Z początkiem roku znacząco skrócił się czas oczekiwania na pierwszą wizytę w wielu poradniach specjalistycznych wyszkowskiego SPZZOZ - chirurgicznej, rehabilitacji, okulistycznej. Powodem jest pandemia i fakt, że lekarze po prostu nie kierowali nowych pacjentów na wizyty u specjalistów a wielu chorych rezygnowało z wyznaczonych terminów przyjęć.
Dyrekcja SPZZOZ w Wyszkowie dokonała porównania średniego czasu oczekiwania na pierwszą wizytę w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w styczniu 2021 roku w zestawieniu ze styczniem 2020 roku. Optymistyczne dane przekazał na ostatniej sesji Rady Powiatu dyrektor Tomasz Boroński.
- Średni czas oczekiwania do poradni rehabilitacji skrócił się w styczniu tego roku ze 180 do 77 dni w tzw. stanach stabilnych i ze 120 do 44 dni w stanach pilnych. Do poradni chirurgii ogólnej ze 120 dni w stanach stabilnych do 27 dni. Na wizytę do poradni okulistycznej czekało się obecnie średnio 14 dni w stanach stabilnych i 7 dni w stanach pilnych, a przed rokiem było to odpowiednio 60 i 28 dni. Do poradni fizjoterapii czas oczekiwania skrócił się z 327 do 234 dni w stanach stabilnych i z 241 do 101 dni w stanach pilnych - wyliczał dyrektor.
Dane te są jednak mniej optymistyczne, gdy pytamy o powody takiego skrócenia się kolejek do lekarzy specjalistów. Powodem jest mniejsza liczba skierowań wystawianych do specjalistów i rezygnacje samych pacjentów, którzy w ten sposób robili w kolejce miejsce innym oczekującym.
- Z uwagi na pandemię lekarze w innych przychodniach nie kierowali pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - przyznaje dyrektor Tomasz Boroński. - Drugi powód jest taki, że oczekujący w kolejce pacjenci często sami rezygnowali z wizyty z uwagi na to, że akurat przechodzili przechorowanie na covid-19. Oni mieli potem możliwość powrotu w kolejkę w wybranym terminie, ale często nie zgłaszali się i dlatego przesuwaliśmy pacjentów z dalszych pozycji na liście oczekujących.
Komentarze
Zostaw komentarz