REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ucieczka do natury - gdzie warto odetchnąć w weekend?

Turystyka

Wolny weekend bardzo chętnie, choć pewnie nie tak często jak byśmy chcieli, wykorzystujemy na ucieczkę od cywilizacji. Kierujemy się w stronę natury, chcąc wreszcie odetchnąć powietrzem wolnym od smoku, pachnącym, świeżym. Mieć przed oczami piękne widoki na lasy, łąki czy nawet pola, zamiast biurowców, bloków i marketów. Dokąd jechać, by móc zobaczyć naturę, a nawet dotknąć jej i powąchać?

REKLAMA

Żubry z Białowieży

Posiłkując się serwisem travelin.pl przygotowaliśmy dla was dwie propozycje. Nie podajemy konkretnych miejscowości czy hoteli, takie decyzje podjąć musicie w oparciu o własny budżet, miejsce zamieszkania i konkretne preferencje, co do tego, co planujecie robić. Ale te dwie destynacje powinny zadowolić wszystkich miłośników prawdziwie polskich klimatów.

Na początek będzie jeden z pierwszych parków narodowych, jakie utworzono w Europie, a było to niemal 100 lat temu. O tym, jak ważny i niezwykły jest w skali kontynentu niech świadczy fakt, że Białowieski Park Narodowy znajduje się na Liście  Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uwagę zwraca bardzo bogata fauna i flora tego obszaru, i bynajmniej nie chodzi tu jedynie o słynne żubry, których w parku żyje kilkaset. Właśnie tu znajduje się ostatni w Europie fragment lasu pierwotnego. Żyją tam gatunki roślin i zwierząt, których nie uświadczy się już nigdzie indziej, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ten złożony ekosystem częściowo jest zamknięty dla postronnych, można zwiedzać go jedynie z przewodnikiem. Jednak nadal wiele części Białowieskiego Parku Narodowego można zwiedzać pieszo czy też na rowerach. Ta druga forma pozwoli w ciągu krótkiego weekendu zobaczyć dużo większy obszar. Z kolei piesze wędrówki dadzą szansę na bliższe, niespieszne obcowanie z tym unikalnym w skali światowej obszarem. 

Kierunek Beskidy

Beskidy nie są tak popularne jak Tatry, co w zasadzie jest plusem, jeśli szukamy miejsca spokojniejszego, mniej zadeptanego przez turystów. Obszar ten jest zróżnicowany jeśli chodzi o faunę i florę, spotkać tam można między innymi tak rzadką zwierzynę jak żbiki, rysie czy salamandry. W Beskidach znajdziemy cztery parki narodowe po polskiej stronie, zaś wliczając kraje ościenne jest ich aż jedenaście. Tym samym mamy tu naprawdę zróżnicowane tereny, w których każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie. I wielu z nich mówiąc „Beskidy” będzie miało na myśli zupełnie inny kawałek świata. Wszak te góry ciągną się przez kilkaset kilometrów. Babia Góra, Skrzyczne, Barania Góra, Żywiec, Ustronie, Wisła, Rabka, Rymanów-Zdrój... Wiele z tych miejsc na stałe wpisało się w turystyczną mapę Polski. Do którego z nich będzie wam najbliżej? Gdzie ruszycie, by odetchnąć pełną piersią, popatrzeć na majestat gór? Góry świetnie nadają się do wędrówek pieszych i rowerowych, na każdym stopniu turystycznego zaawansowania. Niektóre, jak Radziejowa, wymagają dobrej kondycji, chociaż właśnie tu znajduje się wieża widokowa, pozwalająca podziwiać panoramę Tatr i Pienin. Może by więc wykorzystać któryś z następny weekendów by udać się właśnie do jednego z dziesiątek miast i miasteczek położonych w Beskidach, założyć wygodne buty i spędzić kilka godzin na łonie przyrody? 

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego w Wyszkowie to żaden problem, wystarczy tylko dać w łapę komu trzeba. A Pani Kozon już w Isbudzie na stoleczku, dopóki jest potrzebna będzie tam pracować. No i bloki przy wiadukcie już się budują i wiury lecą . PTM NIE chciał dać 3 mieszkań na terenie dawnej mleczarni to i bloki nie wybudował. Widocznie na oś. Witosa Klika Będzie miała mieszkanka. Coraz więcej afer się sypie w tym Wyszkowie. To dlatego burmistrz wystawi w następnych wyborach 2 kandydatów na burmistrza. Sportowca i vice swoją, A sam pragnie na wiejskiej się znaleźć. Tutaj tylko grupowe zawiadomienie odpowiednich służb. Już Pis nie będzie bronił burmistrza bo ten uciekł do 2050. A i czekamy na oświadczenie majątkowe Pani Kozon.
Mieszkaniec Wwy 2
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
sugerujesz, ze to jakiś przekręt? Jeśli chodzi o CBA, to już chyba była jakaś próba zawiadomienia, niestety anonimowa. Czy mieszkańcy nie mogliby się zjednoczyć i wystosować ponownie skargę imienną, odbierając argumenty Radzie, która powinna ją rozpatrzyć. Może też znajda się inne tematy, które należy poruszyć i znajdą się sprzymierzeńcy w tej nierównej walce. Jest taki pewien radny niebezradny, myśle, ze powinien pomóc.
do Mieszkaniec Wyszkowa
"Nie wolno tak robić z ludźmi!"
Czyli, ten słynny, tajemniczy inwestor to handlarz z towarzystwa wzajemnej adoracji? Nie wierzę.
Zainteresowany
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny

REKLAMA

pl.jooble.org