REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Coraz więcej alkoholu, coraz więcej przemocy...

Powiat

28 Niebieskich Kart założono w ubiegłym roku w gminie Rząśnik. To o prawie 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Specjaliści nie mają wątpliwości - to efekt pandemii.

REKLAMA

O realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w 2020 roku rozmawiali na ostatniej sesji radni gminy Rząśnik. Ze szczegółami sprawozdania zapoznała ich Agata Kujawa - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- To, co jest niepokojące w tym czasie pandemii, to fakt, że jest coraz więcej przemocy, coraz więcej alkoholu, coraz więcej Niebieskich Kart. Pandemia zbiera swoje żniwo i nie są to optymistyczne prognozy na przyszłość - mówiła.

Ze sprawozdania Zespołu Interdyscyplinarnego wynika, że w 2020 roku w gminie Rząśnik założono 28 Niebieskich Kart, podczas gdy rok wcześniej - 19. W  ramach procedury „Niebieskiej Karty” przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego każdorazowo powołuje grupę roboczą adekwatną do danej sytuacji. Podczas realizacji procedury „Niebieskiej Karty” pracownik socjalny oraz dzielnicowy prowadzą systematyczny monitoring rodziny, w której dochodzi do przemocy. Osoby, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, kierowane są na grupy korekcyjno-edukacyjne w celu uzyskania informacji na temat przemocy w rodzinie oraz konsultacji psychologicznej. Z pomocy psychologicznej korzystają też osoby dotknięte przemocą, w większości przypadków są to kobiety. Jeżeli podczas spotkań grup roboczych zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przemoc połączona jest z nadużywaniem alkoholu, wówczas kierowany jest wniosek do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu zobowiązania do leczenia odwykowego. Jeśli zachodzi podejrzenie, że w rodzinie dochodzi do przemocy, istnieje obowiązek powiadomienia prokuratura i policji.

Z danych wynika, że w gminie Rząśnik najczęściej procedura "Niebieskiej Karty" stosowana była na wniosek policji (14), jednostek pomocy społecznej (10), przedstawicieli ochrony zdrowia (3), Gminnej Komisji Rozwiązywania Prblemów Alkoholowych (1). 

Większość ofiar przemocy w rodzinie stanowiły kobiety - 23 przypadki, w tym 6 w wieku do 18 roku życia, w przedziale 18-67 lat - 15 osób, natomiast powyżej 67 lat - 2 osoby. Ośmiu mężczyzn doświadczało przemocy, w tym: jeden do 18 roku życia, trzech w przedziale wieku 18-67 lat i czterech seniorów powyżej 67 lat. Osoby, wobec których istniało podejrzenie, że stosują przemoc, to 5 kobiet w przedziale wiekowym od 18-67 lat i 23 mężczyzn - w zdecydowanej większości w przedziale wieku od 18 do 67 i dwóch powyżej 67 lat.

Tam, gdzie jest przemoc domowa, najczęściej jest też w nadmiarze alkohol. Jak pokazują dane, mimo kryzysu finansowego w wielu rodzinach - utrata pracy lub ograniczenie zarobków z powodu pandemii - a także mimo lockdownów, które obowiązywały w ubiegłym roku, sprzedaż alkoholu w gminie Rząśnik nie zmalała a wręcz przeciwnie. Wpływy z tytułu wydanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu w 2020 roku wyniosły 76 tys. 591 zł, podczas gdy w 2019 roku stanowiły kwotę 70 tys. 668 zł. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
W pełni zgadzam się z belfrem i rodzicem. Kadencja minęła - trzeba zorganizować uczciwy konkurs a nie zasłaniać się rozporządzeniem ministra. Może w niektórych placówkach rzeczywiście przyszedł czas na zmiany? Zobaczymy czy nasze władze samorządowe stać na odwagę. Wiele osób już w ubiegłym roku liczyło na to i przeliczyło się.
Ewa
Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
Ja jako rodzic dziecka w wieku przedszkolnym również uważam, że nie ma przeciwskazań, aby konkursy się odbyły, skoro dzieci mogą chodzić do żłobków i przedszkoli to dlaczego nie można zrobić takich konkursów w gronie kilku osób, , szczególnie w miejscach w których czuć potrzebę zmiany. Mam dziecko w grupie w której jest wspaniały wychowawca, młoda, ambitna, cudowna osoba z głową pełną pomysłów, kreatywna, cudowna ciocia, którą pokochały dzieci i my rodzice i choć bardzo przykro mi było, że jest możliwość że nie przejdzie dalej z naszymi dziećmi to kibicowałam jej z całego serca i życzyłam wygranej bo wiedziałam, że chce kandydować na dyrektora tej placówki. Sama pandemia jest bardzo przykra i przygnębiająca, a tu jeszcze takie wiadomości:/
Rodzic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA