REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gminy tym razem bez rządowego wsparcia

Powiat

Żadna z gmin Powiatu Wyszkowskiego w ostatnim rozdaniu nie uzyskała dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jedynie Powiat Wyszkowski otrzymał 1 mln zł na budowę hali sportowej przy CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie.

REKLAMA

Rząd ogłosił w tym tygodniu wyniki kolejnego rozdania dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W wykazie dofinansowań znalazły się inwestycje na łączna kwotę 1,65 mld zł w skali kraju. Niestety, na liście beneficjentów nie ma ani jednej gminy Powiatu Wyszkowskiego. A wszystkie ubiegały się o dotacje do planowanych inwestycji. 

- W trzecim naborze wnioskowaliśmy o pieniądze na budowę kanalizacji sanitarnej na osiedlu Zakręzie w Wyszkowie, uzbrojenie terenów inwestycyjnych w dzielnicy przemysłowej Wyszkowa obejmujące budowę drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej oraz na przebudowę odcinków ulic Dobrej Wróżki i Św. Mikołaja w Rybienku Nowym. Niestety, nie otrzymaliśmy dofinansowania - mówi Żaneta Kozak, naczelnik wydziału rozwoju Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.

Gmina Wyszków w poprzednich dwóch rozdaniach otrzymała łączne wsparcie w kwocie 6,2 mln zł z wnioskowanych prawie 19 mln zł. Pieniądze przeznaczyła na: I etap rozbudowy ul. Sikorskiego w Wyszkowie (4 mln zł), modernizację dróg gminnych metodą natrysków z wykorzystaniem emulsji asfaltowej - 143 tys. zł, budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Leszczydole Starym - 1,2 mln zł, budowę placu zabaw przy ul. Pułtuskiej w Wyszkowie - 100 tys. zł, przebudowę al. Piłsudskiego - 800 tys. zł.

O dofinansowanie w trzeciej transzy RFIL wnioskowała także gmina Długosiodło. 

- Za każdym razem składamy maksymalną możliwą liczbę wniosków, ale udało nam się do tej pory uzyskać tylko 1,3 mln zł na budowę żłobka - mówi Tomasz Orłowski z Urzędu Gminy Długosiodło. - Chcieliśmy uzyskać dofinansowanie na kanalizację Bosewa Starego, drogę z Długosiodła do Bosewa, ale widocznie nie zasłużyliśmy. Niestety kryteria podziału pieniędzy nie są jawne.

Także gmina Somianka złożyła w ostatnim naborze trzy wnioski o dofinansowanie - na budowę boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Mystkowskiej, na budowę stu przydomowych oczyszczalni ścieków oraz na budowę sieci wodociągowej w Popowie Kościelnym i Popowie Parcele. Na żadne nie uzyskała wsparcia. Wcześniej, w drugim naborze ubiegała się także o dotacje na budowę boiska do piłki nożnej w Starym Mystkówcu i na remont oczyszczalni ścieków w Somiance i na to ostatnie zadanie uzyskała 1,2 mln zł. 

Pominięta w ostatnim rozdaniu gmina Rząśnik także miała apetyt na dotacje do kilku zadań: rozbudowy i modernizacji stacji uzdatniania wody w Starym Lubielu i Ochudnie, budowy drogi Grądy Polewne - Grodziczno czy Rogóźno - Wólka Wojciechówek a także budowy drogi w miejscowości Nur. Rząśnik nie miał jednak szczęścia nie tylko w trzecim ale i w drugim naborze, gdy nie dostał żadnych pieniędzy. Z RFIL gmina otrzymała jedynie 567 tys. zł, które na początku pandemii obligatoryjnie przyznawano wszystkim samorządom w wysokości uzależnionej od liczby mieszkańców. Pieniądze gmina Rząśnik przeznaczyła na rozbudowę miejscowej szkoły podstawowej. 

Spośród gmin wiejskich powiatu wyszkowskiego najwyższe dofinansowanie z RFIL uzyskała gmina Brańszczyk, ale w trzeciej transzy także została pominięta. Wcześniej udało jej się natomiast pozyskać prawie 5 mln zł, które wyda na rozbudowę sieci wodociągowej w Brańszczyku i Brańszczyku Nowym, rozbudowę stacji wodociągowej w Udrzynie, a także przydomowe oczyszczalnie ścieków. 

2,5 mln zł, ale także z wcześniejszych podziałów, udało się uzyskać gminie Zabrodzie na budowę sieci wodociągowej w miejscowościach Młynarze i Anastazew oraz uzupełnienie sieci w miejscowościach: Adelin, Gaj, Wysychy, Dębinki, Kiciny, Mostówka, Zabrodzie, Słopsk, Podgać, Płatków a także budowę kontenerowej stacji uzdatniania wody w Obrębie.

Największym wsparciem z RFIL może cieszyć się natomiast samorząd powiatu. To prawie 7,1 mln zł - w tym jako jedyny uzyskał 1 mln zł w trzecim rozdaniu funduszu. Pieniądze w zdecydowanej większości zostaną wydane na inwestycje w SPZZOZ w Wyszkowie: m.in. na zakup nowych karetek, budowę centralnej sterylizatorni, urządzenie nowych poradni. Jeśli pieniędzy wystarczy, rozpocznie się przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i bloku porodowego, ale do tego potrzebne będzie raczej dodatkowe wsparcie z funduszy unijnych.

Podsumowując, do tej pory z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych samorządy powiatu wyszkowskiego uzyskały następujące wsparcie:

1. Powiat Wyszkowski - 7 092 958 zł

2. Gmina Wyszków - 6 260 323 zł

3. Gmina Brańszczyk - 4 952 287 zł

4. Gmina Zabrodzie - 2 500 000 zł

5. Gmina Somianka - 1 700 000 zł

6. Gmina Długosiodło - 1 338 960 zł

7. Gmina Rząśnik - 566 969 zł

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

antoni
Jak zwykle sprawiedliwie. Nie ma pisu przy władzy w samorządzie nie ma kasy.
Antonina
No ale powiat wsparli. Nic dziwnego skoro starosta z PiSu a jak wieść gminna niesie wicestarosta Marszał będzie kandydatem PiSu na burmistrza Wyszkowa w najbliższych wyborach
Za Marszalem
Każdy będzie lepszy niż Nowosielski, sprzedał tyle ziemi a nadal brakuje kasy i zabiera fundusz sołecki. Mam nadzieję że nowy burmistrz pomoże trochę wsiom bo obecny całą kasę pcha prywatnym inwestorom do kieszeni. Pewnie oddają procent pod stołem

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
W pełni zgadzam się z belfrem i rodzicem. Kadencja minęła - trzeba zorganizować uczciwy konkurs a nie zasłaniać się rozporządzeniem ministra. Może w niektórych placówkach rzeczywiście przyszedł czas na zmiany? Zobaczymy czy nasze władze samorządowe stać na odwagę. Wiele osób już w ubiegłym roku liczyło na to i przeliczyło się.
Ewa
Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
Ja jako rodzic dziecka w wieku przedszkolnym również uważam, że nie ma przeciwskazań, aby konkursy się odbyły, skoro dzieci mogą chodzić do żłobków i przedszkoli to dlaczego nie można zrobić takich konkursów w gronie kilku osób, , szczególnie w miejscach w których czuć potrzebę zmiany. Mam dziecko w grupie w której jest wspaniały wychowawca, młoda, ambitna, cudowna osoba z głową pełną pomysłów, kreatywna, cudowna ciocia, którą pokochały dzieci i my rodzice i choć bardzo przykro mi było, że jest możliwość że nie przejdzie dalej z naszymi dziećmi to kibicowałam jej z całego serca i życzyłam wygranej bo wiedziałam, że chce kandydować na dyrektora tej placówki. Sama pandemia jest bardzo przykra i przygnębiająca, a tu jeszcze takie wiadomości:/
Rodzic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA