REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Sukces młodego wyszkowskiego pianisty (video)

Kultura

10-letni Ignacy Piekarz z Wyszkowa reprezentował Polskę w 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, a już samo zakwalifikowanie się Ignacego do ścisłego grona finalistów jest ogromnym wyróżnieniem i uznaniem jego talentu pianistycznego oraz ogromnej pracy, jaką wykonał.

REKLAMA

Konkurs odbył się w dniach 12 - 16  maja. Jury niniejszego konkursu składało się z wybitnych profesorów uczelni wyższych: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Polska) - przewodnicząca jury; prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie, Węgry); prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Polska); prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen, Niemcy); prof. Piotr Paleczny (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Polska); prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Polska). 

Do tegorocznego konkursu jury zakwalifikowało 55 młodych pianistów, z tego 20 w grupie wiekowej, w której występował Ignacy Piekarz z Wyszkowa (dzieci urodzone w latach 2008-2010). Ignacy wystąpił obok reprezentantów Turcji, Białorusi, Litwy, Słowacji, Norwegii, Irlandii. 

W ramach konkursu Ignacy zaprezentował następujące utwory:

1. J.S. Bach - Małe preludium c-moll BWV 999

2. H. Berens - Etiuda g-moll op. 88 nr 28

3. F. Chopin - Mazurek a-moll op.7 nr 2

4. F. Chopin - Nokturn cis-moll op. posth

Zapraszamy do wysłuchania 15-minutowego występu Ignacego (rozpoczyna się w 6. minucie). Naprawdę warto!

- Przygotowanie powyższego repertuaru to rok pracy syna z nauczycielem fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie, p. mgr Dagną Baczyńską-Kissas - mówi tata Ignacego, Karol Piekarz. 

Ciesząc się z udziału syna w międzynarodowym prestiżowym konkursie, rodzina i przyjaciele życzą mu dalszych sukcesów w muzyce klasycznej.

Na co dzień Ignacy Piekarz jest uczniem IV klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Zamiłowanie do muzyki klasycznej dzieli z pasją do matematyki. Jest też świetnym szachistą.

Konkurs w Szafarni - miejscu, w którym Fryderyk Chopin spędzał dzieciństwo, ma bardzo wysoką rangę. Startują w nim dzieci z całego świata urodzone w latach 2004-2013. Organizator konkursu - Ośrodek Chopinowski w Szafarni - jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w naszej miejscowości w 1824 i 1825 roku. Nie jest jednak jedynie miejscem przechowywania wspomnień i dawnych pamiątek, ale twórczą przestrzenią rozwoju talentów młodego pokolenia pianistów. Na muzycznej mapie Polski słynie przede wszystkim z troski o młode talenty, które w Szafarni zdobywają często pierwsze międzynarodowe doświadczenie i życiową szansę na spotkanie z najlepszymi na świecie pianistami i mistrzami. Z biegiem lat działalność Ośrodka Chopinowskiego rozszerzyła się na wszystkie dziedziny sztuki, pokazując wewnętrzną jedność artystycznych środków wyrazu, ich komplementarność i niezbędność w wychowywaniu kolejnych pokoleń melomanów. Ośrodek Chopinowski prowadzi działalność koncertową i wystawienniczą. Cykliczne koncerty, skupiające zarówno stałych bywalców jak również systematycznie wzrastającą rzeszę nowych melomanów, odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu. Ośrodek zajmuje się także edukacją muzyczną i kulturalną. 

Fot. Archiwum rodzinne

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Hanna
Gratulacje dla Ignacego i rodziców. Piękny występ.
takaja
Gratuluję, super.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego w Wyszkowie to żaden problem, wystarczy tylko dać w łapę komu trzeba. A Pani Kozon już w Isbudzie na stoleczku, dopóki jest potrzebna będzie tam pracować. No i bloki przy wiadukcie już się budują i wiury lecą . PTM NIE chciał dać 3 mieszkań na terenie dawnej mleczarni to i bloki nie wybudował. Widocznie na oś. Witosa Klika Będzie miała mieszkanka. Coraz więcej afer się sypie w tym Wyszkowie. To dlatego burmistrz wystawi w następnych wyborach 2 kandydatów na burmistrza. Sportowca i vice swoją, A sam pragnie na wiejskiej się znaleźć. Tutaj tylko grupowe zawiadomienie odpowiednich służb. Już Pis nie będzie bronił burmistrza bo ten uciekł do 2050. A i czekamy na oświadczenie majątkowe Pani Kozon.
Mieszkaniec Wwy 2
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
sugerujesz, ze to jakiś przekręt? Jeśli chodzi o CBA, to już chyba była jakaś próba zawiadomienia, niestety anonimowa. Czy mieszkańcy nie mogliby się zjednoczyć i wystosować ponownie skargę imienną, odbierając argumenty Radzie, która powinna ją rozpatrzyć. Może też znajda się inne tematy, które należy poruszyć i znajdą się sprzymierzeńcy w tej nierównej walce. Jest taki pewien radny niebezradny, myśle, ze powinien pomóc.
do Mieszkaniec Wyszkowa
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Czyli, ten słynny, tajemniczy inwestor to handlarz z towarzystwa wzajemnej adoracji? Nie wierzę.
Zainteresowany
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA

pl.jooble.org