REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Tam spoczywają "Zośka", "Rudy". Trwa zbiórka na wymianę krzyży na Powązkach

Kultura

Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka" i "Parasol" prowadzi internetową zbiórkę pieniędzy na wymianę 120 brzozowych krzyży na kwaterze na Powązkach. Tadeusz Zawadzki "Zośka" jest bohaterem Ziemi Wyszkowskiej. To tu, w 1943 roku, zginął podczas akcji dywersyjnej na niemiecką strażnicę pod Sieczychami.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tadeusz Zawadzki "Zośka", dowódca akcji pod Sieczychami, jest patronem Hufca ZHP "Rój Promienistych" w Wyszkowie. W tym roku przypada setna rocznica jego urodzin, zaakcentowana przez wyszkowskich harcerzy szeregiem inicjatyw, m.in. rajdów, wystaw okolicznościowych. "Zośka" pochowany jest na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera A20-6-23), która wymaga pilnej renowacji. 

- Kwatera Batalionu Armii Krajowej „Zośka” to zdaniem wielu najpiękniejsza kwatera żołnierska na Powązkach Wojskowych. Jest pełna wymownej symboliki, świadectwem wielkiej ofiary warszawskiej młodzieży, która nie zawahała się oddać życia w walce o Niepodległą Polskę - mówią przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka" i "Parasol". 

Harcerski Batalion powszechnie znany z działań w konspiracji i heroicznej walki na całym szlaku Powstania Warszawskiego, przez Wolę, Starówkę po Czerniaków, poniósł olbrzymie straty - 453 swoich żołnierzy. Na kwaterze na Powązkach pod 120 brzozowymi krzyżami leży 212 żołnierzy Batalionu. Piękno i prostota brzozowych krzyży jest urzekająca, ale wiąże się też z realnymi obowiązkami: wszystkie krzyże co 3-4 lata trzeba wymieniać ze względu na nietrwałość tego materiału. Do tej pory zbiórki pieniędzy na ten cel prowadzone były podczas kwest - 1 sierpnia i 1 listopada. Teraz utrudniła to pandemia. Dlatego zbiórkę przeniesiono do internetu. Do tej pory udało zebrać się ponad połowę z potrzebnej kwoty 50 tys. zł.

- Społeczny Komitet od ponad 30 lat sprawuje pieczę nad kwaterą, prowadzi kwesty (dwie w roku: 1 sierpnia i 1 listopada), które służą m. in. pokryciu kosztów utrzymania kwatery, w tym jej remontów. Niestety od zeszłego roku, w związku z pandemią koronawirusa, zbieranie funduszy w formie kwesty na cmentarzu stało się utrudnione, a czasami nawet uniemożliwione. Zakazy, zamknięcie cmentarzy, mała liczba osób odwiedzających i kwestujących, konieczność zachowania dystansu społecznego, to wszystko sprawiało w 2020 r. i będzie sprawiać w 2021 r. olbrzymie problemy dla naszego Komitetu w kwestii gromadzenia środków finansowych. A właśnie w 2021 r. konieczne będzie dokonanie okresowej wymiany krzyży oraz przeprowadzenie prac ziemnych, kamieniarskich oraz wymiana trawy. DLATEGO OGROMNIE PROSIMY O WSPARCIE I SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA KAŻDĄ WPŁATĘ. Zadaniem naszym - następnego pokolenia - jest przekazać kolejnemu pamięć o Bohaterach, którzy leżą pod brzozowymi krzyżami. Uczyńmy to razem - apeluje Społeczny Komitet.

Link do zbiórki -> Kwatera Batalionu "Zośka". Zbiórka na wymianę krzyży

 

 

Fot. PAP/L. Szymański/ Hufiec ZHP w Wyszkowie

 

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
W pełni zgadzam się z belfrem i rodzicem. Kadencja minęła - trzeba zorganizować uczciwy konkurs a nie zasłaniać się rozporządzeniem ministra. Może w niektórych placówkach rzeczywiście przyszedł czas na zmiany? Zobaczymy czy nasze władze samorządowe stać na odwagę. Wiele osób już w ubiegłym roku liczyło na to i przeliczyło się.
Ewa
Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
Ja jako rodzic dziecka w wieku przedszkolnym również uważam, że nie ma przeciwskazań, aby konkursy się odbyły, skoro dzieci mogą chodzić do żłobków i przedszkoli to dlaczego nie można zrobić takich konkursów w gronie kilku osób, , szczególnie w miejscach w których czuć potrzebę zmiany. Mam dziecko w grupie w której jest wspaniały wychowawca, młoda, ambitna, cudowna osoba z głową pełną pomysłów, kreatywna, cudowna ciocia, którą pokochały dzieci i my rodzice i choć bardzo przykro mi było, że jest możliwość że nie przejdzie dalej z naszymi dziećmi to kibicowałam jej z całego serca i życzyłam wygranej bo wiedziałam, że chce kandydować na dyrektora tej placówki. Sama pandemia jest bardzo przykra i przygnębiająca, a tu jeszcze takie wiadomości:/
Rodzic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA