Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na dobre wpisała się w społeczeństwo. Już piąty rok mamy możliwość korzystania z tego interaktywnego narzędzia. Na terenie powiatu wyszkowskiego w ostatnim roku mieszkańcy ponad 2 tysiące razy korzystali z tego narzędzia.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu wyszkowskiego w 2020 roku. Przez ostatnich 12 miesięcy mieszkańcy korzystali z tego narzędzia aż 2009 razy (najwięcej w garnizonie mazowieckim). Mundurowi potwierdzili prawie tysiąc sygnałów zgłoszonych przez internautów, z czego 907 zagrożeń zostało wyeliminowanych.
Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły te związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, m.in. przekraczania dozwolonej prędkości (1174), nieprawidłowego parkowania (118) i nieprawidłowej infrastruktury (19). Kolejna grupa zgłoszeń dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach publicznych (257), grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (121), a także dzikich wysypisk śmieci (87).
Znaczna część naniesionych na mapę zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla mundurowych, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami, którymi dysponowali dzielnicowi w swoich rejonach oraz policjanci ruchu drogowego, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów na drogach naszego powiatu.
Każde zgłoszenie naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było szczegółowo weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane przez mieszkańców, a dzielnicowi tworząc plany działań priorytetowych eliminowali zagrożenia ze swoich rejonów służbowych. Korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego. W takim przypadku należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.
- Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji - apeluje kom. Damian Wroczyński.
Komentarze
Zostaw komentarz