REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Sportowo i rekreacyjnie w Brańszczyku

Rozrywka

Piknik sportowo - rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka odbył się 6 czerwca w Skansenie w Brańszczyku. Celem pikniku była popularyzacja i propagowanie aktywnych form spędzania czasu wśród mieszkańców gminy Brańszczyk, sportowa rywalizacja dzieci i młodzieży, integracja dzieci oraz ich rodzin.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Miło mi was powitać na pikniku z okazji Dnia Dziecka w Skansenie w Brańszczyku - mówił wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski. - Po takiej długiej przerwie wszyscy się stęskniliśmy za takimi imprezami, ponieważ był czas pandemii i wszystko było zamknięte. Dzisiaj mamy piękną pogodę, jest tutaj kilka ciekawych atrakcji. Jestem zadowolony, że jest tu dzisiaj sporo młodzieży, sporo rodziców i myślę, że impreza będzie udana. Jest bardzo wesoło i ciekawie, zachęcam wszystkich do korzystania z atrakcji.

Piknik rozpoczął się od prelekcji i warsztatów pn. "Opowieści ze świata przyrody", w którym udział wzięły rodziny z dziećmi. Warsztaty poprowadzili przyrodnicy Rafał Wyszyński i Marek Twardowski z Mazovian Wildlife. Wykład poświęcony był gatunkowi ptaka o nazwie dubelt, który jest narażony na wyginięcie.

- Nasza działalność edukacyjna i przewodnicka inspirowana jest pięknem przyrody naszych okolic Doliny Bugu, Puszczy Białej, Doliny Dolnej Narwi, Puszczy Kamienieckiej, Północnego Mazowsza i Równiny Kurpiowskiej. Są to obszary często niewiele przekształcone przez człowieka, dzikie, niedostępne, dające schronienie tysiącom gatunków owadów, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Pragniemy zachęcić do poznawania tych terenów. Dzisiejszy wykład dotyczy ptaka, który nazywa się dubelt. Jest to ptak bliski zagrożenia wyginięciem. W tym momencie trwa jego monitoring w ramach krajowego programu ochrony dubelta, którym to obejmowane są kolejne obszary. Początkowo była to Lubelszczyzna - Dolina Biebrzy, potem ten program rozszerzono o Dolinę Narwi i Dolinę Bugu. Jesteśmy po inwentaryzacjach, które przeprowadziliśmy w zeszłym roku w Dolinie Bugu, a w tym roku również w Dolinie Dolnej Narwi. W ramach tego monitoringu wyszukujemy stanowiska, tokowiska, bo w zasadzie tylko je da się znaleźć, bo tam ptaki są aktywnie wokalnie i tam są najłatwiejsze do odszukania. Te tokowiska są stałe na przestrzeni wielu lat, nawet literatura podaje przez 60 lat są te ciągle czynne. Na tokowiskach liczymy tokujące samce - im więcej tych samców, tym lepiej. Jeśli jest ich dużo, to oznacza, że tokowisko jest silne i w miarę stabilne, jest szansa, że te ptaki utrzymają się tam w dalszym czasie. Jeśli chodzi o dubelta, jego obecność jest ważna nie tylko z punktu widzenia samego tego gatunku, którego polską polukację szacuje się na 400 - 500 samców. A jeśli mamy takiego dubelta w danym siedlisku to znaczy, że to siedlisko jest względnie jeszcze zachowane w stanie naturalnym i niewiele przez człowieka przekształcone. Jeśli jest dubelt, bedą też inne gatunki, które w obecnym czasie drastycznie zmniejszają swoją liczebność m.in. krwawodziób, czajka, rycyk, kszyk, wodniczka, wszystkie ptaki, które związane są z siedliskami podmokłymi, silnie uwilgotnionymi, których w obecnych czasach brakuje, ponieważ całą wodę spuściliśmy robiąc meliorację. Dubelt jest ptakiem bardzo ważnym, jest gatunkiem wskaźnikowym, takim gatunkiem, po którego obecności można rozpoznać siedlisko warte ochrony. Rzeka Bug jest perełką w skali okolicznej z tego względu, że wylewa i jest tam jeszcze dużo siedisk naturalnych, nieprzekształconych. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że my staramy się o dofinansowania różnych programów ochronnych, chronimy dubelta, kulika, siewki - mówił Rafał Wyszyński.

Najbardziej oczekiwaną atrakcją pikniku był pokaz karate w wykonaniu UKS Karate Kyokushin Warszawa - Wesoła sekcja Brańszczyk. Adepci zaprezentowali widowiskowe kopnięcia - hiza - geri, uderzenia, cięcia - morote - seiken - tsuki, bloki - kake - wake - uke, pod kierunkiem Zbigniewa Ostrowskiego, posiadacza stopnia mistrzowskiego IV Dan nadanego przez International Karate Organization Honbu Kyokushin Syogakukai Kyokushinkai - Kan w Tokio.

- Chcę wszystkich zachęcić, aby wstąpić w szeregi klubu, który działa na terenie waszej miejscowości już od 2 lat. Od września ruszamy z nowymi zapisami i do końca czerwca trenujemy.  Karate Kyokushin to umiejętność walki oparta głównie o uderzenia i kopnięcia, wprowadzane są także chwyty. Adepci są szkoleni zarówno w kierunku walki w przepisach sportowych jak i samoobrony - walki bez ograniczeń - mówił. 

W niedzielne popołudnie w Skansenie przygotowano wiele konkurencji sportowych m.in. slalom  z piłką, tor przeszkód, strzały z łuku, skoki w workach. Frajdą dla dzieci były bańki mydlane. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach "coś z niczego", plastycznych wariacjach oraz przejażdzkach konnych przygotowanych przez stajnię Konikowo z Brańszczyka. Malowanie buziek również cieszyło się sporym zainteresowaniem. 

Bajarka zaprosiła dzieci do swojej magicznej chaty i magicznego teatru, gdzie opowiadała bardzo interesująco o historiach kurpiowskich. Przedstawiła także wiele bajek i legend m.in. "Opowieści o piekielnym niedźwiedziu, "Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem" oraz "Bajkę o Smoku Wawelskim". 

Zaciekawienie starszych osób wzbudziła stodoła z bala, w której wystawione zostały eksponaty - narzędzia i maszyny włókiennicze oraz rolnicze m.in. zgrzeblarka wałkowa z bębnem runowym, młocarnia szerokomłotna, młocarnia ręczna sztyftowa,  młynek do odsiewania zboża od plew.

W kuźni pod okiem Marka Bralewskiego z Knurowca była możliwość samodzielnego wybicia pamiątkowej monety. Uczestnicy pikniku mogli również zwiedzać bartnią chatę, w której można było dowiedzieć się, jak powstają różne odmiany miodu oraz zobaczyć wystawę fotografii pracujących pszczół i trzmieli. Podczas pikniku skosztować można było kiełbasek z grilla oraz waty cukrowej. Przy okazji niedzielnego festynu oficialnie oddano do użytku metalowe serce na nakrętki, które zostało umiejscowione przy Urzędzie Pocztowym w Brańszczyku. Nakrętki będą zbierane m.in. dla Dawidka Kępki, mieszkańca Tuchlina.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Gmina BrańszczykWyszkówpiknik sportowo - rekreacyjny z okazji Dnia DzieckaSkansen w BrańszczykuBrańszczyk

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego w Wyszkowie to żaden problem, wystarczy tylko dać w łapę komu trzeba. A Pani Kozon już w Isbudzie na stoleczku, dopóki jest potrzebna będzie tam pracować. No i bloki przy wiadukcie już się budują i wiury lecą . PTM NIE chciał dać 3 mieszkań na terenie dawnej mleczarni to i bloki nie wybudował. Widocznie na oś. Witosa Klika Będzie miała mieszkanka. Coraz więcej afer się sypie w tym Wyszkowie. To dlatego burmistrz wystawi w następnych wyborach 2 kandydatów na burmistrza. Sportowca i vice swoją, A sam pragnie na wiejskiej się znaleźć. Tutaj tylko grupowe zawiadomienie odpowiednich służb. Już Pis nie będzie bronił burmistrza bo ten uciekł do 2050. A i czekamy na oświadczenie majątkowe Pani Kozon.
Mieszkaniec Wwy 2
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
sugerujesz, ze to jakiś przekręt? Jeśli chodzi o CBA, to już chyba była jakaś próba zawiadomienia, niestety anonimowa. Czy mieszkańcy nie mogliby się zjednoczyć i wystosować ponownie skargę imienną, odbierając argumenty Radzie, która powinna ją rozpatrzyć. Może też znajda się inne tematy, które należy poruszyć i znajdą się sprzymierzeńcy w tej nierównej walce. Jest taki pewien radny niebezradny, myśle, ze powinien pomóc.
do Mieszkaniec Wyszkowa
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Czyli, ten słynny, tajemniczy inwestor to handlarz z towarzystwa wzajemnej adoracji? Nie wierzę.
Zainteresowany
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA

pl.jooble.org