REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pieszo i rowerem na spotkanie z lasem

Turystyka

Grupa około 170 uczestników 17 czerwca wzięła udział w otwartym rajdzie pieszo - rowerowym zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie (w ramach zadania publicznego z zakresu wspierania osób niepełnosprawnych pn. "Bez barier IV", dofinansowanego przez Powiat Wyszkowski).

Galeria zdjęć


REKLAMA

Celem rajdu jest zwiększenie umiejętności zachowania w środowisku leśnym oraz w ruchu drogowym, poznawanie najbliższej okolicy, szacunek do przyrody' pobudzanie do osobistego rozwoju i samodzielności oraz do aktywności społecznej, poprawa sprawności psychofizycznej, utrwalanie nabytych i rozwijanie nowych umiejętności społecznych, rozwijanie umiejętności komunikowania się i prawidłowego zachowania się w kontaktach międzyludzkich, wpływanie na postawy opiekunów i rodziców osób z niepełnosprawnościami w zakresie angażowania się w podniesienie aktywności osób od nich zależnych, integracja środowisk osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i otoczenia społecznego, przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie w  społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji.

Trasa rajdu prowadziła od siedziby PŚDS  do Nadleśnictwa Wyszków w Leszczydole-Nowinach. Dystans do pokonania wynosił ok. 4 km.  Podczas rajdu można było poruszać się pieszo na rowerach lub z kijkami.

- Tegoroczny rajd jest fantastyczny, pogoda nam dopisała, udział zadeklarowała spora liczba osób, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni - mówiła Joanna Kulesza, kierownik PŚDS w Wyszkowie, koordynatorka rajdu.

Na terenie Nadleśnictwa przygotowany był grill z kiełbaskami oraz żywa lekcja przyrody poprowadzona przez specjalistę służby leśnej ds. edukacji Piotra Ludwikowskiego, który zabrał uczestników na krótką wyprawę do lasu, gdzie bardzo ciekawie opowiadał o podstawowych gatunkach lasotwórczych, urządzaniu lasu, omówił lesistość Polski, ochrone przyrody realizowaną przez Nadleśnictwo Wyszków, przedstawił także podstawowe informacje na temat zasobów leśnych w Polsce. Wiele frajdy sprawił pomiar drzew za pomocą średnicomierza, uczestnicy chętnie zadawali pytania i brali udział w odgadywaniu zagadek. Mieli także możliwość obliczenia wieku wybranych drzew. Duże zainteresownaie podczas wędrówki po lesie wzbudził żuk leśny, o którym przedstawiciel Nadleśnictwa bardzo chętnie opowiedział. zaprezentował także słupki odziałowe, które dzielą las na oddziały. Uczestnicy mieli możliwość pobrania aplikacji Banku Danych o Lasach na telefon, dzięki której osoby będące w lesie widzą swoją lokalizację.

- Lasy pełnią funkcje nie tylko produkcyjne, ale również społeczne. Generalinie lasów w Polsce przybywa. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Najwięcej mamy gatunków iglastych czyli sosny, pozostałe to dąb, świerk, olsza - mówił Piotr Ludwikowski.

Podczas czwartkowego popołudnia w Nadleśnicwie można było wziąć udział w wielu konkursach, zabawach integracyjnych i aktywnościach sportowych. Przygotowane były m.in. jazda slalomem, mini turniej bocce, przeciąganie liny, strzał z łuku, gra w unihikeja i badmintona. Udział w rajdzie wzięli podopieczni WTZ w Wyszkowie, ŚDS "Soteria", PŚDS typu B, ZSS w Brańszczyku, DPS w Brańszczyku, SOSW w Wyszkowie, Stowarzyszenie "Bądźmy w kontakcie", OPS w Wyszkowie. Grupę rowerową poprowadził Michał Czajka wraz z małżonką Anną oraz Kamila Urbaniak. Grupę pieszą poprowadziła Agnieszka Deptuła wraz z Joanną Kuleszą. Jak co roku, funkcjonariusze z KPP w Wyszkowie, tuż przed rozpoczęciem rajdu przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówNadleśnictwo Wyszkówrajd pieszo - rowerowyPolskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Koło" w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Fontanny do likwidacji
Ich wszystko przerasta, dlatego ta mieścina wygląda jak karykatura miasta, brzydkie bloki, betonowe place, zero ładu urbanistycznego. Jedyny plus to Rybienko i świeże powietrze (w lecie, jak nie palą śmieci w piecach).
ABC
"Zamiast bazgrać po budynkach..."
"bazgrać" cóż za urzędniczy język
Bolo
Fontanny do likwidacji
teraz jest śmietnik to może już lepiej niech zrobią kwietnik, tylko koniecznie kolorowy!
Kali
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Piątek
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Sławy, Sławosza, Żżelisławy

REKLAMA

pl.jooble.org