REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Park kolejowy pójdzie "pod młotek"? (AKTUALIZACJA)

Miasto

Były szumne zapowiedzi i plany: centrum usługowe, parking "parkuj i jedź", a może nowy budynek dworca? Ostatecznie nic z tych rzeczy nie powstało, a gmina przygotowuje procedurę sprzedaży kilku hektarów terenów przyległych do dworca PKP/ PKS wzdłuż ul. Okrzei w Wyszkowie.

REKLAMA

Sprawa będzie przedmiotem obrad lutowej sesji Rady Miejskiej. Burmistrz przygotował na nią projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości gruntowych, będących w użytkowaniu wieczystym gminy Wyszków, a stanowiących własność Skarbu Państwa, położonych w Wyszkowie przy ul. Stefana Okrzei. Są to dwie działki: pierwsza o powierzchni 4983 m kw., a druga o powierzchni 5305 m kw. Obydwie są niezabudowane. To teren tzw. parku kolejowego. Gmina Wyszków wystąpiła już do starosty o zmianę użytkowania wieczystego w prawo własności - procedura jest w toku (do zmiany potrzebna jest opłata administracyjna i zgoda wojewody - red.). 

Zmiana planu w toku

Przeznaczone na sprzedaż działki zostały wycenione przez rzeczoznawcę majątkowego łącznie na ponad 3 mln 100 tys. zł. W planie zagospodarowania przestrzennego jest to teren usługowy z zielenią, ale aktualnie trwa procedura zmiany tego planu zagospodarowania. Gmina chce przekształcić to w obszar w całości przeznaczony pod usługi. Pandemia wydłużyła i skomplikowała procedury oraz proces uzgodnień, dlatego projekt planu jeszcze nie został do końca skonsultowany z mieszkańcami. Najbliższa dyskusja publiczna na ten temat planowana jest na 20 kwietnia o godz. 17.00.

Jednak już na najbliższej sesji, 25 lutego, radni pochylą się na projektem uchwały w sprawie sprzedaży tego terenu. Choć w uchwale radni mają głosować nad wyrażeniem zgody na zbycie obydwu działek, burmistrz zapewnia, że sprzedaż nie nastąpi od razu i nie dla całego terenu.

- Będziemy chcieli sprzedać część terenu a resztę chcemy zostawić w gminnym "banku ziemi". Sprzedaż nastąpi po zmianie planu zagospodarowania - mówi Grzegorz Nowosielski.

Więcej usług

W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę i przypomnieć, że zmiany planu zagospodarowania tego obszaru są dość częste. Ostatnia miała miejsce zaledwie w sierpniu 2017 roku. Skąd tak częste zmiany?

- Gdy uchwalaliśmy pierwszy plan dla tego terenu, obowiązywało stare studium zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku. Wskazywało ono na tym terenie zieleń publiczną z niewielkimi terenami usługowymi  - około połowy jednej z działek, tej bliżej pawilonów handlowych. Ówczesne zapisy studium nie pozwalały nam na przekształcenie terenu w całości pod usługi. Po zmianie studium to przekształcenie i przesunięcie linii zabudowy jest możliwe i dla obu nieruchomości chcemy dopuścić przeznaczenie usługowe - mówi Iwona Kozon, naczelnik Wydział Zagospodarowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim.

Naczenilk nie ukrywa, że na etapie zmiany studium, gmina miała także ochotę przekształcić ten teren pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, ale na to zgody nie wyraziły PKP.

Centrum usług, handlu, gastronomii...

Od chwili zakupu tego terenu od kolei (czyli od 2013 roku) były zresztą różne pomysły na zagospodarowanie i wykorzystanie działek wzdłuż ul. Okrzei. Burmistrz chętnie opowiadał o nich w mediach. W 2013 roku, po zakupie od PKP budynku dworca kolejowego, tak mówił na łamach "Głosu Wyszkowa": 

- Docelowo gmina ma plan przejęcia terenu obejmującego również dworzec PKS. Budynek jest własnością PKS, ale stoi na gruntach PKP. Będziemy prowadzić rozmowy z PKS, aby dokonać rozbiórki budynku a dworzec PKS przenieść do budynku, który właśnie nabyliśmy, czyli skupić w jednym miejscu kasy biletowe, poczekalnię dla pasażerów PKP i PKS. (...) Wyobrażam sobie, że ten teren stanie się małym centrum usług, handlu, gastronomii.

Z kolei w 2018 roku portal "W zasięgu" pisał tak o zamierzeniach gminy, cytując burmistrza, wobec terenu przykolejowego: 

- "Przez ostatnie lata gmina Wyszków skupowała działki od PKP, by w przyszłości objąć ten teren rewitalizacją. Budynek dworca, perony oraz teren zielony obok dworca to własność gminy. Na tym obszarze planowane jest wybudowanie nowego budynku dworca, czy stworzenie parking typu Parkuj i Jedź. W międzyczasie firma PKS Ostrołęka zakończyła swoją działalność i na terenie dworca autobusowego pozostała nieruchomość. Gmina Wyszków w przyszłości będzie prowadziła rozmowy, żeby nabyć tę nieruchomość. Chcemy cały ten teren objąć rewitalizacją, jedną myślą architektoniczną i organizacyjną. W najbliższym czasie będą prowadzone rozmowy i prace koncepcyjne. Następnie zostanie wybrana firma, która przygotuje projekt, a po tym będą przeliczone koszty. Niewykluczone, że poszukamy partnerów biznesowych do tego projektu, ponieważ tam są dobre miejsca na usługi tak, aby nie wszystko, co tam powstanie, musiało kosztować wyszkowskiego podatnika - Grzegorz Nowosielski.

W czerwcu 2018 roku na łamach "Nowego Wyszkowiaka" burmistrz wypowiadał się z kolei tak, odnosząc się do skarg mieszkańców na fatalny stan budynku dworca PKP:

- Ten teren ma ogromny potencjał i przyjdzie czas, żeby go wykorzystać. Wszystkiego nie zrobimy od razu. Pracujemy nad koncepcją zagospodarowania dworca, której realizacja niekoniecznie musi kosztować wyszkowskich podatników. Możemy ją wykonać, angażując środki zewnętrze. Prace koncepcyjne trwają, ale nie jesteśmy gotowi, żeby je przedstawić. Konkretną propozycję przedstawimy w przyszłym (2019 - red.) roku. Chodzi przecież nie tylko o budynek, ale cały ten teren. Półśrodkami niczego nie załatwimy. Bez sensu jest wydawanie 100 tys. zł, bo to nieznacznie poprawi sytuację. 

Zapowiedziana przez burmistrza koncepcja zagospodarowania terenu nie została do tej pory przedstawiona.

"Jesteśmy przeciw sprzedaży parku kolejowego"

Po naszej publikacji, na Facebooku utworzone zostało wydarzenie pod hasłem "Jesteśmy przeciw sprzedaży parku kolejowego". Jego inicjatorzy tak zachęcają do poparcia postulatu:

- Gmina zamierza sprzedać pod budownictwo usługowe część (nie oszukujmy się finalnie prawdopodobnie sprzeda cały) tzw. parku kolejowego. Jeżeli na to lekką ręką pozwolimy, przepadnie nam ważny kawałek miasta, który praktycznie uniemożliwi w przyszłości rozwój bazy wyszkowskiego dworca PKP. W Wyszkowie mamy mnóstwo terenów usługowych, wiele cennych terenów zostało już w nie przekształcone. Wyprzedawanie na potęgę własnego majątku naprawdę nie jest sposobem na rozwój miasta. Raz sprzedany strategiczny punkt miasta może być w przyszłość już nie do odzyskania. Jeszcze nie jest za późno. Jeszcze jest czas na wywarcie skutecznej presji".

Wydarzenie --> "Jesteśmy przeciw sorzedaży parku kolejowego"

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Rysiek
Ostatnie zdanie artykułu nie jest prawdziwe. No jak nie została koncepcja przedstawiona? Przeciez od początku było wiadomo że to pójdzie na sprzedaż więc jak najbardziej koncepcja została nie tylko p[rzedstawiona ale zrealizowana
czytelnik
I znowu deweloper postawi blokowisko. Proponuje kolejne bloki na Kasztanowej , tam jest dużo miejsca i wolnego terenu.
Wyszkowianin
Na kasztanowej nikt bloków nie będzie stawiał bo to jest za blisko burmistrza domu a tam spokój przecież musi być. Nie mogą być drogi rozjeżdżane i hałas na posesjach. W centrum miasta urzędnikom nie przeszkadza że patologia się mnoży więc wyszkowscy deweloperzy zacierają już pewno ręce.
Wwy
Co to za rzeczoznawca? 300 zł /m2 w centrum miasta? To jakaś kpina!!!
xxx
to jest juz dawno dogadane ze znajomym deweloperem czekali tylko na odpowiedni moment sprzedazy
Adam
Sami na nich głosowaliście, a teraz pretensje.....

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Kolejny wyrok byłej radnej miejskiej
Widzę Daro że jednak na Stare lata pójdziesz pierdzic w pasaki czego Ci życzę medo razen teściową ????
Bunio
Kolejny wyrok byłej radnej miejskiej
Paskudny charakter baby wszystkich okradla udaję niewinno som jeszcze dwie sprawy w sadze jedna oszukali człowieka na 1,200,000zl a druga za śmieci zobaczymy co dalej
Ożarów
Kolejny wyrok byłej radnej miejskiej
Teściowa jest taka sam jak Darus. Swoją pozycję wykorzystywał do tuszowania spraw. Jak się sprawy skomplikowaly i idą wyroki to Darus winien.. Darus niech się pochwali swoimi sprawami i wyrokami za oszustwa. To kartek w drukarce by zabrakło... Taka wesoła rodzinka.
Michal
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Piątek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Aurory, Fryderyka, Oliwii

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA