z nami pozostał...

- Jerzyku, bardzo Ci dziękuję, że zrobiłeś to i myślę, że wszyscy są bardzo szczęśliwi - mówił przyjaciel Wacka, Janusz Olejniczak. 

- To miejsce niezbyt radośnie nam się kojarzy, bo Wacek zmarł w Wyszkowie, ale najbardziej nieoczywistych miejscach i głowach powstają najlepsze pomysły. Za pomysł tego koncertu dziękuję Piotrowi Adlerowi. To wielki prezent dla mnie i wielka muzyczna uczta dla wszystkich gości - dodała Zuzanna Kisielewska.

Za obecność, poświęcenie czasu Wackowi dziękował artystom i publiczności Piotr Adler.

- Byliśmy z nim duchem, głową i sercem - podkreślał.

"Tuba Wyszkowa" miała zaszczyt patronować temu wydarzeniu. Koncert był na żywo transmitowany w Radiu dla Ciebie, a zostanie pokazany również w TVP3 i TVP Kultura. Publiczność wyraziła nadzieję na kolejne jego edycje, co zapowiedział już pomysłodawca i organizator Piotr Adler. 

- Do zobaczenia za rok - powiedział na zakończenie.

Przypomnijmy, że w ramach Festiwalu Dni Muzyki Dobrej 4 lipca odbył się także piknik muzyczny w wyszkowskim parku. Relacja TUTAJ

 

 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Rusza budowa napisu na pl. Miejskim
@mieszkaniec 1,2,3. - Pięknoduchostwem nie wygrywa się wyborów. Z całym szacunkiem dla wymienionych nazwisk, ale opozycyjność typu: szarpanie za nogawki, jest mało konstruktywne. Cudowne dziecko wyszkowskiej demokracji zaistniało w wyniku półtorarocznej, profesjonalnej kampanii. Grzegorz Nowosielski został burmistrzem bo odpowiednio wcześniej tego CHCIAŁ! Nie czekał na "wystawienie" jego kandydatury przez jakiś kolektyw. Czy w tej chwili jest ktoś taki kto CHCE, bo o wytypowywaniach coś niecoś słychać. Podobnie jak o wyborach parlamentarnych.
roms
Rusza budowa napisu na pl. Miejskim
Jaka zjednoczona prawica? Wyszkowski PiS jest zjednoczony ale z Nowosielskim czyli Polska 2050 Hołowni. Nadzieją dla miasta jest tylko grupa prawych ludzi współpracujących ze Szczerbą i Osikiem.
mieszkaniec3
Rusza budowa napisu na pl. Miejskim
Ma większe możliwości, tylko w jakim kierunku to poszło ? Neon za prawie 200 tysięcy ? Dlaczego alternatywą jest tylko niewielka grupka mądrych osób skupionych wokół radnych Szczerby i Osika ? Czy Wyszków dał się oszukać propagandą rządzącej ekipie pod wodzą gburmistrza ? Może sensowne kandydatury na wybory do przyszłego Sejmu? Może zjednoczona prawica, z Wyszkowa, wystawi osoby z zasadami jak Teresa Czajkowska a może nawet Marka Głowackiego. W innym przypadku będzie dalsza patologia w Polsce jak i w Wyszkowie.
mieszkaniec2
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Poniedziałek
Listopad 2022
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy

REKLAMA