REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Interwencja. Parking czy bazar?

Miasto

Kolejny punkt sprzedaży nagrobków, kolejny duży kiosk handlowy powstały przy cmentarzu miejskim w Wyszkowie. Sęk w tym, że powierzchnia handlowa rozrasta się kosztem parkingu. Nie podoba się to mieszkańcom, którzy na co dzień odwiedzają bliskich na cmentarzu przy ul. Pułtuskiej. Troje z nich interweniowało w naszej redakcji, nie kryjąc oburzenia. - To parking czy bazar? - pytają.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Czy możecie zainterweniować w sprawie parkingu przy cmentarzu na ul. Pułtuskiej? To, co się tam wyprawia, woła o pomstę do nieba. Powstaje kolejna buda handlowa kosztem parkingu - poinformowal nas Czytelnik.

Kilka godzin później zadzownił kolejny, oburzony, że w trakcie pogrzebu trwa rozładunek i montaż kiosku handlowego w dodatku na miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

- Proszę przyjechać i zobaczyć, jak niemal nad głowami uczestników pogrzebu, nad samochodami, dźwigiem przenosi się duży blaszany pawilon, który ma stanąć na parkingu przed cmentarzem. To już chyba przesada! Tam nie już gdzie palca wetknąć, niedługo nie będzie gdzie stanąć i to nie tylko w czasie pogrzebu - powiedział. Usiłował także interweniować u burmistrza Wyszkowa, ale nie udało mu się z nim skontaktować tego dnia telefoncznie.

- Pochówków przybywa, cmentarz robi się coraz większy, a parking coraz mniejszy. Nawet w dzień powszedni jest tam problem z zaparkowaniem. Podczas pogrzebów czy świąt to już zupełna tragedia - napisał w mailu kolejny Czytelnik. 

Zarządcą cmentarza miejskiego jest Wyszkowskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Prezes Marek Siekierski, któremu przekazaliśmy skargi naszych Czytelników, nie widzi jednak problemu. Jego zdaniem punktów handlowych przy cmentarzu przybywa, bo jest na to zapotrzebowanie kupujących. Zapewnia, że miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych nie zlikwidowano, tylko przeniesiono obok. 

- Skąd decyzja o wydzierżawieniu kolejnych miejsc pod handel kosztem parkingu? Na jaki okres zostały wydzierżawione kolejne tereny handlowe? - pytamy.

- Decyzja jest podyktowana zapewnieniem osobom odwiedzającym groby możliwości zaopatrzenia się w akcesoria związane z czczeniem pamięci bliskich, czyli zniczy, kwiatów, wiązanek itp. Umowa dzierżawy została zawarta do końca 2023 roku.

- Ile miejsc parkingowych jest obecnie zabezpieczonych na terenie cmentarza i przy cmentarzu miejskim?

- Na terenie cmentarza miejskiego jest obecnie możliwość zaparkowania około 350 samochodów z możliwością zwielokrotnienia tej liczby, zaś na parkingu - około 20.

Od redakcji: Tu należy wyjaśnić, że przy liczbie 350 miejsc parkingowych prezes ma na myśli teren cmentarza, który jest udostępniany parkującym wyłącznie na czas świąt i pogrzebów. W pozostałe dni brama cmentarna jest zamknięta a wjazd na cmentarz niemożliwy i do dyspozycji pozostaje około 20 miejsc parkingowych przed cmentarzem.

- Jakie przychody rocznie generuje WTBS z tytułu dzierżawy terenów pod usługi i handel? Jakie będą przychody z tytułu nowo wydzierżawionych miejsc handlowych? 

- Przychody z tytułu dzierżawy terenów pod usługi i handel to 25 tys. 200 zł, przychody z tytułu nowo wydzierżawionych miejsc handlowych wzrosną o 25 tys. zł.

- Jakie przychody odnotował WTBS w 2019 i 2020 roku z tytułu pochówków?

- Za 2019 rok było to 323 tys. 502,62 zł zaś za 2020 rok to kwota 360 tys. 793,82 zł.

- Czy są plany uporządkowania, utwardzenia całego terenu przy cmentarzu, aby poprawić wizerunek i komfort tego miejsca?

- To pytanie powinno być skierowane bardziej do właścicieli gruntów wokoło cmentarza (gmina Wyszków - red.). Wyszkowski TBS nie posiada wiedzy na ten temat, by ktokolwiek chciał poprawiać komfort czy też wizerunek przy cmentarzu miejskim. Jednocześnie nie widzimy podstaw do twierdzenia, by trzeba było poprawiać wizerunek zarządzanego przez nas cmentarza. Mamy jednak świadomość, że mimo ciągłych zabiegów o utrzymanie w jak najwyższym standardzie cmentarza, przed nami jeszcze wiele pracy i kosztów z tym związanych. O efektach tych działań można się przekonać osobiście, codziennie. 

- Czy są plany budowy nowych miejsc parkingowych przy cmentarzu?

- Jako zarządca tego terenu nie widzimy na dzień dzisiejszy pilnej potrzeby budowy parkingu, a wręcz przeciwnie - widzimy wiele wad - problemów wynikających z utwardzania przestrzeni publicznej, choćby tych, które obserwujemy na cmentarzu parafialnym. Staramy się od wielu lat zwracać szczególną uwagę na sprawy zieleni, co mamy nadzieję jest dla chcących widoczne. 

- Czy w najbliższym czasie będą wydzierżawiane kolejne tereny pod usługi i handel przy cmentarzu?

- Na dzień dzisiejszy nie ma takich planów, aczkolwiek proszę pamiętać, że w okresie Święta Zmarłych dzierżawimy miejsca pod handel okolicznościowy na terenie cmentarza wielu podmiotom prowadzącymi handel kwiatami i zniczami.

***

Na zdjęciach, które wykonaliśmy w dniu otrzymania interwencji, widać sytuację wokół cmentarza podczas trwającej właśnie ceremonii pogrzebowej. Sznur aut ciągnął się przez kilkadziesiąt po obydwu stronach drogi wojewódzkiej. Parking przed cmenatrzem był wypełniony po brzegi. Nowo stawiany kiosk handlowy z pewnością uszczupił go o kilka miejsc. 

***

Odrębną kwestią, która wymaga zbadania, jest zgodność inwestycji z prawem budowlanym. Obiekty z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi mogą być stawiane po uzyskaniu pozwolenia na budowę. O takie przy ul. Pułtuskiej w ostatnim czasie nikt nie występował. Jest jeszcze druga możliwość - uzyskanie zezwolenia na obiekt tymczasowy, ale ono może być wydane jedynie na okres 180 dni. Po tym okresie obiekt należy usunąć, przestawić w inne miejsce (ale nie np. 2 metry obok) lub wystąpić o pozwolenie na budowę obiektu trwale związanego z gruntem. W tym przypadku także nikt nie wnioskował do starosty o takie zezwolenie. Zapytaliśmy więc prezesa WTBS, czy podpisując umowę dzierżawy, weryfikuje on kwestię zgodności obiektu handlowego z prawem budowlanym i czy na nowo postawiony właśnie kiosk dzierżawca uzyskał stosowne zezwolenie. Odpowiedzi jeszcze nie uzyskaliśmy. Wrócimy do tematu.  

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

ZZz
Odpowiedzi WTBS są tak beszczelne, pełne buty i jakiegoś bezrozumnego zarozumialstwa, że aż ręce i nogi opadają. Brakło tylko propozycji żeby sobie ludzie parkowali na Leśnej a na cmentarz drałowali na autonogach, bo zdrowo się tak przejsć czasami. Wogóle coraz więcej osób ma nadwagę, więc trzeba spacerować a nie wozić tyłki lymuzynami i parkować pod samym cmentarzem.
rafik
A czy nie można tej budy postawić za ogrodzeniem na terenie cmentarza
KTOŚ
A w tym miejscu było stanowisko dla niepełnosprawnych i co teraz...
Jadwiga
Oj tam. Nie znata sie na wspułczesnym busisinesie. Jak naginie troche ludzi na drodze wojewódzkiej, przebiegających między rozpędzonymi tiramy to i cmentarz zarobi i te znicze sie bendo sprzedawały.
Kubuś
Zaraz zaczną sprzedawać kwatery z miejscem parkingowym dla rodziny .Kasa,kasa,kasa,w Wyszkowie mieszkańcy to zbędny element.
Monter
" nie widzimy na dzień dzisiejszy pilnej potrzeby budowy parkingu " Niemniej taka potrzeba jest. Zasadne jest zwiększenie miejsc parkingowych. Choćby miałoby być to ok 20 miejsc postojowych. Taka liczba zaspokoi potrzeby i nie spowoduje dziury w budżecie. Zamiast wykrętów Panie Prezesie lepiej operować konkretami i tym co można zrobić.
Monter
PS Rozumiem, że to nie teren WTBS tylko gminy. Pytanie o budowę parkingu jest kierowane do P. Siebierskiego dlatego, że może zwrócić się w tej sprawie do burmistrza. Zamiast buty w stylu to nie do mnie. Kto tu komu służy ? Pan ma służyć mieszkańcom a może się mylę ?
Cieć z Ząbek
Uuuuuu, Monter! Widzę, że zęby na tym zjadłeś, dosłownie i w przenośni. Zwiększenie miejsc parkingowych spowoduje zmniejszenie ich ilości. Nie prawda?
Wyszkowianka
Niestety w centrum jeszcze gorzej a niektórzy bez odrobiny empatii, bez odrobiny szacunku dla ludzi ustawiają swoje przyczepy z reklamą blokując tak potrzebne miejsca parkingowe. Miasto powinno się tym zająć i zabrać przyczepę, która stanęła kilka tygodni temu pod pocztą na Daszyńskiego. Ludzie chcą załatwić sprawy a nie mają gdzie stanąć. Brakuje tam miejsc dla niepełnosprawnych i może warto ograniczyć postój maksymalnie do jednej godziny.
Zbyszek
Panie Siekierski postaw pan sobie te budę na parkingu przed swoją siedzibą a nie utrudniasz życie zwykłym mieszkańcom
olo
Czy ten człowiek wie co mówi!!!!!!!!!!!!!!!! Drwi wszystkim odwiedzającym groby w oczy. Żenada. Kiedy się to wreszcie skończy? A co na to pan Burmistrz?
roms
I co, Wróciliście do tematu? I co?

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego w Wyszkowie to żaden problem, wystarczy tylko dać w łapę komu trzeba. A Pani Kozon już w Isbudzie na stoleczku, dopóki jest potrzebna będzie tam pracować. No i bloki przy wiadukcie już się budują i wiury lecą . PTM NIE chciał dać 3 mieszkań na terenie dawnej mleczarni to i bloki nie wybudował. Widocznie na oś. Witosa Klika Będzie miała mieszkanka. Coraz więcej afer się sypie w tym Wyszkowie. To dlatego burmistrz wystawi w następnych wyborach 2 kandydatów na burmistrza. Sportowca i vice swoją, A sam pragnie na wiejskiej się znaleźć. Tutaj tylko grupowe zawiadomienie odpowiednich służb. Już Pis nie będzie bronił burmistrza bo ten uciekł do 2050. A i czekamy na oświadczenie majątkowe Pani Kozon.
Mieszkaniec Wwy 2
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
sugerujesz, ze to jakiś przekręt? Jeśli chodzi o CBA, to już chyba była jakaś próba zawiadomienia, niestety anonimowa. Czy mieszkańcy nie mogliby się zjednoczyć i wystosować ponownie skargę imienną, odbierając argumenty Radzie, która powinna ją rozpatrzyć. Może też znajda się inne tematy, które należy poruszyć i znajdą się sprzymierzeńcy w tej nierównej walce. Jest taki pewien radny niebezradny, myśle, ze powinien pomóc.
do Mieszkaniec Wyszkowa
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Czyli, ten słynny, tajemniczy inwestor to handlarz z towarzystwa wzajemnej adoracji? Nie wierzę.
Zainteresowany
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA

pl.jooble.org