REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rzeka poszerza horyzonty...

Kultura

Rzeka dawała żywność, rzeka dawała możliwość transportu i przemieszczania się, wreszcie dostarczała zabawy i rozrywki. Tak było dawniej, a jak mogłoby być obecnie pokazał Festiwal Kultury Międzyrzecza, który zagościł w gminie Wyszków. Pierwsza jego odsłona odbyła się w Kamieńczyku, a druga - w Wyszkowie. Dzięki rzekom Liwiec i Bug obydwie te miejscowości były ważnymi ośrodkami flisackimi. Festiwal ma przypominać te tradycje...

Galeria zdjęć


REKLAMA

Jak mówią pomysłodawcy - Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala - pierwsza edycja Festiwalu Kultury Międzyrzecza odkrywa na nowo historię i kulturę związaną z terenami położonymi u zbiegu rzeki Liwiec i Bug. Na kanwie historii i nieco zapomnianych tradycji o mazowieckim flisactwie organizatorzy budują opowieść atrakcyjną dla zróżnicowanych odbiorców wydarzenia. W ramach Festiwalu 3 lipca odbył się wspaniały koncert w Kamieńczyku, a 10 lipca impreza zagościła w położonym na nadbużańskim brzegu parku miejskim w Wyszkowie. 

- Flisactwo odegrało ogromną rolę w rozwoju Wyszkowa - mówił w interesującej rozmowie o flisactwie dr. Maurycy Stanaszek. Wspominał, jak do czasu pojawienia się kolei właśnie rzeką spławiano drewno z Puszczy Białej i Kamienieckiej, spławiano m.in. do Torunia. Wyszków i Kamieńczyk (wówczas miejscowość powiatowa) odgrywały ogromną rolę na rzecznym szlaku. Zyskiwały na tym społeczności obydwu miejscowości. 

- Ludzie żyjący przy rzekach mieli zdecydowanie dużo większe horyzonty i dużo łatwiej się takie społeczności rozwijały niż te żyjące w głąb lądu - mówił dr Stanaszek.

Na festiwalowej scenie w Wyszkowie wystąpiły Kapela Kwapińskiego oraz zespół Hambawenah. Kapela Zdzisława Kwapińskiego została założona już w latach 80. Trzonem zespołu zawsze był jej lider - Pan Zdzisław. Zdzisław Kwapiński od lat jest jednym z najprężniejszych animatorów muzycznej kultury swojego regionu. Jest skrzypkiem, saksofonistą, śpiewakiem i tancerzem, a także znawcą folkloru ziemi radomskie. Hambawenah (hamba znaczy podróż) to z kolei mocniejszy akcent. To zespół folk-rockowy wykonujący tradycyjne i autorskie pieśni flisackie w nowoczesnych, czasem rockowych, czasem reggae aranżacjach. Jak mówią o sobie - współczesna kapela ludowa z Sandomierza, choć muzycy pochodzą dosłownie z całej Polski. Artyści przypomnieli najstarsze i najpopularniejsze ale też te mniej znane pieśni głównie o wodzie i życiem na wodzie związane. 

A jak to życie w nadrzecznych miejscowościach wyglądało, można było w praktyce zobaczyć i poczuć dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. Na drugim brzego rzeki, na plaży w Latoszku, zorganizowało ono warsztaty pływania tradycyjną łódką pychówką. W ramach warsztatów krótki wstęp teoretyczny wygłosił Andrzej Biernacki, a potem dla chętnych były ćwiczenia praktyczne na Bugu, w których pomagał także Tadeusz Szewczyk. 

- Pychówka była najdogodniejszym środkiem transportu - nie wymaga żadnego silnika, paliwa, jest napędzana siłą własnych rąk - opowiadał Andrzej Biernacki. Uczestnikom warsztatów udzielał na wodzie praktycznych wskazówek, jak manewrować łodzią. Chętnych nie brakowało.  

W tym samym czasie z plaży na Latoszku w krótkie rejsy po Bugu chętnych zabierało Taxi Wisła. Była także możliwość odbycia spływu Bugiem do Popowa, Kuligowa, Serocka, Nieporętu a nawet do Warszawy.

W ramach festiwalu w parku miejskim dla dzieci zorganizowano ekowarsztaty. Chętni mogli spróbować swoich sił w ecopainting i sitodruku i za pomocą tych metod ozdabiać roślinami bawełniane koszulki czy torby.

Trzecia - ostatnia odsłona Festiwalu Kultury Międzyrzecza odbędzie się 17 lipca na plaży nad Zal. Węgrowskim w Węgrowie. Zagrają Sutari i Kapela Niwińskich.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Fontanny do likwidacji
Ich wszystko przerasta, dlatego ta mieścina wygląda jak karykatura miasta, brzydkie bloki, betonowe place, zero ładu urbanistycznego. Jedyny plus to Rybienko i świeże powietrze (w lecie, jak nie palą śmieci w piecach).
ABC
"Zamiast bazgrać po budynkach..."
"bazgrać" cóż za urzędniczy język
Bolo
Fontanny do likwidacji
teraz jest śmietnik to może już lepiej niech zrobią kwietnik, tylko koniecznie kolorowy!
Kali
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy

REKLAMA

pl.jooble.org