REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Zmarła po szczepieniu przeciw covid

Powiat

W raporcie Ministerstwa Zdrowia na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych widnieje jeden przypadek z powiatu wyszkowskiego. Niestety, nie był to lekki przebieg NOP - z raportu wynika, że pacjentka zmarła po podaniu szczepionki.

REKLAMA

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) w Polsce wykonano ponad 2,5 miliona szczepień. Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 2364 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 1989 miało charakter łagodny - czyli u pacjentów wystąpiło zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. U części szczepionych wystąpiła temperatura powyżej 38 stopni C, reakcja alergiczna, biegunka, wymioty, bóle głowy lub mięśni. Odnotowano też 16 przypadków zgonów zarejestrowanych jako NOP. Niestety, jeden dotyczy mieszkanki powiatu wyszkowskiego. Kobieta zmarła 12 lutego. Miała ponad 80 lat. Inspekcja sanitarna - ani powiatowa, ani wojewódzka a także główna - nie udzielają na ten temat więcej informacji. Nie wiadmo zatem np., jaką szczepionką pacjentka została zaszczepiona.

- Takich danych nie możemy podawać - słyszymy także w Ministerstwie Zdrowia.

Był to jedyny odnotowany w rządowym raporcie przypadek niepożądanego odczynu poszczepiennego w powiecie wyszkowskim na 4845 przeprowadzonych dotychczas szczepień.  

Szczepienia w powiecie wyszkowskim

Liczba wykonanych szczepień: 4845
Dzienna liczba szczepień: 375
Liczba szczepień 2 dawką ogółem: 1727
Dzienna liczba szczepień 2 dawką: 257

NOP - co to jest?

Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki - to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Kolejny wyrok byłej radnej miejskiej
Widzę Daro że jednak na Stare lata pójdziesz pierdzic w pasaki czego Ci życzę medo razen teściową ????
Bunio
Kolejny wyrok byłej radnej miejskiej
Paskudny charakter baby wszystkich okradla udaję niewinno som jeszcze dwie sprawy w sadze jedna oszukali człowieka na 1,200,000zl a druga za śmieci zobaczymy co dalej
Ożarów
Kolejny wyrok byłej radnej miejskiej
Teściowa jest taka sam jak Darus. Swoją pozycję wykorzystywał do tuszowania spraw. Jak się sprawy skomplikowaly i idą wyroki to Darus winien.. Darus niech się pochwali swoimi sprawami i wyrokami za oszustwa. To kartek w drukarce by zabrakło... Taka wesoła rodzinka.
Michal
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Piątek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Aurory, Fryderyka, Oliwii

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA