REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Bug musi poczekać

Miasto

Opóźnia się realizacja transgranicznego projektu "Łączy nas Bug", który na terenie gminy Wyszków zakłada oznakowanie szlaku kajakowego na Bugu oraz utworzenie miejsca odpoczynku. Przez pandemię na późniejszy termin odłożono także inne działania w sprawie zagospodarowania rzeki i wykorzystania jej potencjału.

REKLAMA

Projekt "Bug Unites Us" realizowany jest w partnerstwie trzech Państw: Polski, Białorusi i Ukrainy. Liderem Projektu jest Gmina Drohiczyn (Polska), partnerami są Rada Powiatu Sokalskiego (Ukraina), oraz Departament Turystyki Rejonu Drohiczyńskiego (Białoruś). Partnerzy podjęli wyzwanie, jakim jest wspólna promocja oraz zachowanie dziedzictwa naturalnego poprzez rozwój infrastruktury turystycznej, wzmacnianie powiązań i kooperacji transgranicznej. Projekt pozwoli na stworzenie nowego produktu turystycznego, opartego na zasadach zrównoważonej turystyki, oraz zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego regionów przygranicznych wzdłuż rzeki Bug. Pozwoli też na udostępnienie turystom terenów ekologicznie czystych i mało zagospodarowanych. Projekt kreuje nowe warunki rozwoju przedsiębiorczości obszarów zapóźnionych gospodarczo, w oparciu o miejscowe zasoby. Jego realizacja pozwoli na integrację społeczeństw lokalnych trzech krajów.

Najważniejsze działania projektu to m.in.:

 1. Inwentaryzacja i wyznaczenie dwóch transgranicznych kajakowych szlaków turystycznych:
  - Kanał Dniepro - Bug, rzeka Muchawka, rzeka Bug (Białoruś - Polska) (ok. 100 km)
  - Rzeka Bug - od miejscowości Werhabuż na Ukrainie, do Gminy Wyszków w Polsce; (ok. 700 km)
 2. Oznakowanie powstałych szlaków kajakowych (postawienie w linii brzegowej rzeki Bug znaków informacyjnych, ostrzegawczych i turystycznych);
 3. Wyznaczenie dziennych odcinków spływów oraz miejsc dziennego postoju kajakarzy i wyposażenie ich w tablice informacyjne, kosze na śmieci miejsc do schronienia - innowacyjne megafony do słuchania odgłosów przyrody;
 4. Opracowanie i wydanie, przewodników i map poszczególnych odcinków oraz całych szlaków (również w wersji elektronicznej);
 5. Wykonanie i ustawienie wież widokowych na trasie szlaków;
 6. Utworzenie Centrów Turystyki Kajakowej w Drohiczynie (Polska), Sokalu (Ukraina) i Bielin (Białoruś);
 7. Organizacja dwóch międzynarodowych spływów kajakowych powstałymi szlakami oraz trzech międzynarodowych spotkań edukacyjnych;
 8. Kampania promocyjna transgranicznych szlaków kajakowych w ramach której powstanie m.in. aplikacja z trasami szlaku na smartfony, gra komputerowa oraz krótki film promujący powstałe szlaki.

Gmina Wyszków jest jednym z partnerów projektu (jej wkład to 4 tys. zł). To na jej terenie miało powstać miejsce odpoczynku dla turystów. Niestety, działania opóźniła pandemia. Na ostatniej sesji dyskutowali o tym radni miejscu. 

- Projekt obejmuje dziewięć podstawowych działań. Najważniejszym jest wyznaczenie i inwentaryzacja szlaków turystycznych od Ukrainy przez Bug graniczny aż do gminy Wyszków. W sumie jest to 730 km. W naszej gminie będzie zbudowane miejsce do odpoczynku dla kajakarzy, tablice informacyjne, kosze na śmieci i megafony do słuchania zwierząt. Czy już wiadomo, gdzie będzie miejsce odpoczynku i czy te miejsce będzie przystosowane do wodowania kajaków? - pytał radny Bogdan Osik. 

- Wstępnie ustaliliśmy z przedstawicielami gminy Drohiczyn, że miejsce będzie położone po drugiej stronie Bugu, na wysokości Drogoszewa. Natomiast szczegółowe ustalenia będziemy prowadzić, jak dojdzie do wykonywania tej inwestycji, czyli jak już będziemy wiedzieli, że jest wykonawca i będziemy mogli realizować. Myślę, będziemy konsultować to ze środowiskiem turystycznym - odpowiedziała Edyta Wittich, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu w Urzędzie Miejskim.

- Nie uzyskałem odpowiedzi na drugie pytanie. Czy będzie to miejsce przystosowane do wodowania kajaków? - dociekał Bogdan Osik.

- To by musiało być coś więcej wybudowane, więc trudno mi powiedzieć. Chcieliśmy, żeby to miejsce było w ciszy, głuszy, czyli gdzieś między drzewami, no bo to jest miejsce odpoczynku, żeby nie było na otwartej przestrzeni, tylko by ludzie rzeczywiście mogli tam w ciszy odpocząć. Więc myślę, że nie. Obok jest plaża miejska, miejsce gdzie można wodować kajakiem - odpowiadała Edyta Wittich.

- Pani powiedziała, że miejsce będzie w Drogoszewie. Czyli wysiądziemy na plaży w Wyszkowie i będziemy pieszo szli do Drogoszewa? - pytał dalej radny.

- Powiedziałam na wysokości Drogoszewa, ale nad rzeką Bug - usłyszał w odpowiedzi.

Radny Adam Szczerba przy okazji tematu rzeki zapytał, co z innymi działaniami gminy w tym zakresie. Nawiązał do debaty publicznej "Nadbużańskie wrota - wyszkowska rekreacja z rzeką czy bez niej?", jaka odbyła się w sierpniu ubiegłego roku z inicjatywy Obie Strony Miasta.

- Czy zostały podjęte jakiekolwiek działania po debacie publicznej, która w sierpniu odbyła się pod hasłem „Nadbużańskie Wrota”? Tam był przedstawiciel gminy, była dyskusja, aby powołać jakąś radę dialogu, żeby rozmawiać o tym, jak możemy i co możemy zrobić, żeby uatrakcyjnić Bug. Czy jakiekolwiek inne kroki robimy ze swojej strony? - zapytał radny.

- Łatwiej byłoby odpowiedzieć, gdyby Pan zadał konkretne pytanie, jakie konkretnie działania ma Pan na myśli, a nie czy w ogóle jakieś działania, bo mogę powiedzieć, że budowa kanalizacji to też jest działanie zmierzające do tego, żeby rzeka była czysta i wiele, wiele innych projektów i proekologicznych działań, które podejmujemy - odpowiedział burmistrz Grzegorz Nowosielski. - W kwestii powołania rady dialogu osobiście spotkałem się i jestem w bezpośrednim kontakcie z szefem stowarzyszenia, które proponowało taką radę. Mieliśmy inicjować pierwsze spotkanie w październiku, ale ograniczenia pandemiczne spowodowały, że obaj podjęliśmy decyzję, iż nie możemy się spotykać w okresie pandemii i odkładamy to po prostu do momentu, kiedy sytuacja pandemiczna pozwoli nam na kontynuowanie spotkań bezpośrednich. Wydawało nam się, że inicjowanie dyskusji niebezpośrednich nie będzie skuteczne. Ten zespół powinien po prostu powstać, okrzepnąć i ewentualnie przejść do jakiejś pracy, może w podkomisjach czy zespołach. Czekamy aż sytuacja pozwoli nam na dalsze działania.

- Panie burmistrzu, ja po raz kolejny nie rozumiem emocjonalnego podejścia do mojego pytania. Ono było konkretne. Mówię o działaniach, które były omawiane na debacie - o udrożnieniu szlaków wzdłuż rzeki, o tej radzie. Jeśli pan nie wie o czym była debata, to proszę nie zarzucać mi, że pytanie jest niekonkretne. Odpowiedź mi wystarcza. Te dygresje są kompletnie niepotrzebne - odparł radny Adam Szczerba.

- Czy Pan radny Szczerba jest psychologiem z zawodu? To dlaczego ciągle Pan odnosi każdą moją wypowiedź do tego, że ona jest emocjonalna? Panu się tak po prostu wydaje. Proszę nie recenzować moich odpowiedzi. Łatwiej mi się odnieść do konkretnego pytania. I jak Pan postawił konkretne pytanie, to konkretnie odpowiedziałem. Na pytanie ogólne, co zrobiliśmy wokół rzeki, mogę powiedzieć, że wykosiliśmy wał w Rybienku, mamy pewne plany w stosunku do przyszłorocznych imprez. Może rzeczywiście lepiej odłożyć emocje, a są one po Pana stronie nie po mojej - zakończył polemikę burmistrz.

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Raport oddziaływania na środowisko jednak potrzebny
Czemu w Wyszkowie śmierdzialo cała noc dymem i dalej śmierdzi?
Wyszków
„Nie kosztem zdrowia i życia ludzi". Dyrektor projektu budowy linii 400 kV odpowiada
P. Godlewski kłamie. Na liście, na której ja też się podpisałam, były podpisy mieszkańców Bud Przetycz, Chrzczanki, Znamiączek i Starego Bosewa. Widać, że nawet nie przejrzał tej listy. Od niektórych domów linia przebiega w odległości kilkudziesięciu metrów. Ode mnie 160m. Ale zgadzam się z poprzednikami, że wszystko już dawno panowie "władza" ustalili i za nic mają protesty ludzi. Na zebraniu nas obrażali i ignorowali, a teraz udają, że odbyli konsultacje. Chyba sami ze sobą...
Mieszkanka gm. Długosiodło
Raport oddziaływania na środowisko jednak potrzebny
zaczyna się to robić ciekawe? skoro nie wydano zgody, to dlaczego zostały pobudowane boksy na przyjmowanie odpadów??? czy istnieją jakieś przepisy budowlane ?czy każdy sobie robi co chce???
anonim
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA