REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Szachownica" na Kościuszki

Miasto

Niezbyt dobrze zapowiada się to, co chce nam zafundować gmina Wyszków w kwestii planu zagospodarowania w ścisłym centrum miasta. Zróżnicowanie dopuszczalnej wysokości zabudowy od 15 do 24 metrów przy eksponowanych ulicach Kościuszki, Wąskiej, Chopina spowoduje chaos architektoniczny. A proponowany przy wjeździe do miasta budynek z sześcioma kondygnacjami będzie przeważał nad krajobrazem jednorodzinnej zabudowy ulicy Wąskiej. Jednak jest jeszcze czas na zabranie głosu w tej sprawie przez mieszkańców.

REKLAMA

Ostatnio okazją do wypowiedzenia się na temat nowo projektowanego planu zagospodarowania dla fragmentu ulicy Kościuszki była druga już dyskusja publiczna. Procedura zmiany planu trwa przez pandemię od 2019 roku. Obecnie obowiązujący plan został uchwalony w 2014 roku i korygował zapisy planu z 2011 roku. A zatem na przestrzeni dziesięciu lat (a wyłączając okres pandemii, gdy procedury administracyjne były "zamrożone" - właściwie ośmiu) będzie to już trzecia zmiana planu zagospodarowania dla działek leżących u zbiegu ulic: Sowińskiego i Kościuszki, Kościuszki (między Sowińskiego a Wąską) oraz u zbiegu ulic Kościuszki i Wąskiej. Większość tych terenów jest już zabudowana, ale dla czterech działek, które zabudowane nie są, gmina chce znacznie zintensyfikować wskaźniki zabudowy. Zmiana planu dotyczy także istniejącego już budynku wielorodzinnego z usługami na skrzyżowaniu Kościuszki i Wąskiej (vis a vis Urzędu Pracy i Komendy Policji). Jak to wygląda w szczegółach? 

- Mamy tu kilka terenów, których funkcje są przemieszane. W planie wyznaczone są funkcje: mieszkaniowa wielorodzinna z dopuszczeniem usług, usługi z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej - i to wszystko w różnych proporcjach procentowych. Chcemy to ujednolicić - mówił przedstawiciel biura projektowego, które na zlecenie Urzędu Miejskiego w Wyszkowie wykonuje nowy plan zagospodarowania.

Z tym ujednoliceniem sprawa jest jednak dość skomplikowana. 

Zgodnie z obowiązującym planem na większości działek w tym kwartale dominuje wskaźnik wysokości zabudowy do 15 metrów i 5 kondygnacji. Jednak na wniosek właścicieli działek, gmina chce go podnieść. I tak, na działce położonej narożnie między ul. Chopina, Sowińskiego i Kościuszki gmina chce dopuścić zabudowę wielorodzinną o wysokości do 20 metrów i zrezygnować z tzw. dominanty, czyli przewyższenia budynku na określonej powierzchni procentowej, co oznacza, że w całości będzie on mógł liczyć 20 metrów wysokości (obecnie plan dopuszcza maks. 18 metrów - red.). Podobne parametry założono dla działki obok (tzn. między terenem położonym narożnie między ul. Chopina, Sowińskiego i Kościuszki a istniejącym budynkiem, w którym mieści się sklep "Neoet"). Co ciekawe, już sama działka z budynkiem m.in. "Neonetu" to dopuszczalna wysokość do 15 metrów i 5 kondygnacji - podobnie jak kilka kolejnych nieruchomości. Ale gdy dochodzimy do budynku wielorodzinnego u zbiegu Kościuszki i Wąskiej, mamy znów inne parametry wysokości zabudowy. Istniejący już blok w kształcie litery "L" liczy od strony ul. Kościuszki 6 kondygnacji - z dominantą - do wysokości 21 metrów i 4 kondygnacje od strony ul. Wąskiej. Takie parametry zapewniła mu poprzednia zmiana planu zagospodarowania, której dokonano jeszcze w trakcie budowy bloku, czyli w 2014 roku. Z tym budynkiem sąsiadują natomiast dwie niezabudowane jeszcze działki przy ul. Wąskiej (dawny "rubel plac") - także przeznaczone pod budownictwo wielorodzinno-usługowe. I tam gmina chce dopuścić budynki 20-metrowe, do 5 kondygnacji naziemnych z dominantą aż do 24 metrów wysokości (6 kondygnacji naziemnych), co w stosunku do obowiązującego planu oznacza podniesienie wysokości zabudowy o 2 metry.

- Dlaczego taka szachownica? - pytali podczas dyskusji mieszkańcy.

- Ale obecny plan też nie dopuszczał jednolitej zabudowy - odpierała zarzuty naczelnik wydziału zagospdoarowania przestrzennego Agnieszka Kostrzewa.

- Co nie znaczy, że nie mamy tego uporządkować i ujednolicić - odparli mieszkańcy.

- Jak może Panu wyjść z analizy, że można dopuścić taki "paluch" w Centrum, w zabudowie szeregowej? Pan powinien uspokoić tę zabudowę - zwróciła się do planisty uczestnicząca w dyskusji architekt Małgorzata Bajowska.

Zmiana wskaźnika wysokości zabudowy nie jest jedyną procedowaną dla tego terenu. Na wniosek właścicieli budynku wielorodzinnego z usługami u zbiegu ulic Kościuszki i Wąskiej (vis a vis Urzędu Pracy) gmina chce także zmienić planem istniejący stosunek powierzchni przeznaczonej pod usługi i mieszkaniowej dla kondygnacji III i IV budynku. Właściciele chcą zmiany proporcji z 60% usług i 40% mieszkaniówki na 60% mieszkaniówki i 40% funkcji usługowej. Dzięki temu na najwyższych kondygnacjach mogliby sprzedać lokale mieszkaniowe, a obecnie znajduja się tam tzw. komórki lokatorskie. Wcześniej właściciele próbowali uzyskać na to zgodę u starosty, wnioskując o zmianę sposobu użytkowania tych komórek na lokale mieszkaniowe.

- Starosta dwu- lub trzykrotnie odmówił, argumentując to brakiem możliwości zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc postojowych dla nowych mieszkań, brakiem komunikacji dla osób niepełnosprawnych poprzez brak windy na najwyższe kondygnacje oraz tym, że niektóre prace wykonano bez stosownej dokumentacji - informuje nas Sebastian Falba, naczelnik wydziału architektoniczno-budowlanego Starostwa Powiatowego w Wyszkowie. 

Po tej odmowie właściciele nieruchomości wystapili do burmistrza z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania, która właśnie jest procedowana. Uwagi do planu można składać w Urzędzie Miejskim do 8 lipca. 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Wąski
I co z tego - radni którzy niczego z tego nie rozumieja z przewodniczącą Piórkowską na czzele i tak wszystko przyklepią. Macie jakieś złudzenia ? Aby jak najwięcej nawciska ć i nie ważne jak to będzie wyglądało albo jak będzie wyglądała komunikacja w zatłoczonym i tak centrum. Juz teraz nie ma gdzie auta postawić a tu kolejne bloki na 24 metry. Brawo a prywaciarz deweloper się cieszy bo wie że radni i tak rączki podniosą jak burmistrz każe
olo
a kto na tego Burmistrza głosował? teraz płacz..............

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Fontanny do likwidacji
Ich wszystko przerasta, dlatego ta mieścina wygląda jak karykatura miasta, brzydkie bloki, betonowe place, zero ładu urbanistycznego. Jedyny plus to Rybienko i świeże powietrze (w lecie, jak nie palą śmieci w piecach).
ABC
"Zamiast bazgrać po budynkach..."
"bazgrać" cóż za urzędniczy język
Bolo
Fontanny do likwidacji
teraz jest śmietnik to może już lepiej niech zrobią kwietnik, tylko koniecznie kolorowy!
Kali
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy

REKLAMA

pl.jooble.org