Grupa około 170 uczestników 17 czerwca wzięła udział w otwartym rajdzie pieszo - rowerowym zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie (w ramach zadania publicznego z zakresu wspierania osób niepełnosprawnych pn. "Bez barier IV", dofinansowanego przez Powiat Wyszkowski).
Galeria zdjęć
Celem rajdu jest zwiększenie umiejętności zachowania w środowisku leśnym oraz w ruchu drogowym, poznawanie najbliższej okolicy, szacunek do przyrody' pobudzanie do osobistego rozwoju i samodzielności oraz do aktywności społecznej, poprawa sprawności psychofizycznej, utrwalanie nabytych i rozwijanie nowych umiejętności społecznych, rozwijanie umiejętności komunikowania się i prawidłowego zachowania się w kontaktach międzyludzkich, wpływanie na postawy opiekunów i rodziców osób z niepełnosprawnościami w zakresie angażowania się w podniesienie aktywności osób od nich zależnych, integracja środowisk osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i otoczenia społecznego, przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji.
Trasa rajdu prowadziła od siedziby PŚDS do Nadleśnictwa Wyszków w Leszczydole-Nowinach. Dystans do pokonania wynosił ok. 4 km. Podczas rajdu można było poruszać się pieszo na rowerach lub z kijkami.
- Tegoroczny rajd jest fantastyczny, pogoda nam dopisała, udział zadeklarowała spora liczba osób, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni - mówiła Joanna Kulesza, kierownik PŚDS w Wyszkowie, koordynatorka rajdu.
Na terenie Nadleśnictwa przygotowany był grill z kiełbaskami oraz żywa lekcja przyrody poprowadzona przez specjalistę służby leśnej ds. edukacji Piotra Ludwikowskiego, który zabrał uczestników na krótką wyprawę do lasu, gdzie bardzo ciekawie opowiadał o podstawowych gatunkach lasotwórczych, urządzaniu lasu, omówił lesistość Polski, ochrone przyrody realizowaną przez Nadleśnictwo Wyszków, przedstawił także podstawowe informacje na temat zasobów leśnych w Polsce. Wiele frajdy sprawił pomiar drzew za pomocą średnicomierza, uczestnicy chętnie zadawali pytania i brali udział w odgadywaniu zagadek. Mieli także możliwość obliczenia wieku wybranych drzew. Duże zainteresownaie podczas wędrówki po lesie wzbudził żuk leśny, o którym przedstawiciel Nadleśnictwa bardzo chętnie opowiedział. zaprezentował także słupki odziałowe, które dzielą las na oddziały. Uczestnicy mieli możliwość pobrania aplikacji Banku Danych o Lasach na telefon, dzięki której osoby będące w lesie widzą swoją lokalizację.
- Lasy pełnią funkcje nie tylko produkcyjne, ale również społeczne. Generalinie lasów w Polsce przybywa. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Najwięcej mamy gatunków iglastych czyli sosny, pozostałe to dąb, świerk, olsza - mówił Piotr Ludwikowski.
Podczas czwartkowego popołudnia w Nadleśnicwie można było wziąć udział w wielu konkursach, zabawach integracyjnych i aktywnościach sportowych. Przygotowane były m.in. jazda slalomem, mini turniej bocce, przeciąganie liny, strzał z łuku, gra w unihikeja i badmintona. Udział w rajdzie wzięli podopieczni WTZ w Wyszkowie, ŚDS "Soteria", PŚDS typu B, ZSS w Brańszczyku, DPS w Brańszczyku, SOSW w Wyszkowie, Stowarzyszenie "Bądźmy w kontakcie", OPS w Wyszkowie. Grupę rowerową poprowadził Michał Czajka wraz z małżonką Anną oraz Kamila Urbaniak. Grupę pieszą poprowadziła Agnieszka Deptuła wraz z Joanną Kuleszą. Jak co roku, funkcjonariusze z KPP w Wyszkowie, tuż przed rozpoczęciem rajdu przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Komentarze
Zostaw komentarz