REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Stacja benzynowa za płotem? Nie zgadzamy się na to!

Powiat

W bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych w Trzciance ma powstać stacja benzynowa z parkingiem m.in. dla samochodów ciężarowych. Mieszkańcy protestują. Jak się dowiedzieliśmy, to nie jedyna stacja benzynowa, która jest planowana w okolicy w najbliższym czasie. Trwa prawdziwy inwestycyjny wyścig przy trasie S8. - Tylko my poniesiemy straty związane z obniżeniem komfortu życia i znaczące straty finansowe - skarżą się mieszkańcy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Dystrybutory za płotem

O planach budowy stacji paliw w bezpośrednim sąsiedztwie ich gospodarstw mieszkańcy Trzcianki dowiedzieli się w ubiegłym tygodniu z pisma ze Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, które poinformowało ich - jako strony postępowania - o tym, że firma z Buska Zdroju ubiega się o pozwolenie na budowę. Wcześniej docierały do nich jakieś informacje o takich planach, ale nie skojarzyli, że chodzi o działkę po sąsiedzku, dosłownie za płotem. 

- Myśleliśmy, że chodzi o tę planowaną stację paliw przy S8, którą ma budować wraz z MOP-em Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad albo że o tę jeszcze jedną, która ma być budowana bliżej Ojcowizny - przyznają mieszkańcy.

Nie wiedzieli natomiast, że od kilkunastu miesięcy w Urzędzie Gminy w Brańszczyku toczy się postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla budowy stacji paliw (prawdopodobnie sieci BP - red.) tuż przy ich posesjach. Stacja ma powstać po prawej stronie S8 (jadąc w stronę Ostrowi Maz.) przy drodze serwisowej. Od granicy z najbliżej sąsiadującą posesją będzie ją dzielić kilkadziesiąt metrów. W obszarze najbliższego oddziaływania planowanej stacji znajdują się jeszcze cztery gospodarstwa. Ich mieszkańcy nie wyobrażają sobie życia z takim "sąsiadem". 

Już my to znamy...

- W Trzciance do roku 2016 była usytuowana stacja paliw, więc jako mieszkańcy wiemy, z jakimi niedogodnościami wiąże się funkcjonowanie takiego przedsiębiorstwa. Stacja Paliw „ARAN" wybudowana była w odległości około 500 m od zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, otoczona byle użytkami rolnymi, jednak mieszkańcy nieustannie odczuwali jej obecność w codziennym życiu. Otoczenie stacji zawsze było zaśmiecone, bardzo często dokuczliwy byt hałas (głośna rnuzyka, krzyki pijanych kierowców, wyzwiska, przekleństwa). Zdarzały się bójki i akty wandalizmu. Okoliczne użytki rolne traktowane były jako bezpłatna toaleta. Miała ona również wpływ na młodzież, która wieczorami spędzała tam czas. Pragniemy podkreślić jeszcze raz, że stacja funkcjonowała w niebezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych, a miała znaczący wpływ na życie mieszkańców - napisali mieszkańcy w piśmie do Starostwa Powiatowego. Sprzeciwiają się inwestycji i wnoszą do starosty o odmowę wydania pozwolenia na budowę stacji paliw płynnych oraz LPG, budowę infrastruktury technicznej stacji paliw, budowę parkingu (punkt kasowy, wiata wraz z wysepką i dystrybutorami, zbiorniki, pylon, parking, zbiornik odparowujący, zbiornik p.ppż., sieci wewnętrzne). 

Jak mówią mieszkańcy, budowa trasy ekspresowej S8 spowodowała zamknięcie wspomnianej Stacji Paliw „ARAN", co ich satysfakcjonowało. Dopiero od niedawna (gdy trasa S8 przebiega górą nad ich miejscowością - red.) - jak mówią - mogą cieszyć się ciszą i spokojem, wyjść bezpiecznie na wieczorny spacer i nie obawiać się, że zostaną zaczepieni przez jakiegoś nieznajomego.

- Planowana stacja paliw miałaby funkcjonować w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, więc jej wpływ na życie mieszkańców byłby jeszcze większy niż miało to miejsce w przeszłości - zauważają mieszkańcy.

Obawiają się, że usytuowanie stacji paliw w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej znacząco wpłynie na spadek wartości nieruchomości z uwagi na uciążliwy charakter prowadzonej działalności i negatywny wpływ na środowisko naturalne.

- Poniesiemy straty nie tylko związane z obniżeniem komfortu życia, ale również znaczące straty finansowe - uważają.

Ogłoszenia w czasie pandemii

Zdaniem mieszkańców, niedopuszczalny jest fakt poinformowania mieszkańców o planach takiej inwestycji dopiero na etapie ubiegania się przez firmę o pozwolenie na budowę.

- Inwestycja, która ma znaczący wpływ na życie i funkcjonowanie mieszkańców powinna być z nami konsultowana - mówią mieszkańcy. 

Zdaniem urzędników gminy Brańszczyk - społeczeństwo było poinformowane o tych planach. 

- Ogłoszenia były zamieszczane w BIP, wywieszane na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy oraz na tablicach informacyjnych w sołectwie - mówi Milena Pawłowska z UG.

- Jest pandemia, zamknęli nas w domach od marca zeszłego roku, to kto by chodził i czytał ogłoszenia na tablicy? Zresztą najbliższa jest kilka kilometrów od nas, po drugiej stronie "ósemki" - mówią rozżaleni mieszkańcy, którzy mają sąsiadować ze stacją paliw. 

Nie ukrywają, że mają też żal do inwestora, który kilka lat temu od części z nich skupił okoliczne działki a potem - nawyraźniej - odsprzedał pod przyszłą stację.

- Jak chciał kupić, to mówił, że tu będzie osiedle domów jednorodzinnych budować, a teraz wyszło "szydło z worka" - mówią mieszkańcy.

Osiedle domów nie mogłoby na tym terenie powstać, gdyż od 2011 roku obowiązuje miejscowy plan zagosopdarowania przestrzennego, który dopuszcza tam przemysł i usługi. 

Jeszcze czas na uwagi

Jak już pisaliśmy, postępowanie w Urzędzie Gminy w Brańszczyku toczy się od ponad roku ale zmierza już ku końcowi. W kwietniu 2020 roku wójt nałożył na inwestora obowiązek opracowania raportu oddziaływania na środowisko. Taki wymóg postawił wyszkowski Sanepid, m.in. z którym gmina musiała przeprowadzić uzgodnienia. W tej chwili raport oddziaływania na środowisko został już przez inwestora opracowany i skonsultowany z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. 1 marca wójt obwieścił, że strony postępowania mają siedem dni na zapoznanie się z dokumentacją sprawy w Urzędzie Gminy w Brańszczyku i ewentualne wniesienie uwag. Mieszkańcy zapowiadają walkę do końca. Jeśli jednak ich argumenty nie zostaną uwzględnione, wójt będzie mógł wydać inwestorowi decyzję środowiskową. Ta zostanie wtedy dołączona w Starostwie Powiatowym do wniosku o pozwolenie na budowę stacji. Decyzja będzie wówczas w rękach starosty. 

Wysyp stacji paliw

Położona przy drodze ekspresowej Trzcianka i okolice stały się łakomym kąskiem dla inwestorów. Planowana stacja paliw nie będzie jedyną w tym rejonie. W grudniu ubiegłego roku starosta wydał już pozwolenie firmie D&D Deveco z Warszawy na budowę innej stacji paliw - także w Trzciance. Ale tamta inwestycja nie wzbudzała takiego sprzeciwu społecznego, gdyż obiekt ma być oddalony od zabudowy mieszkaniowej. Kolejna stacja paliw wraz z miejscem obsługi podróżnych, parkingiem, restauracją ma powstać kilka kilometrów dalej w stronę Ostrowi Maz. Tam inwestorem będzie GDDKiA a operatorem stacji paliw - LOTOS, który wygrał przetarg na dzierżawę oraz zagospodarowanie MOP (miejsce obsługi podróżnych) Budykierz oraz MOP Przyjmy. Jest jeszcze jedna podobna inwestycja. W styczniu tego roku wójt Brańszczyka wydał firmie BENZOL z Ostrołęki decyzję środowiskową na przebudowę stacji paliw z częścią handlową wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Turzynie. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
W pełni zgadzam się z belfrem i rodzicem. Kadencja minęła - trzeba zorganizować uczciwy konkurs a nie zasłaniać się rozporządzeniem ministra. Może w niektórych placówkach rzeczywiście przyszedł czas na zmiany? Zobaczymy czy nasze władze samorządowe stać na odwagę. Wiele osób już w ubiegłym roku liczyło na to i przeliczyło się.
Ewa
Dyrektorzy proszą o przedłużenie kadencji
Ja jako rodzic dziecka w wieku przedszkolnym również uważam, że nie ma przeciwskazań, aby konkursy się odbyły, skoro dzieci mogą chodzić do żłobków i przedszkoli to dlaczego nie można zrobić takich konkursów w gronie kilku osób, , szczególnie w miejscach w których czuć potrzebę zmiany. Mam dziecko w grupie w której jest wspaniały wychowawca, młoda, ambitna, cudowna osoba z głową pełną pomysłów, kreatywna, cudowna ciocia, którą pokochały dzieci i my rodzice i choć bardzo przykro mi było, że jest możliwość że nie przejdzie dalej z naszymi dziećmi to kibicowałam jej z całego serca i życzyłam wygranej bo wiedziałam, że chce kandydować na dyrektora tej placówki. Sama pandemia jest bardzo przykra i przygnębiająca, a tu jeszcze takie wiadomości:/
Rodzic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA