REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Wybitna Szkoła Primus w Kaliskach

Nauka

W powiecie węgrowskim, w gminie Łochów, w malowniczej miejscowości nad Liwcem znajduje się szkoła zbudowana na ziemi, którą w swoim testamencie przekazała sama pani Helena Paderewska. To Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa „Julin” imienia Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach. Społeczność szkolna pielęgnuje pamięć o patronach swojej szkoły. W roku szkolnym, który właśnie dobiegł końca, uczniowie KPSP wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Ignacy Jan Paderewski - pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury adresowanym do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych w kraju oraz szkół polskich zagranicą.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Celem konkursu było propagowanie i przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego, uczczenie jego pamięci, zainteresowanie pięknem twórczości kompozytora, niezwykłym życiem, godną naśladowania postawą, wrażliwością estetyczną, uświadomienie wagi poświęcenia i permanentnej determinacji w dążeniu do odzyskania niepodległości Polski, kształtowanie w młodzieży takich wartości jak wolność i patriotyzm, czy rozbudzenie wrażliwości na piękno muzyki kompozytora i dostrzeżenie jej ponadczasowych wartości artystycznych. Wszechstronna postać Ignacego Jana Paderewskiego jako niekwestionowanego autorytetu artystycznego, politycznego, moralnego i patriotycznego sprawiła, że konkurs objął wiele dziedzin osadzonych w obszarach aktywnej działalności tego wielkiego Polaka.

KPSP „Julin” reprezentowana przez uczniów klasy VIII – Marię Malińską i Piotra Siuchtę we współpracy z dyrektorem szkoły Małgorzatą Siuchtą i koordynatorem konkursu na terenie szkoły – Małgorzatą Rowicką zajęli I miejsce w kategorii "Wybitna Szkoła Primus". Celem pracy konkursowej było pokazanie działalności społeczności szkolnej wokół postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Praca została doceniona za całokształt działalności społeczności szkolnej, uwypuklenie znaczenia postaci Ignacego Jana Paderewskiego w środowisku lokalnym, zaangażowanie i pasję, tworzenie od kilkudziesięciu lat historii szkoły, dbałość o spuściznę mistrza. Jury doceniło organizację przedstawień i występów na różnych scenach teatralnych, których fundamentalnym celem jest propagowanie życia i twórczości Heleny i Ignacego Paderewskich przez grupę teatralną You.lineczka.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się dnia 29 czerwcaw auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, na którą pojechali przedstawiciele KPSP „Julin”. W foyer auli zorganizowano wystawę prac plastycznych związanych z postacią Ignacego Jana Paderewskiego. Galę wręczenia nagród uatrakcyjniły konkursowe występy finałowe młodych pianistów. Laureaci konkursu wraz z organizatorami złożyli wiązankę kwiatów przed pomnikiem Paderewskiego zlokalizowanym przed Akademią Muzyczną.

Zaszczytne miano Wybitnej Szkoły Primus jest ogromnym zaszczytem dla całej szkolnej społeczności. Jednocześnie motywuje młodych ludzi do podejmowania wszelkich aktywności w związku z tak wspaniałymi postaciami, jakimi byli Helena i Ignacy Jan Paderewscy.

Konkurs zainicjowali: Wielkopolski Kurator Oświaty reprezentowanym przez Roberta Gawła oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, reprezentowanym przez dyrektora prof. dr hab. Jana Żaryna. W organizację włączyły się również: Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Konkurs wsparło także Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Patronatu honorowego udzielili: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki oraz wojewoda wielkopolski. radę artystyczną oraz jury konkursu tworzyli tak wybitne osoby jak Karol Radziwonowicz, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Waldemar Andrzejewski, Joanna Marcinkowska.

Małgorzata Rowicka KPSP „Julin” w Kaliskach 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


ŁochówKatolicka Publiczna Szkoła Podstawowa „Julin” imienia Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskachogólnopolski konkurs Ignacy Jan Paderewski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Parking kosztem terenu szkoły
A co na to wszystko rodzice dzieci z SP 1. Zainteresowani tematem i warunkami edukacji ich pociech?
babcia
Aby ułatwić inwestowanie
Dziś ostatni dzień zgłaszania uwag do planu. Ważki temat.
roms
Parking kosztem terenu szkoły
Waldek masz rację w tym miescie to już kolejna chora sytuacja
Tadek

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Środa
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Bianki, Borysa, Wawrzyńca

REKLAMA