REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Nauczą pychówką po Bugu

Turystyka

Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic zaprasza na warsztaty pływania tradycyjną, drewnianą łodzią rzeczną, tzw. pychówką. Warsztaty będą częścią Festiwalu Kultury Międzyrzecza, w ramach którego w parku miejskim odbędzie się koncert kapel folkowych.

REKLAMA

Warsztaty odbędą się 10 lipca w godz. 16.00-18.00 na plaży na Latoszku. W ramach warsztatów przewiedziano krótki wstęp teoretyczny, a potem ćwiczenia praktyczne na Bugu. Osoby biorące udział w warsztatach otrzymają pamiątkowe certyfikaty jego ukończenia. Prosimy o zapisywanie się na cześć praktyczną (pływanie pychówką), wysyłając wiadomość na adres: zapisy@rybienko.leśne.pl. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Część teoretyczna jest otwarta, bez limitu miejsc.

Link do wydarzenia na FB - TUTAJ

***

Warsztaty będą częścią Festiwalu Kultury Międzyrzecza. Pierwsza edycja Festiwalu odkryje na nowo historię i kulturę związaną z terenami położonymi u zbiegu rzeki Liwiec i Bug. Na kanwie historii i nieco zapomnianych tradycji o mazowieckim flisactwie zbudujemy opowieść atrakcyjną dla zróżnicowanych odbiorców wydarzenia. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala. W ramach Festiwalu 3 lipca odbył się już koncert w Kamieńczyku a 10 lipca zagości w Wyszkowie (park miejski) Kapela Kwapińskiego oraz Hambawenah. Program imprezy:

- godz. 16:00 warsztaty
- godz. 18:00 dyskusja o flisactwie z dr. Maurycym Stanaszkiem
- godz. 18:30 koncert Zdzisława Kwapińskiego
- godz. 20:00 koncert Hambawenah

Kapela Zdzisława Kwapińskiego została założona już w latach 80. Trzonem zespołu zawsze był jej lider - Zdzisław. Zdzisław Kwapiński od lat jest jednym z najprężniejszych animatorów muzycznej kultury swojego regionu. Jest skrzypkiem, saksofonistą, śpiewakiem i tancerzem, a także znawcą folkloru ziemi radomskie. Przez wszystkie lata działalności współpracowało z nim wielu muzyków. Przy niektórych okazjach występują wraz z nimi śpiewaczki: Pani Zofia Gunia i jej córki, Ksawera i Joanna. 

Hambawenah - polski zespół folk-rockowy wykonujący tradycyjne i autorskie pieśni flisackie w nowoczesnych aranżacjach. https://www.facebook.com/Hambawenah 

***

Łódź pychówka - łódź długości od 4 do 8m, tradycyjna, używana do prac gospodarczych np. połowów ryb, przewozu siana, a obecnie również rekreacji. Jej nazwa pochodzi od techniki pływania, polegającej na odpychaniu się od dna długim wiosłem lub tyczką. Używana w różnych odmianach na rzekach całej Polski, w tym na Bugu.Istnieją dwie podstawowe techniki pływania pychówką - "na pych" i "na ruma". Pływanie na pych polega na odpychaniu się długim (3 metry i więcej), zwykle okutym wiosłem od dna rzeki. Gdy głębokość wody nie pozwala na odpychanie się od dna, albo gdy płynie się z prądem, stosuje się technikę "na ruma". Polega ona na powolnym wiosłowaniu wzdłuż jednej burty, przy czym każde pociągnięcie wiosłem kończy się delikatnym, "zawijającym" odbiciem od burty. Stosuje się przy tym dźwignię, opierając wiosło o burtę. Ma to na celu skorygowanie kursu - jest to znacznie wydajniejsza metoda od wiosłowania ciężkim wiosłem na przemian z każdej burty.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Fontanny do likwidacji
Ich wszystko przerasta, dlatego ta mieścina wygląda jak karykatura miasta, brzydkie bloki, betonowe place, zero ładu urbanistycznego. Jedyny plus to Rybienko i świeże powietrze (w lecie, jak nie palą śmieci w piecach).
ABC
"Zamiast bazgrać po budynkach..."
"bazgrać" cóż za urzędniczy język
Bolo
Fontanny do likwidacji
teraz jest śmietnik to może już lepiej niech zrobią kwietnik, tylko koniecznie kolorowy!
Kali
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy

REKLAMA

pl.jooble.org