REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryPomoc dla Ukrainy

Sukces młodego wyszkowskiego pianisty (video)

Kultura

10-letni Ignacy Piekarz z Wyszkowa reprezentował Polskę w 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, a już samo zakwalifikowanie się Ignacego do ścisłego grona finalistów jest ogromnym wyróżnieniem i uznaniem jego talentu pianistycznego oraz ogromnej pracy, jaką wykonał.

REKLAMA

Konkurs odbył się w dniach 12 - 16  maja. Jury niniejszego konkursu składało się z wybitnych profesorów uczelni wyższych: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Polska) - przewodnicząca jury; prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie, Węgry); prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Polska); prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen, Niemcy); prof. Piotr Paleczny (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Polska); prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Polska). 

Do tegorocznego konkursu jury zakwalifikowało 55 młodych pianistów, z tego 20 w grupie wiekowej, w której występował Ignacy Piekarz z Wyszkowa (dzieci urodzone w latach 2008-2010). Ignacy wystąpił obok reprezentantów Turcji, Białorusi, Litwy, Słowacji, Norwegii, Irlandii. 

W ramach konkursu Ignacy zaprezentował następujące utwory:

1. J.S. Bach - Małe preludium c-moll BWV 999

2. H. Berens - Etiuda g-moll op. 88 nr 28

3. F. Chopin - Mazurek a-moll op.7 nr 2

4. F. Chopin - Nokturn cis-moll op. posth

Zapraszamy do wysłuchania 15-minutowego występu Ignacego (rozpoczyna się w 6. minucie). Naprawdę warto!

- Przygotowanie powyższego repertuaru to rok pracy syna z nauczycielem fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie, p. mgr Dagną Baczyńską-Kissas - mówi tata Ignacego, Karol Piekarz. 

Ciesząc się z udziału syna w międzynarodowym prestiżowym konkursie, rodzina i przyjaciele życzą mu dalszych sukcesów w muzyce klasycznej.

Na co dzień Ignacy Piekarz jest uczniem IV klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Zamiłowanie do muzyki klasycznej dzieli z pasją do matematyki. Jest też świetnym szachistą.

Konkurs w Szafarni - miejscu, w którym Fryderyk Chopin spędzał dzieciństwo, ma bardzo wysoką rangę. Startują w nim dzieci z całego świata urodzone w latach 2004-2013. Organizator konkursu - Ośrodek Chopinowski w Szafarni - jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w naszej miejscowości w 1824 i 1825 roku. Nie jest jednak jedynie miejscem przechowywania wspomnień i dawnych pamiątek, ale twórczą przestrzenią rozwoju talentów młodego pokolenia pianistów. Na muzycznej mapie Polski słynie przede wszystkim z troski o młode talenty, które w Szafarni zdobywają często pierwsze międzynarodowe doświadczenie i życiową szansę na spotkanie z najlepszymi na świecie pianistami i mistrzami. Z biegiem lat działalność Ośrodka Chopinowskiego rozszerzyła się na wszystkie dziedziny sztuki, pokazując wewnętrzną jedność artystycznych środków wyrazu, ich komplementarność i niezbędność w wychowywaniu kolejnych pokoleń melomanów. Ośrodek Chopinowski prowadzi działalność koncertową i wystawienniczą. Cykliczne koncerty, skupiające zarówno stałych bywalców jak również systematycznie wzrastającą rzeszę nowych melomanów, odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu. Ośrodek zajmuje się także edukacją muzyczną i kulturalną. 

Fot. Archiwum rodzinne

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Hanna
Gratulacje dla Ignacego i rodziców. Piękny występ.
takaja
Gratuluję, super.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Groźny pożar w Marianowie
Duża sprawa.
wwy
Ważne jest mówienie prawdy
On może być burmistrzem, bo tak chcą obecne władze, które go wsadziły na zajmowany stołek w wyniku politycznego układu. Na teraz nie ma nawet mandatu radnego powiatowego. Kto w zamian?
Słabo
Ważne jest mówienie prawdy
Etyka zawodowa pod psem u tego pana jest. Panie Bodnar, już pan wie skąd hasło promocyjne "Wyszków, miasto seksu i biznesu". Jak można potem ufać w uczciwość kogoś tak skompromitowanego, szczególnie na stołku burmistrza. To jakiś horror show jest .
Wyszkowska ścieżka awansu społecznego

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Środa
Luty 2023
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
12345
imieniny:
Irminy, Piotra, Sylwii

REKLAMA