REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Co to jest zero waste? 4 zasady bycia przyjaznym środowisku!

Kącik Prasowy

Coraz więcej uwagi poświęcamy temu, czy działamy w sposób przyjazny środowisku naturalnemu. Bardzo słusznie – powinniśmy dbać o przyszłość naszej planety. Wystarczy kilka prostych kroków, których wprowadzenie w życie nie wymaga wiele wysiłku, a dołożymy cegiełkę do ochrony ekosystemu. Przedstawiamy niektóre z nich!

REKLAMA

Co to zero waste?

Zero waste to rosnąca na popularności idea, ruch, którego “wyznawcy” dążą do całkowitego zaprzestania produkcji śmieci. Mniej radykalna forma to less waste – jak sama nazwa wskazuje, polega na ograniczeniu marnowania i zostawiania po sobie odpadów. W szczególności uwagę poświęca się plastikowi. To jeden z największych czynników wpływających na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Materiał ten ma wiele wad – z jednej strony jest nietrwały, niesolidny, a tworzone z niego przedmioty szybko nadają się do wyrzucenia. Z drugiej jednak musimy odczekać nawet 400 lat, aby plastik uległ rozpadowi (jak wskazują najnowsze badania, i tak nie degraduje się on w pełni). Wprowadzając w życie zasady zero waste lub less waste jesteśmy w stanie ograniczyć choćby w niewielkim stopniu zużycie plastiku, a co za tym idzie - zmniejszyć zanieczyszczenie naszej planety. 

Sposoby na życie zero waste

Zamień plastik na organiczne materiały

Istnieje wiele dużo lepszych zamienników plastiku. W pierwszej kolejności należy wybierać produkty wykonane z materiałów pochodzenia organicznego. Naturalne surowce, takie jak drewno czy bawełna, ulegają biodegradacji. Mimo to są znacznie bardziej trwałe i możemy z nich korzystać wiele razy. W jakie produkty wielokrotnego użytku warto zainwestować?

- torby bawełniane, które zastąpią reklamówki;

- woreczki na produkty spożywcze (w ten sposób zakupy nie będą wiązały się już z przynoszeniem do domu sterty foliówek na warzywa, owoce czy chleb);

- woreczki do przechowywania (są uniwersalne i sprawdzają się przy okazji przechowywania wielu różnych przedmiotów, od biżuterii po pościel czy buty).

Noś ze sobą butelkę 

Plastikowe butelki to nasza zmora. Okazuje się, że jest na nie sposób, do tego dużo korzystniejszy i tańszy w dłuższej perspektywie. Butelki filtrujące wykonane są ze szkła lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego nadającego się później do recyklingu. Filtr węglowy oczyszcza wodę, dzięki czemu możemy pić wodę z kranu bez obaw, że jest ona zanieczyszczona. To także sposób na to, by pić więcej i częściej – bez trudu uzupełnimy butelkę. Podobnie w przypadku kubków wielorazowych. Możemy zapomnieć o braniu plastikowych czy papierowych kubków z napojami na wynos. Nie tylko zredukujemy ilość produkowanych śmieci, ale i zaoszczędzimy (wiele kawiarni daje rabat za przyjście z własnym kubkiem).

Kupujmy lokalnie

Produkty spożywcze, ubrania, artykuły chemiczne czy nawet asortyment do prowadzonego sklepu - wszystko to najlepiej będzie kupować od lokalnych przedsiębiorców. Wiąże się to z wieloma korzyściami: wspieramy rodzimy rynek, oszczędzamy na transporcie, mamy większą możliwość personalizacji zamówień i ich kontrolowania. 

Świetnym przykładem polskiego producenta działającego proekologicznie jest Natura Słupsk https://www.natura.slupsk.pl/ W ich ofercie znajdziemy różnego rodzaju produkty bawełniane, nadające się także na gadżety reklamowe. Działają w Polsce, a bawełnę, z której szyją, mają ze sprawdzonych, zaufanych źródeł. Ich produkty zdobyły certyfikaty GOTS i OEKO-Tex, które są świadectwem produkowania zgodnie z zasadami etycznymi i przyjaznymi środowisku naturalnemu. 

Stawiaj na używane produkty 

Jest cały szereg produktów, które śmiało możemy kupić z drugiej ręki. To między innymi ubrania, elektronika czy meble. Prawdopodobnie w naszej okolicy jest właśnie ktoś, kto chce się pozbyć tego, czego my akurat potrzebujemy. Zatem zanim wybierzemy się na zakupy do sieciówki czy zrobimy zamówienie w sklepie internetowym, sprawdźmy, czy mamy możliwość kupienia używanego produktu. To nie tylko bardziej eko rozwiązanie, ale i znacznie bardziej ekonomiczne. 

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego w Wyszkowie to żaden problem, wystarczy tylko dać w łapę komu trzeba. A Pani Kozon już w Isbudzie na stoleczku, dopóki jest potrzebna będzie tam pracować. No i bloki przy wiadukcie już się budują i wiury lecą . PTM NIE chciał dać 3 mieszkań na terenie dawnej mleczarni to i bloki nie wybudował. Widocznie na oś. Witosa Klika Będzie miała mieszkanka. Coraz więcej afer się sypie w tym Wyszkowie. To dlatego burmistrz wystawi w następnych wyborach 2 kandydatów na burmistrza. Sportowca i vice swoją, A sam pragnie na wiejskiej się znaleźć. Tutaj tylko grupowe zawiadomienie odpowiednich służb. Już Pis nie będzie bronił burmistrza bo ten uciekł do 2050. A i czekamy na oświadczenie majątkowe Pani Kozon.
Mieszkaniec Wwy 2
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
sugerujesz, ze to jakiś przekręt? Jeśli chodzi o CBA, to już chyba była jakaś próba zawiadomienia, niestety anonimowa. Czy mieszkańcy nie mogliby się zjednoczyć i wystosować ponownie skargę imienną, odbierając argumenty Radzie, która powinna ją rozpatrzyć. Może też znajda się inne tematy, które należy poruszyć i znajdą się sprzymierzeńcy w tej nierównej walce. Jest taki pewien radny niebezradny, myśle, ze powinien pomóc.
do Mieszkaniec Wyszkowa
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Czyli, ten słynny, tajemniczy inwestor to handlarz z towarzystwa wzajemnej adoracji? Nie wierzę.
Zainteresowany
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA

pl.jooble.org