REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Plac Miejski bez nagrody

Miasto

Towarzystwo Urbanistów Polskich rozstrzygnęło konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce, edycja 2020. O laur w konkursie ubiegała się gmina Wyszków, która zgłosiła plac Miejski w kategorii "Zrewitalizowana przestrzeń publiczna". W finale konkursu wyszkowski projekt nie zyskał uznania jury.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Jury konkursu, w którego skład którego wchodzili przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezes Izby Architektów RP, pani Małgorzata Pilinkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Bohdan Lisowski, w 2020 roku nagrody przyznało w trzech kategoriach: Przestrzeń publiczna w zieleni, Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni, Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna oraz Grand Prix. O tytuły ubiegało się 18 lokalizacji z całej Polski:

 • Gdynia - Woonerf na ul. Abrahama
 • Jastrzębie-Zdrój - Zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego - etap I
 • Kielce - Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce (Wietrznia, Kadzielnia)
 • Kobylnica - przystań kajakowa przy moście Lubuń - Zelkówko
 • Lubliniec - Bulwar od ul. Grunwaldzkiej do ul. Sportowej
 • Łęczna - Rewitalizacja Parku Podzamcze
 • Międzyrzec Podlaski - Międzyrzeckie Jeziorka
 • Olkusz - Park osiedlowy „Dolinka”
 • Oświęcim - Park Pamięci Wielkiej Synagogi
 • Pleszew - Pociąg do kultury - zagospodarowanie byłych terenów kolejowych
 • Ruda Śląska - Rynek w Orzegowie
 • Starogard Gdański - Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego
 • Starogard Gdański - modernizacja Parku Miejskiego
 • Sztum - Kompleks sportowo-rekreacyjny
 • Świdnica - rewitalizacja terenów zieleni
 • Tomaszów Mazowiecki - Park Bulwary
 • Władysławowo - Przebudowa ul. Hryniewieckiego i ul. Morskiej
 • Wyszków - pl. Miejski

Wygrały projekty epatujące zielenią i jej wszechstronnym wykorzystaniem - nie tylko w celach estetycznych, ale też czysto użytkowych. Grand Prix zdobyły Kielce za Geopark Kielce - czyli rozbudowę infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych.

W kategorii "Przestrzeń publiczna w zieleni" zwyciężył Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Wyróżnienie otrzymał projekt bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu.

W kategorii "Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni" najwyżej oceniono rewitalizację terenów zieleni w Świdnicy. Druga nagroda przypadła za projekt rewitalizacji Parku Podzamcze w Łęcznej. Wyróżnienie otrzymał Park Miejski w Starogardzie Gdańskim.

W kategori "Zrewitalizowana przestrzeń publicza" wygrał projekt "Pociąg do kultury" - zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie. I wyróżnienie przyznano dla rynku W Rudzie Śląskiej - Orzegowie, a II wyróżnienie otrzymał woonerf na ulicy Abrahama w Gdyni.

Zdjęcia nagrodzonych projektów prezentujemy w galerii - w kolejności opisanej powyżej.

W pierwszym etapie konkursu - do którego zakwalifikowano wyszkowski plac Miejski - przyjmowane były zgłoszenia przestrzeni publicznych od samorządów, osób fizycznych i prawnych. Podstawowe kryteria oceny zgłaszanych przestrzeni odnosiły się do kreowania ładu przestrzennego oraz podnoszenia atrakcyjności danego miejsca. Organizatorzy doceniali rozwiązania poprawiające jakość życia mieszkańców w tym osób niepełnosprawnych, ochronę walorów przyrodniczych oraz podkreślanie dziedzictwa kulturowego przestrzeni, zarówno trwałymi środkami architektonicznymi, jak i oświetleniem, czy innymi formami oddziaływania na percepcję krajobrazu. Ponadto uwagę zwracano na finansowanie inwestycji i racjonalne wykorzystanie funduszy europejskich, samorządowych i prywatnych. W drugim etapie konkursu właściciele i zarządzający nominowanymi przestrzeniami byli proszeni o przygotowanie szerszego opisu danej inwestycji. 

Fot. główne: Urząd Miejski w Wyszkowie

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Mamy RADIO 357
Niech nasi włodarze uczą się od Panów i Pań Redaktorek z Radia 357 jak się robi super projekty!!!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany rzucił się pod samochód
do Rzetelne fakty z TVN tak było jak jest w artykule ! Więc gdzie widzisz bajki ?
jaśnie oświecony Jeremi-ej Wiśniowiecki
Komendant naczelnikiem
Ten emeryt powinien już dać sobie spokój jest tyle kompetentnych ludzi na to stanowisko.Wstyd
wyszkowiak II
Komendant naczelnikiem
Głosowaliście? To macie - w czym problem?
Adam
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA