REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Oczko wodne w ogrodzie – jakie są plusy i minusy tej dekoracji?

Kącik Prasowy

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, a że żyjemy w czasie globalnej pandemii, wakacje wielu z nas spędzi w swoich domach. Być może to najlepszy czas na wprowadzenie zmian w naszych ogrodach? Żeby poczuć się, jak nad rajskim jeziorem wystarczy nieco determinacji, dobry plan i wizja – dzięki temu wybudujemy piękne oczko wodne, które będzie niezwykłą ozdobą każdego ogrodu. Czy warto podjąć się takiej inwestycji? Z tego artykułu dowiesz się o plusach i minusach budowy oczka wodnego.

REKLAMA

Położenie oczka wodnego

Jak pewnie wielu się domyśla, budowa oczka wodnego możliwa jest tylko w ogrodach o odpowiedniej wielkości. Małe oczka możemy wybudować w ogrodach o średnim metrażu, jeśli jednak zależy nam na większym zbiorniku, musimy posiadać także spory ogród. Dla niektórych będzie to utrudnienie nie do pokonania, dlatego można powiedzieć, że minusem oczek wodnych jest fakt, że nie będą one odpowiednie dla każdego ogrodu. Dużą przeszkodą przy budowie takiej ozdoby może być też znacząca nierówność terenu, a czasem brak drzew czy krzewów, które zapewniały być częściowy cień zbiornikowi w ciągu dnia.

Choć raczej odradza się budowę oczka wodnego w bezpośredniej bliskości z drzewami, gdyż opadające liście i gałęzie będą zanieczyszczać wodę, warto zadbać o to, by nasz zbiornik powstał w miejscu, w którym nie będzie wystawiony na całodzienne działanie promieni słonecznych – płytka i nagrzewająca się woda to idealne środowisko do rozwoju glonów, które zamienić mogą nasze oczko w bagno.

Pompa i filtr wodny

Aby nasze oczko faktycznie cieszyło oczy, a nie zmieniło się w nieprzyjemnie pachnący i zapuszczony stawik, musimy zainwestować w dobrą pompę wodną oraz filtr do oczka wodnego. Niestety, ale w mniejszych zbiornikach wodnych naturalne procesy oczyszczania się wody nie zachodzą na taką skalę, by dawały one optymalne rezultaty. Płytkie oczka wodne bardzo szybko zarosną glonami, jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków. Zakup pompy jest istotny, ponieważ zapewnia ona stałą cyrkulację wody, co podnosi poziom tlenu, zapobiega wylęganiu się komarów i usprawnia działanie filtra wodnego.

Pompa fontannowa do oczka wodnego AQUA NOVA. Źródło: akwarystyczny24.pl

Z kolei filtr właśnie pomaga w oczyszczeniu wody z zanieczyszczeń większych, jak liście czy gałęzie oraz mniejszych, takich jak wirusy, patogeny czy kurz. Często pomocnym może okazać się również zakup odkurzacza do dna zbiornika czy lampy UV, która dodatkowo sterylizuje wodę. Minusem oczek wodnych jest fakt, że ich budowa i utrzymanie wiąże się z niemałymi kosztami i o ile zakup urządzeń to koszt jednorazowy, o tyle potrzebują one energii elektrycznej, za której zużycie musimy płacić przez cały sezon letni.

Efekt końcowy

Z kolei ogromnym plusem tej dekoracji jest sam efekt końcowy, który ona oferuje. Piękne oczko w otoczeniu roślin wodnych, kamieni i skał, a czasem pompy fontannowej stanowić będzie prawdziwą strefę relaksu i piękna, w której możemy kompletnie odciąć się od stresów i hałasu miasta i poczuć się jak we własnym rajskim ogrodzie. Jeśli szukamy ciekawych inspiracji na zaprojektowanie ogrodu, oczko wodne może okazać się dokładnie tym, czego potrzebujemy.

Art. zewnętrzny

 

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
W pełni zgadzam się z belfrem i rodzicem. Kadencja minęła - trzeba zorganizować uczciwy konkurs a nie zasłaniać się rozporządzeniem ministra. Może w niektórych placówkach rzeczywiście przyszedł czas na zmiany? Zobaczymy czy nasze władze samorządowe stać na odwagę. Wiele osób już w ubiegłym roku liczyło na to i przeliczyło się.
Ewa
Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
Ja jako rodzic dziecka w wieku przedszkolnym również uważam, że nie ma przeciwskazań, aby konkursy się odbyły, skoro dzieci mogą chodzić do żłobków i przedszkoli to dlaczego nie można zrobić takich konkursów w gronie kilku osób, , szczególnie w miejscach w których czuć potrzebę zmiany. Mam dziecko w grupie w której jest wspaniały wychowawca, młoda, ambitna, cudowna osoba z głową pełną pomysłów, kreatywna, cudowna ciocia, którą pokochały dzieci i my rodzice i choć bardzo przykro mi było, że jest możliwość że nie przejdzie dalej z naszymi dziećmi to kibicowałam jej z całego serca i życzyłam wygranej bo wiedziałam, że chce kandydować na dyrektora tej placówki. Sama pandemia jest bardzo przykra i przygnębiająca, a tu jeszcze takie wiadomości:/
Rodzic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA