REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ucieczka do natury - gdzie warto odetchnąć w weekend?

Turystyka

Wolny weekend bardzo chętnie, choć pewnie nie tak często jak byśmy chcieli, wykorzystujemy na ucieczkę od cywilizacji. Kierujemy się w stronę natury, chcąc wreszcie odetchnąć powietrzem wolnym od smoku, pachnącym, świeżym. Mieć przed oczami piękne widoki na lasy, łąki czy nawet pola, zamiast biurowców, bloków i marketów. Dokąd jechać, by móc zobaczyć naturę, a nawet dotknąć jej i powąchać?

REKLAMA

Żubry z Białowieży

Posiłkując się serwisem travelin.pl przygotowaliśmy dla was dwie propozycje. Nie podajemy konkretnych miejscowości czy hoteli, takie decyzje podjąć musicie w oparciu o własny budżet, miejsce zamieszkania i konkretne preferencje, co do tego, co planujecie robić. Ale te dwie destynacje powinny zadowolić wszystkich miłośników prawdziwie polskich klimatów.

Na początek będzie jeden z pierwszych parków narodowych, jakie utworzono w Europie, a było to niemal 100 lat temu. O tym, jak ważny i niezwykły jest w skali kontynentu niech świadczy fakt, że Białowieski Park Narodowy znajduje się na Liście  Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uwagę zwraca bardzo bogata fauna i flora tego obszaru, i bynajmniej nie chodzi tu jedynie o słynne żubry, których w parku żyje kilkaset. Właśnie tu znajduje się ostatni w Europie fragment lasu pierwotnego. Żyją tam gatunki roślin i zwierząt, których nie uświadczy się już nigdzie indziej, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ten złożony ekosystem częściowo jest zamknięty dla postronnych, można zwiedzać go jedynie z przewodnikiem. Jednak nadal wiele części Białowieskiego Parku Narodowego można zwiedzać pieszo czy też na rowerach. Ta druga forma pozwoli w ciągu krótkiego weekendu zobaczyć dużo większy obszar. Z kolei piesze wędrówki dadzą szansę na bliższe, niespieszne obcowanie z tym unikalnym w skali światowej obszarem. 

Kierunek Beskidy

Beskidy nie są tak popularne jak Tatry, co w zasadzie jest plusem, jeśli szukamy miejsca spokojniejszego, mniej zadeptanego przez turystów. Obszar ten jest zróżnicowany jeśli chodzi o faunę i florę, spotkać tam można między innymi tak rzadką zwierzynę jak żbiki, rysie czy salamandry. W Beskidach znajdziemy cztery parki narodowe po polskiej stronie, zaś wliczając kraje ościenne jest ich aż jedenaście. Tym samym mamy tu naprawdę zróżnicowane tereny, w których każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie. I wielu z nich mówiąc „Beskidy” będzie miało na myśli zupełnie inny kawałek świata. Wszak te góry ciągną się przez kilkaset kilometrów. Babia Góra, Skrzyczne, Barania Góra, Żywiec, Ustronie, Wisła, Rabka, Rymanów-Zdrój... Wiele z tych miejsc na stałe wpisało się w turystyczną mapę Polski. Do którego z nich będzie wam najbliżej? Gdzie ruszycie, by odetchnąć pełną piersią, popatrzeć na majestat gór? Góry świetnie nadają się do wędrówek pieszych i rowerowych, na każdym stopniu turystycznego zaawansowania. Niektóre, jak Radziejowa, wymagają dobrej kondycji, chociaż właśnie tu znajduje się wieża widokowa, pozwalająca podziwiać panoramę Tatr i Pienin. Może by więc wykorzystać któryś z następny weekendów by udać się właśnie do jednego z dziesiątek miast i miasteczek położonych w Beskidach, założyć wygodne buty i spędzić kilka godzin na łonie przyrody? 

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Kolejny wyrok byłej radnej miejskiej
Widze że nasza radna chodzi codzenie do szpitala pewnie jest cieszko chora
Donos
Musimy wymagać więcej (cz. 2)
Ciekawy artykuł. Młodzi ludzie z pomysłami .Tak trzymać
Danuta
Oczka nie udało się uratować. Iga walczy o lepsze życie!
Z całego serca życzę zdrowia i sił dla Igi i jej rodziny! Uderzyło mnie jednak to zdanie: "Dzieci bywają okrutne". Właśnie. Dlaczego? Ludzie róbmy wszystko, aby nigdy w życiu naszym dzieciom nie przyszło nawet do głowy, żeby się z kogoś słabszego, innego wyśmiewać. Dlaczego taka śliczna Igusia, która się tyle nacierpiała, miała by jeszcze cierpieć? Nie możemy na to pozwolić. Ludzie uwrażliwiajmy nasze dzieci i sami dawajmy im przykład.
Anka
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Flicyty, Kajetana, Pauli

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA