REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Komu przysługuje becikowe? Sprawdź wysokość i warunki

Kącik Prasowy

Zasady przyznawania becikowego często się zmieniają. Sprawdź wysokość i warunki świadczenia w 2019 roku. Zorientuj się, czy w Twojej gminie istnieje dodatkowe wsparcie finansowe.

REKLAMA

Co to jest becikowe?

Becikowe to potoczne określenie świadczenia udzielanego przez państwo po narodzinach. Pełna nazwa to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Oficjalnym celem jest częściowe zrekompensowanie kosztów, poniesionych przez rodziców na zakup potrzebnych przedmiotów związanych z narodzinami.

Ile wynosi becikowe?

Becikowe jest wypłacane jednorazowo. Obecnie świadczenie wynosi 1000 złotych na każde dziecko. Oznacza to, że w przypadku urodzenia bliźniaków, rodzice dostaną 2000 złotych. Trojaczki oraz czworaczki odpowiednio 3 i 4 tysiące.

Komu należy się jednorazowa zapomoga? Warunki otrzymania becikowego

Becikowe mogą otrzymać:

 • rodzice nowo narodzonego dziecka,
 • opiekunowie prawni dziecka,
 • opiekunowie faktyczni dziecka.

Opiekun prawny jest osobą, która decyzją sądu opiekuje się dzieckiem.

Opiekun faktyczny jest osobą, która opiekuje się dzieckiem i jednocześnie złożyła wniosek o adopcję.

Trzeba również mieszkać na terenie kraju i być obywatelem Polski. Cudzoziemcy mogą liczyć na uzyskanie świadczenia, ale muszą spełniać dodatkowe warunki.

Od kilku lat wprowadzone zostało kryterium dochodowe. Jednorazową zapomogę dostaną tylko ci, których zarobki przeliczone na ilość członków rodziny będą wystarczająco niskie. W 2021 roku kwota 1922 złotych dochodu netto na osobę jest progiem. Jeżeli obliczone zarobki wyniosą więcej, rodzina nie otrzyma świadczenia.

Kolejnym warunkiem koniecznym do spełnienia, jest udowodnienie, że matka dziecka od co najmniej 10 tygodnia ciąży do rozwiązania była pod opieką medyczną. Dokumentem, który udowodni ten fakt, jest zaświadczenie uzyskane od lekarza lub położnej. Warunek ten nie musi być spełniony, gdy o becikowe ubiega się opiekun fizyczny albo prawny dziecka.

Podsumowując

 Żeby dostać becikowe, należy być jedną z poniższych osób:

 • rodzic nowo narodzonego dziecka,
 • opiekun prawny dziecka,
 • opiekun faktyczny dziecka.

Trzeba mieć obywatelstwo Polskie i mieszkać w kraju. Cudzoziemcy żyjący w Polsce, po spełnieniu pewnych warunków mogą liczyć na wypłacenie świadczenia.

Konieczne jest również:

 • spełnienie kryterium finansowego- nieprzekroczenie 1922 złotych dochodu netto na członka rodziny,
 • udowodnienie, że ciąża była prowadzona przez lekarza od co najmniej 10 tygodnia do rozwiązania. Punkt nie dotyczy opiekunów prawnych i fizycznych.

Co zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Należy skompletować wszystkie wymagane dokumenty, takie jak:

 • wniosek o becikowe (wniosek można pobrać z urzędu lub wydrukować ze strony ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej),
 • dokument tożsamości (dowód osobisty albo paszport wnioskodawcy),
 • zaświadczenie lekarskie, potwierdzające opiekę medyczną podczas ciąży,
 • Oświadczenie, że wcześniej na to dziecko niepobierane było becikowe (zazwyczaj instytucja poprosi o podpisanie stosownego dokumentu),
 • Zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające dochód. Najwygodniej jest skontaktować się z urzędem i zapytać, w jaki sposób zdobyć ten dokument.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek o becikowe?

Wniosek należy złożyć do 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. Jeżeli rodzic spóźni się, świadczenie przepadnie. W przypadku osób, które adoptowały dziecko, dwanaście miesięcy jest liczone od dnia przysposobienia.

Każdy samorząd ustala miejsce, do którego należy składać dokumenty. Zazwyczaj wyznaczany jest urząd miasta, gminy albo ośrodek pomocy społecznej. Osoba zainteresowana złożeniem wniosku musi dowiedzieć się, gdzie zanieść dokumenty.

Wypełnianie wniosku

Wniosek należy wziąć z urzędu, w którym składa się dokumenty. Jest możliwość pobrania druku z internetu. W tym celu trzeba wejść na stronę obywatel.gov.pl, znaleźć i wydrukować dokument. Do wypełnienia wniosku potrzebny jest PESEL dziecka. Numer trzeba wyrobić w urzędzie stanu cywilnego. We wniosku o becikowe wpisuje się:

 • adres i nazwę urzędu, do którego zanosimy dokument,
 • dane osoby ubiegającej się o becikowe,
 • dane członków rodziny,
 • numer konta,
 • informacje o dochodach,
 • organ, do którego trafiają składki zdrowotne.

Wniosek o becikowe przez internet

Żeby załatwiać sprawy urzędowe przez internet, trzeba mieć założony profil zaufany e-PUAP. Jest to niezbędne narzędzie do potwierdzania swojej tożsamości online. Założenie profilu często umożliwiają banki. Cała procedura tworzenia ePUAP nie trwa długo. Gdy posiadasz już profil zaufany, wejdź na stronę empatia.mpips.gov.pl. Jest to serwis Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej umożliwiający składanie wniosków. Oczywiście pozostałe dokumenty i zaświadczenia również będą potrzebne.

Ile trzeba czekać na becikowe?

Jeżeli wszystkie dokumenty zostały złożone do 10 dnia miesiąca, czas oczekiwania na świadczenie wyniesie do 3 tygodni. Jak wniosek i zaświadczenia były dostarczone po dziesiątym, to becikowe zostanie wypłacone dopiero w kolejnym miesiącu.

Jak pieniądze są wypłacane?

Istnieją trzy możliwości wypłacenia becikowego:

 • przelewem na konto wskazane we wniosku,
 • przekazem pocztowym,
 • w kasie urzędu.

Forma przekazania pieniędzy zależy od urzędu. Podczas składania wniosku warto dowiedzieć się, jak wypłacane jest świadczenie.

Inna pomoc finansowa dla młodych rodziców

Jeżeli dochody przeliczone na członków rodziny nie przekraczają 539 złotych netto, rodzinie przysługuje podwójne becikowe. Świadczenie to wynosi 2000 złotych na dziecko. Warto zorientować się, czy w gminie nieprowadzone są dodatkowe programy socjalne. Często samorządy przyznają jednorazowe zapomogi. O szczegóły, należy dopytać w urzędzie gminy.

źródła: zaradnyfinansowo.pl/becikowe/www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-becikoweempatia.mpips.gov.pl/-/zapomoga-z-tytulu-urodzenia-dziecka-tzw-becikowe-.

Artykuł zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego w Wyszkowie to żaden problem, wystarczy tylko dać w łapę komu trzeba. A Pani Kozon już w Isbudzie na stoleczku, dopóki jest potrzebna będzie tam pracować. No i bloki przy wiadukcie już się budują i wiury lecą . PTM NIE chciał dać 3 mieszkań na terenie dawnej mleczarni to i bloki nie wybudował. Widocznie na oś. Witosa Klika Będzie miała mieszkanka. Coraz więcej afer się sypie w tym Wyszkowie. To dlatego burmistrz wystawi w następnych wyborach 2 kandydatów na burmistrza. Sportowca i vice swoją, A sam pragnie na wiejskiej się znaleźć. Tutaj tylko grupowe zawiadomienie odpowiednich służb. Już Pis nie będzie bronił burmistrza bo ten uciekł do 2050. A i czekamy na oświadczenie majątkowe Pani Kozon.
Mieszkaniec Wwy 2
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
sugerujesz, ze to jakiś przekręt? Jeśli chodzi o CBA, to już chyba była jakaś próba zawiadomienia, niestety anonimowa. Czy mieszkańcy nie mogliby się zjednoczyć i wystosować ponownie skargę imienną, odbierając argumenty Radzie, która powinna ją rozpatrzyć. Może też znajda się inne tematy, które należy poruszyć i znajdą się sprzymierzeńcy w tej nierównej walce. Jest taki pewien radny niebezradny, myśle, ze powinien pomóc.
do Mieszkaniec Wyszkowa
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Czyli, ten słynny, tajemniczy inwestor to handlarz z towarzystwa wzajemnej adoracji? Nie wierzę.
Zainteresowany
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA

pl.jooble.org