REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Trudny czas dla rynków rolnych

Kącik Prasowy

Problemy na rynku zbytu, coraz niższe ceny oraz zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 - to tylko niektóre z tematów poruszanych na nieoficjalnej wideokonferencji ministrów Unii Europejskiej ds. rolnictwa. Jak donosi portal rolniczy Art express, Polskę w dyskusji reprezentowali minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Purda oraz sekretarz stanu tego ministerstwa Anna Gembicka.

REKLAMA

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19 w Europie wprowadzane są kolejne obostrzenia, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie rynku rolnego. Liczba zakażonych nie maleje, zaś kryzys gospodarczy dotyka niemal każdej gałęzi gospodarki. Pojawiają się problemy z łańcuchem dostaw, co może być realnym zagrożeniem dla ograniczenia zdolności przerobowych, co w ostateczności może doprowadzić do długotrwałego zamknięcia zakładów uboju i przetwórstwa mięsa czy zakładów mleczarskich.

Jak podkreślił minister rolnictwa Grzegorz Purda, należy rozważyć ponowne zastosowanie rozwiązań, które sprawdziły się w podczas pierwszej fali pandemii. Według portalu rolniczego Art express chodzi tu przede wszystkim o realne wsparcie finansowe producentów rolnych, skup interwencyjny czy dopłaty do prywatnego przechowywania. Minister rolnictwa zaznaczył, że jeśli sytuacja nie będzie ulegać poprawie, wprowadzenie środków zaradczych powinno być zrealizowane bezzwłocznie. Minister szczególną uwagę zwrócił jednak na zapewnienie płynności przepływów handlowych, co w przypadku produktów spożywczych jest kwestią priorytetową.

W Polsce najtrudniejsza sytuacja panuje aktualnie na rynku wieprzowiny, gdzie ceny osiągnęły już poziom poniżej progu referencyjnego. Spowodowane jest to nie tylko problemami związanymi z pandemią, lecz także z ciągłym rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Jak podkreśla minister rolnictwa Grzegorz Purda rolnicy przebywający na terenie objętym obostrzeniami weterynaryjnymi spotykają się nie tylko z problemami ze sprzedażą wieprzowiny, ale i z niższymi cenami oferowanymi przez zakłady mięsne.

Źrodło: https://atrexpress.com.pl/artykul/rynki-rolne-w-okresie-pandemii

Art. zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany rzucił się pod samochód
do Rzetelne fakty z TVN tak było jak jest w artykule ! Więc gdzie widzisz bajki ?
jaśnie oświecony Jeremi-ej Wiśniowiecki
Komendant naczelnikiem
Ten emeryt powinien już dać sobie spokój jest tyle kompetentnych ludzi na to stanowisko.Wstyd
wyszkowiak II
Komendant naczelnikiem
Głosowaliście? To macie - w czym problem?
Adam
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA