10-letni Ignacy Piekarz z Wyszkowa reprezentował Polskę w 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, a już samo zakwalifikowanie się Ignacego do ścisłego grona finalistów jest ogromnym wyróżnieniem i uznaniem jego talentu pianistycznego oraz ogromnej pracy, jaką wykonał.
Konkurs odbył się w dniach 12 - 16 maja. Jury niniejszego konkursu składało się z wybitnych profesorów uczelni wyższych: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Polska) - przewodnicząca jury; prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie, Węgry); prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Polska); prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen, Niemcy); prof. Piotr Paleczny (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Polska); prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Polska).
Do tegorocznego konkursu jury zakwalifikowało 55 młodych pianistów, z tego 20 w grupie wiekowej, w której występował Ignacy Piekarz z Wyszkowa (dzieci urodzone w latach 2008-2010). Ignacy wystąpił obok reprezentantów Turcji, Białorusi, Litwy, Słowacji, Norwegii, Irlandii.
W ramach konkursu Ignacy zaprezentował następujące utwory:
1. J.S. Bach - Małe preludium c-moll BWV 999
2. H. Berens - Etiuda g-moll op. 88 nr 28
3. F. Chopin - Mazurek a-moll op.7 nr 2
4. F. Chopin - Nokturn cis-moll op. posth
Zapraszamy do wysłuchania 15-minutowego występu Ignacego (rozpoczyna się w 6. minucie). Naprawdę warto!
- Przygotowanie powyższego repertuaru to rok pracy syna z nauczycielem fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie, p. mgr Dagną Baczyńską-Kissas - mówi tata Ignacego, Karol Piekarz.
Ciesząc się z udziału syna w międzynarodowym prestiżowym konkursie, rodzina i przyjaciele życzą mu dalszych sukcesów w muzyce klasycznej.
Na co dzień Ignacy Piekarz jest uczniem IV klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Zamiłowanie do muzyki klasycznej dzieli z pasją do matematyki. Jest też świetnym szachistą.
Konkurs w Szafarni - miejscu, w którym Fryderyk Chopin spędzał dzieciństwo, ma bardzo wysoką rangę. Startują w nim dzieci z całego świata urodzone w latach 2004-2013. Organizator konkursu - Ośrodek Chopinowski w Szafarni - jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w naszej miejscowości w 1824 i 1825 roku. Nie jest jednak jedynie miejscem przechowywania wspomnień i dawnych pamiątek, ale twórczą przestrzenią rozwoju talentów młodego pokolenia pianistów. Na muzycznej mapie Polski słynie przede wszystkim z troski o młode talenty, które w Szafarni zdobywają często pierwsze międzynarodowe doświadczenie i życiową szansę na spotkanie z najlepszymi na świecie pianistami i mistrzami. Z biegiem lat działalność Ośrodka Chopinowskiego rozszerzyła się na wszystkie dziedziny sztuki, pokazując wewnętrzną jedność artystycznych środków wyrazu, ich komplementarność i niezbędność w wychowywaniu kolejnych pokoleń melomanów. Ośrodek Chopinowski prowadzi działalność koncertową i wystawienniczą. Cykliczne koncerty, skupiające zarówno stałych bywalców jak również systematycznie wzrastającą rzeszę nowych melomanów, odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu. Ośrodek zajmuje się także edukacją muzyczną i kulturalną.
Fot. Archiwum rodzinne
Komentarze
Zostaw komentarz