REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

PEC Wyszków nadal bez porozumienia. Groźba sporu zbiorowego

Miasto

Rośnie temperatura sporu w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Wyszkowie. Jeśli szybko nie uda się wyjść z obecnej patowej sytuacji między zarządem a załogą spółki, odbiorcom ciepła nie będzie jednak do śmiechu. W miejskiej spółce istnieje realna groźba sporu zbiorowego.

REKLAMA

22 stycznia zarząd związku zawodowego PEC Wyszków po raz kolejny spotkał się z burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim (który jest jednoosobowym zgromadzeniem wspólników w PEC), aby przekazać informacje o aktualnej sytuacji w zakładzie. A ta - według zalogi - nie jest dobra. Pat w negocjacjach trwa od 30 grudnia ubiegłego roku. Wówczas odbyło się ostatnie spotkanie z prezesem zarządu w sprawie zmiany układu zbiorowego oraz regulacji płacowych. Załoga dąży do rozdzielenia sprawy podwyżek od zmiany zapisów układu zbiorowego. Sytuacja zmierza ku sporowi zbiorowemu. Konsekwencją może być akcja strajkowa.

- Najpierw chcemy rozmawiać o podwyżkach a potem możemy rozmawiać o układzie zbiorowym - mówi zarząd związku zawodowego w PEC.

11 stycznia związkowcy skierowali do prezesa zarządu PEC pismo z pytaniami odnośnie regulacji płacowych. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymali. Czekają na odpowiedź, czekają też na reakcję prezesa zarządu po piątkowym spotkaniu z burmistrzem.

- Jeśli nie będzie reakcji, otworzymy spór zbiorowy. Czekamy na rozmowy w sprawie regulacji płac, a w dalszej części o układzie zbiorowym, bo oczekujemy oddzielenia tych dwóch kwestii w negocjacjach. Dla prezesa to jest jedno, ale dla nas nie - mówią związkowcy.

Od 30 grudnia w PEC toczą się jedynie indywidualne rozmowy z poszczególnymi pracownikami. 

- Spotykam się indywidualnie z pracownikami i przedstawiam swoje propozycje dla każdego z osobna. Wyjaśniam, jaki wpływ zmiana układu zbiorowego będzie miała na jego wynagrodzenie i sytuację w firmie. Każdy dostaje indywidaualne wyliczenie skutków zmiany układu zbiorowego. Przedstawiam wysokość wynagrodzenia obecnego i po ewentualnej zmianie układu. Chcę uświadomić pracownikom, że oni nie mają na tej zmianie stracić lecz zyskają. Nikt na tych zmianach nie straci - informował nas przed kilkunastoma dniami prezes Ireneusz Mroczek.

Indywidualne spotkania z pracownikami nadal trwają. 

Zarząd związku zawodowego próbował z burmistrzem wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. Chodzi o zawiadomienie, które 14 stycznia ktoś podający się za załogę PEC rozwiesił w Urzędzie Miejskim (czytaj TUTAJ). W zawiadomieniu można było przeczytać: "W związku z brakiem możliwości porozumienia z Ireneuszem Mroczkiem - obecnym prezesem PEC Wyszków - i bezczynnością w tej sprawie burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego, informujemy, że możliwe jest przejście załogi PEC w stan pogotowia strajkowego. Możliwe są także przerwy w dostawie energii cieplnej na cele ogrzewania i podgrzania wody w dniach 15-17 stycznia 2021 r.". Zarząd związku zawodowego odciął się od treści zawiadomienia i zaprzeczył, że jest jego autorem. Dąży jednak do ustalenia prawdziwego nadawcy fałszywego komunikatu, który traktuje jako prowokację.

- Poprosiliśmy burmistrza o sprawdzenie monitoringu urzędowego, aby przekonać się, kto wywiesił to zawiadomienie o groźbie strajku. Dowiedzieliśmy się, że monitoring nie został sprawdzony. Dziwi nas fakt, że ani prezes PEC, ani burmistrz nie podjęli się wyjaśnienia, kto rozwiesił to zawiadomienie - mówią związkowcy.

Najbliższe tygodnie pokażą, czy w PEC uda się wypracować kompromis i porozumienie, czy sytuacja zaostrzy się. Z burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim nie udało nam się skontaktować po piątkowym spotkaniu ze związkowcami. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

TV
Czyżby ogłoszenie rozwieszone w zeszłym tygodniu to sprawka burmistrza i prezesa PEC. Może chcieli postawić załogę w złym świetle wobec odbiorców ciepła. Załogo PEC burmistrz wam nie pomoże wiec szkoda waszego czasu, lepiej spożytkujcie go na przedstawienie sytuacji w TV (Państwo w Państwie, Uwaga, Interwencja) Zaczną u was a skończą na Urzędzie Miasta.
Zróbcie porządek!
Dopinguje każdej inicjatywie, która pogoni tych oszołomów z Urzędu! Niech się wreszcie komuś uda! Całe miasto dudni od frustracji pokrzywdzonych przez obecnie rządzących w Wyszkowie. Od ludzi z targu, przez pracowników DPSów i ludzi pokrzywdzonych na tzw. przetargach, Szpitalną i Sylabę, po teraz PEC i bardzo wielu innych! Idżcie do telewizji, do mediów ogólnopolskich, gdziekolwiek! Miasto jest z Wami i za Wami!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Musimy wymagać więcej (cz. 2)
dokładnie, chcecie wymagac wiecej to zacznijcie od siebie
Seba
Kampania prolife na ulicach Wyszkowa
Niestety, u psychiatrów również teleporady i jak widać niewiele dają tym pseudodziałaczom.
Hela
"O życiu kultury w małym mieście" - zapraszamy na debatę
Dajcie spokój temu Kowalskiemu, bo on ze strachu na te debate nie przyjdzie. A swoja droga, jego nieobecnosc takze bedzie bardzo wymowna. Takze Mariusz - trzymaj sie, i tak i tak bedzie źle
sema4
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Środa
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kingi, Maryna, Tycjana

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA