REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Krótka kołdra dla Wyszkowa

Miasto

13 mln 991 tys. 541 zł - tyle gmina Wyszków zamierza wydać na inwestycje w 2021 roku. Potrzeb jest dużo więcej, dlatego i dyskusja nad budżetem była niezwykle ożywiona. Argumenty burmistrza o zbyt "krótkiej budżetowej kołdrze" nie przekonywały radnych, którzy kwestionowali celowość niektórych proponowanych inwestycji. Ostrze krytyki skierowane było głównie na ul. Telimeny i łącznik między ul. Towarową a Pułtuską. Jednak wnioski opozycji, aby w ich miejsce sfinansować bardziej potrzebne i dłużej wyczekiwane zadania, jak zwykle nie miały żadnych szans. Koalicja przegłosowała wszystko to, co zaproponował burmistrz, ugrywając przy okazji trochę pieniędzy na inwestycje w swoich okręgach wyborczych.

REKLAMA

Dlaczego nie?

Ul. Telimeny oraz łącznik Towarowa - Pułtuska znalazły się w ogniu krytyki radnych, co ciekawe nie tylko radnych opozycji, bo na posiedzeniu komisji mało przychylnie o tej pierwszej inwestycji wypowadała się także radna Danuta Kukwa z koalicji rządzącej? Dlaczego? Argumentów jest wiele. Po pierwsze to zadania nowe, o które nikt - przynajmniej formalnie ale o tym później - dotychczas nie wnioskował. Nowe także w tym kontekście, że osiedle bloków dopiero powstaje, wiele budynków ledwie wystaje ponad ziemię, a więc nie ma mowy, aby ktoś w nich mieszkał. Tymczasem na drogi czy chodniki latami oczekują mieszkańcy starszych wyszkowskich osiedli np.: Parcele Huckie, Latoszek, Ogródki oraz sołectw. Galeria handlowa także jeszcze nie powstała, a już gmina zadba o dogodny dojazd do niej. Po drugie, radni (tu właśnie Danuta Kukwa - red.) podejmowali argument, że skoro inwestycje są w fazie budowy, to należałoby poczekać do ich ukończenia, aby pojazdy z budowy nie "rozjeździły" i nie zniszczyły nowych dróg. Po trzecie, jak udało nam się dowiedzieć, aby zrealizować łącznik Towarowa - Pułtuska, gmina musi dokonać wykupu gruntów m.in. od sieci Tesco. A więc rzeczywiste koszty budowy tego łącznika mogą być znacznie wyższe niż zaplanowane w budżecie 1 mln 200 zł, bo kwota ta prawdopodobnie nie obejmuje kosztu wykupu gruntów. Ale tego już radni dowiedzieć się nie zdołali od miejskich urzędników i od burmistrza, który w tym momencie opuścił sesję.   

Na zapotrzebowanie przedsiębiorców

Nasz portal kilka dni temu opisał szeroko inwestycyjne zamierzenia burmistrza na ul. Telimeny w Wyszkowie oraz na obszarze między ul. Towarową i Pułtuską wraz z jego argumentacją, dlaczego akurat te inwestycje powinny znaleźć się w przyszłorocznym budżecie (czytaj TUTAJ). Faktem jest, że plany budowy albo już konkretne działania inwestycyjne na tym terenie ma kilka prywatnych podmiotów gospodarczych, co dla Grzegorza Nowosielskiego ma tu kluczowe znaczenie. Przy ul. Telimeny trzech deweloperów - dwóch (ISBUD I BUDOMUR) już buduje, a trzeci planuje - duże osiedle wielorodzinne. Dlatego burmistrz uważa, że należy jak najszybciej zapewnić do niego dojazd. 

- Nie budujemy drogi dla deweloperów tylko dla ludzi, którzy będą tam mieszkać. Jak nie zbudujemy, to ci ludzie do nas przyjdą na sesję z pretensją - powiedział na sesji 30 grudnia Grzegorz Nowosielski.

Z kolei na działkach obok Tesco, na których burmistrz chce pobudować drogę łączącą ul. Towarową z ul. Pułtuską, ma powstać duża prywatna galeria handlowa "Polonez". Gmina nie ukrywa, że wraz z nową drogą planuje miejsca parkingowe, co z pewnością będzie mile widziane przez każdego prywatnego inwestora. 

W tym kontekście zupełnie bezsensowne okazują się wcześniejsze pytania naszej redakcji, powielone przez część radnych na sesji, o to, ile pisemnych wniosków od mieszkańców wpłynęło na te inwestycje, ile osób mieszka przy planowanych drogach i kto wnioskował o ich budowę? Z pewnością nikt z potencjalnych przyszłych mieszkańców, co potwierdził naczelnik wydziału inwestycji Adam Mróz. 

- Burmistrz ma prawo wnioskować o zadanie inwestycyjne, na które jest zapotrzebowanie - mówił Adam Mróz. - Konsekwencją przyjęcia planu zagospodarowania w 2017 roku i wskazania kilkunastu hektarów pod zabudowę wielorodzinną przy ul. Telimeny, było wytyczenie tam drogi. Nie mam informacji, ile osób tam mieszka, nie mamy wniosków, nie wiem kto wnioskował o budowę drogi. Natomiast w normalnych rozmowach biznesowych deweloperów, którzy decydowali o swoich przedsięwzięciach, to oczekiwanie zostało wyrażane - nie wiem czy na piśmie, czy nie. Dla nas było to oczywiste, żeby zaproponować ją do wykonania. Konsekwencją rozpoczęcia intensywności zabudowy jest budowa ulicy. Nie jest to ulica donikąd, ona się mieszkańcom należy. Można dyskutować, czy mamy budować najpierw tam, gdzie są osiedla starsze. Ja twierdzę, że tam też budujemy, ale i w nowych obszarach powinniśmy budować. I tu i tu są nasi mieszkańcy - mówił o ul. Telimeny. 

- Nie powinniśmy się bać oceny mieszkańców, że robimy to pod przedsiębiorców. To przedsiębiorcy są głównym źródłem dochodów wpływających do budżetu gminy - dodał Adam Mróz, naczelnik wydziału inwestycji i bezpieczeństwa.

W podobnym trybie zdecydowano o wpisaniu do budżetu łącznika Towarowa - Pułtuska.

- Te tereny od 2000 roku są wskazane jako tereny do zabudowy pod działalność usługową. Dla nas stanowi to przesłankę, że tego typu oczekiwania, pomysły, działania podmiotów wymuszają na burmistrzu podejmowanie kolejnych inwestycji. Nie mogę odpowiedzieć na pytanie, kto tam mieszka, czy w formie pisemnej występowali potencjalni inwestorzy o drogę. Pan wie, że to tak nie funkcjonuje. My w rozmowach biznesowych w urzędzie dowiadujemy się o planowanych przedsięwzięciach. Nie jest tajemnicą, że ta infrastruktura jest budowana na zapotrzebowanie przedsiębiorców - mówił Adam Mróz, odpowiadając na pytania radnego Pawła Turka. 

Nie boi się Pan?

Wołaniem w pustkę zdają się w tym kontekście także kolejne pytania radnych Turka czy Szczerby.

- Sprawdziłem, pojechałem, na ul. Telimeny nikt nie mieszka. Plan od 2017 roku to świeżutki plan. Są sołectwa, w których plany zagospodarowania obowiązują od dekady, dwóch dekad i nie są tam robione drogi. Są sołectwa, gdzie wnioski są składne od 8 lat, np. na budowę ul. św. Mikołaja, Dobrej Wróżki na osiedlu Bajkowym. Projekt na budowę tej drogi powstał w 2015 roku, pozwolenie na budowę jest cały czas aktualne. Jaki jest sens pisania i składania wniosków do budżetu, które leżą od 8 lat? Jaki jest sens robienia projektów, które czekają na wykonanie a nie są realizowane? Na ul. Telimeny nie ma jeszcze bloków, a Pan się boi, że przyjdą mieszkańcy z pretensjami? A nie boi się Pan, że przyjdą inni mieszkańcy, z innych osiedli, którzy od 20 lat chodzą po błocie i nie mają utwardzonej drogi? Mieszkańcy Rybienka Nowego chętnie by przyszli, gdyby nie koronawirus... - mówił Paweł Turek.

- To deweloperzy powinni utwardzić ten odcinek, podjąć współpracę z gminą, żeby ta droga (Telimeny - red.) była przejezdna, a nie, że my musimy tę drogę wybudować. To nie jest kwestia, że tam są nasi mieszkańcy - oni kiedyś będą mieszkali, ale dziś ta budowa jest niezasadna - mówił Adam Szczerba. - Co do łącznika Pułtuska - Towarowa - to nie jest tak, że my w dzielnicę przemysłową nie inwestujemy. Tylko w tym roku 400 tys. zł przeznaczyliśmy na nową drogę. Ten łącznik na ten moment nie rozwiąże nic oprócz tego, że da dojazd do inwestycji - galerii handlowej. Tam większość działek ma już teraz dostęp do ul. Towarowej.

Radny Paweł Turek wytknął także, że inwestycja przy ul. Telimeny jest niezwykle kosztowna. Na 400 mb drogi z chodnikiem gmina zarezerwowała w budżecie 1 mln 300 tys. zł. 

- To nie musi być zrobienie asfaltu, chodników, aby zapewnić przejezdność do bloków. Do zbudowania drogi gruntowej wystarczy pewnie ze 400 tys. zł - zauważył.

- Tam trzeba zrobić cały korpus drogi, wynieść ją do góry, bo jest zaniżona, zrobić odwodnienie. To wpływa na koszt budowy. Zdajemy sobie sprawę, że krótki odcinek jest drogi, ale podążanie pomysłem drogi gruntowej nie jest celowe - odpowiadał Adam Mróz. 

- Ten budżet pokazuje, jakie mamy potrzeby w naszej gminie - w nim jest wszystko. Są inwestycje w oświatę, kulturę, bezpieczeństwo, drogi - jest wszystko, tylko dlaczego tak mało? - polemizował burmistrz. - Wniosków mamy co roku na 100 mln zł a budżet zaczynamy z planem wydatków na inwestycje na 14 mln zł. Panu jest wygodnie, bo ustawia się Pan w roli radnego Rybienka Nowego, a ja muszę być burmistrzem całej gminy. Jest przecież fundusz sołecki, z którego w każdym sołectwie jest coś robione. Przy Telimeny nie ma ulicy. W pasie drogowym rosną drzewa i nie można nawet rowerem przejechać. Gdyby można było to skomunikować, to wysypujemy kruszywo i jest dojazd, ale tak nie jest. Ul. Św. Mikołaja - ona trzeci raz jest w drugim programie o dofinansowanie. Za każdym razem nie dostaje dofinansowania. To nie jest tak, że nie staramy się pozyskać na nią środków. Jak zwykle kołdra jest za krótka. Naprawdę staramy się zrobić w każdym aspekcie i w każdej przestrzeni jakiś progres, jakieś działanie. Zanim wybudowaliśmy ul. Towarową, to też były pytania, a kto tam mieszka, mówiono, że zające się ganiają. A dziś powstają przy niej inwestycje, działki sprzedaliśmy z wyższą ceną. Taki łącznik Towarowa - Pułtuska uruchomi kwartał terenów, które w tej chwili leżą i nikt nic na nich nie robi. Do końca kadencji będziecie państwo widzieli skutek, zaczną powstawać hale sprzedażowe, usługowe i inne. Ktoś kupi działkę, ktoś sprzeda. Za tym będą szły miejsca pracy i podatki na budowę dróg np. na wsiach - mówił Grzegorz Nowosielski. 

Pytania bez odpowiedzi

Niestety, na jego słowa i obietnice radni nie uzyskali pokrycia w konkretach. A o te pytał np. Bogdan Osik.  

- Przy ul. Towarowej ile gruntów trzeba będzie wykupić pod inwestycję? Ile to będzie kosztowało i czy to jest uwzględnione w koszcie budowy drogi? Ile nieruchomości ma być skomunikowanych dzięki temu łącznikowi? Ile w ciągu roku wpłynie podatków do budżetu gminy z tytułu inwestycji, które tam mają powstać? Co poza galerią handlową tam powstanie? - oczekiwał informacji radny. 

- Nie jestem w stanie oszacować wszystkich podatków. To nie są do mnie pytania, nie zajmuję się inwestycjami. Ja nie mam wiedzy, co tam powstanie - odpowiadał skarbnik Dariusz Korczakowski, a żeby uzyskać szczegóły poradził radnemu... wysłanie pisma z pytaniami. Kpina. I cóż z tego, że radny Osik wysłał pytania skarbnikowi licząc na odpowiedź, skoro nastąpiło to już po sesji, a zatem po uchwaleniu budżetu, w którym znalazły się i ul. Telimeny i łącznik Towarowa - Pultuska? Czy radni przed podjęciem uchwały nie powinni otrzymać - i to od samego burmistrza - pełni informacji o skutkach budżetowych ich decyzji? A przecież nie wiedzą, ile ostatecznie pochłonie budowa łącznika Towarowa - Pułtuska wraz z wykupem gruntów, bo miejscy urzędnicy takiej wiedzy nie mają (?) a może nie chcą się nią podzielić?

Szkoda, że radni nie są bardziej dociekliwi, co oznacza, że głosują "w ciemno". Radna Danuta Kukwa na sesji już nie wyrażała głośno swoich wcześniejszych obiekcji, czy to właściwy moment na budowę ul. Telimeny, czy nie lepiej poczekać do czasu ukończenia tam wszystkich bloków? W głosowaniu, tak jak pozostali radni koalicji, podniosła rękę za projektem budżetu autorstwa burmistrza wraz z ulicą Telimeny. Czy bez znaczenia był fakt, że w ostatnich dniach do budżetu udało się wprowadzić dwie drogi w jej okręgu wyborczym i pieniądze na dokumentację dla kolejnych ulic na rodzimym osiedlu Zakręzie? A może po prostu wystarczyło zapewnienie burmistrza: 

- Nie ma możliwości, że ktoś będzie rozjeżdzać ul. Telimeny, bo deweloperzy pobudowali sobie sami drogi techniczne, które zostaną rozebrane.

I znów - nikt z radnych nie dociekał, dlaczego te drogi muszą zostać rozebrane po zakończeniu budowy zamiast stanowić dojazd do nowych bloków? Nikt też nie zainteresował się, jak to możliwe, że deweloper dostał pozwolenie na budowę osiedla bez drogi dojazdowej? Przecież to jeden z warunków koniecznych do uzyskania pozwolenia na budowę, a tymczasem burmistrz sam przyznał, że nawet rowerem nie ma jak dojechać do nowego osiedla i dlatego konieczne jest wybudowanie przez gminę drogi.  

Nie grajmy na emocjach

Aby przypieczętować swój sprzeciw wobec inwestycji na ul. Telimeny oraz między ul. Towarową a Pułtuską, radni opozycji zgłosili formalne wnioski o ich usunięcie z projektu budżetu. Adam Szczerba zaproponował w zamian budowę chodnika przy drodze Wyszków - Leszczydół Stary, chodnika w Deskurowie oraz ul. Małej w Wyszkowie. Paweł Turek z kolei złożył wniosek o zastąpienie inwestycji przy Telimeny budową ul. Św. Mikołaja, Dobrej Wróżki i Smoczej na osiedlu Bajkowym. Wszystkie ich wnioski przepadły w głosowaniu. Podobnie jak ten Bogdana Osika, aby zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców gmina opracowała dokumentację projektową nie tylko dla ul. Jaśminowej, ale także Truskawkowej i Poziomkowej na osiedlu Zakręzie.

Radna Monika Bieżuńska upomniała się jeszcze o wsie. 

- Muszę z przykrością stwierdzić, że tych inwestycji dla wsi jest bardzo mało. Są wymienione cztery wioski a na innych nie ma w ogóle. Co z chodnikiem, o który pytam i nigdy nie uzyskuję odpowiedzi - przy ul. Leśnej, który nie jest dokończony w stronę do Leszczydołu Starego? Z tego chodnika i drogi korzysta wiele miejscowości - podkreślała.

Radny Bogdan Osik upomniał się o dokończenie kanalizacji na osiedlu Zakręzie, budowę ul. Partyzantów, Paderewskiego, Zielonej, która została zniszczona podczas przebudowy ul. Matejki.

- Niestety, przysłowiowa krótka kołdra nie pozwala nam na realizację wszystkich potrzeb - stwierdził Adam Mróz.

A o potrzebach swojego okręgu wyborczego przypomniał także radny Czesław Lach.

- Na Latoszku, Rybienku Leśnym mamy 32 uliczki a wybudowane mamy tylko 7 - niektóre w połowie, czyli 20 proc. wszystkich ulic. Pańskie osiedle jest stosunkowo nowe i nie jest tak pokrzywdzone jeśli chodzi o budowę ulic. Osiedle Rybienko Leśne, Latoszek jest wizytówką Wyszkowa a było w poprzednich latach niezauważane - radny Lach zwrócił się do Pawła Turka z Rybienka Nowego.

- Oczywiście, inwestujmy w Rybienko Leśne, Latoszek. Radny Turek nie mówi, żeby nie inwestować tam. Mówi o ul. Telimeny, która nie jest zasadna w budżecie, bo tam jeszcze nikt nie mieszka - odparł Adam Szczerba. 

Poparł go Paweł Turek.

- Jak najbardziej jestem za Pana wnioskami i Pana osiedlem, ale proszę w takim razie złożyć konkretne wnioski. Jeśli Panu zależy na mieszkańcach, proszę składać wniosek o przesunięcie 1,2 mln zł z ul. Telimeny na inwestycje na Pana osiedlu - poradził Czesławowi Lachowi.

- Nie grajmy na emocjach, powinniśmy być radnymi całej gminy - upomniała go przewodnicząca Elżbieta Piórkowska. 

Głosowanie nad budżetem zakończyło się wynikiem: 10 za, 1 wstrzymujący się (Waldemar Paradowski), 4 przeciw (Bogdan Osik, Monika Bieżuńska, Adam Szczerba, Paweł Turek). Trzech radnych (Jan Abramczyk, Piotr Pokraśniewicz, Grzegorz Wyszyński) nie brało udziału w sesji.

W 2021 roku gmina Wyszków zrealizuje następujące inwestycje:

 • Budowa ciągu pieszego w pasie drogi krajowej nr 62 w Rybienku Nowym, Rybienku Starym, Rybnie, Kręgach Nowych - 100 tys. zł
 • Budowa chodnika przy ul. Centralnej w Łosinnie - 83 tys. 089 zł
 • Budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych, miejsc postojowych - 800 tys. zł (700 mb chodnika w Natalinie - 400 tys. zł, chodnik po obydwu stronach ul. Paderewskiego w Wyszkowie - 200 tys. zł, chodnik przy ul. Dworcowej w Wyszkowie, po stronie targowiska - 200 tys. zł). 
 • Budowa drogi Kamieńczyk - Skuszew - 20 tys. zł
 • Budowa drogi od ul. Pułtuskiej do ul. Towarowej - 1 mln 200 tys. zł
 • Budowa odwodnienia w ul. Cichej w Wyszkowie - 100 tys. zł
 • Budowa progów zwalniających w Lucynowie Dużym i Tumanku - 16 tys. zł
 • Budowa ul. Na Skarpie i ul. Łąbędziej - 1 mln zł
 • Budowa ul. Akacjowej i Jutrzenki w Wyszkowie - 10 tys. zł (gmina uzyskała zapewnienie, że otrzyma dofinansowanie zewnętrzne do tej inwestycji, więc kwota na to zadania powinna wzrosnąć w trakcie roku budżetowego)
 • Budowa ul. Gen. J. Bema i Szkolnej - 26 tys. zł
 • Budowa ul. Harcerskiej w Wyszkowie - 330 tys. zł
 • Budowa ul. Jasnej na os. Latoszek w Wyszkowie - 450 tys. zł
 • Budowa ul. Jaśminowej na os. Zakręzie w Wyszkowie (dokumentacja) - 220 tys. zł
 • Budowa ul. Leśnej w Lucynowie Dużym - 200 tys. zł
 • Budowa ul. Makowej w Kamieńczyku - 30 tys. zł
 • Budowa ul. Telimeny w Wyszkowie - 1 mln 300 tys. zł
 • Modernizacja dróg gminnych metodą natrysków z wykorzystaniem emulsji asfaltowej - 1 mln zł (m.in. ul. Baśniowa i Świerkowa w Leszczydole-Nowinach) 
 • Poprawa atrakcyjności terenów inwestycyjnych poprzez budowę dróg - 490 tys. zł (chodzi o budowę nowej drogi na terenie zlokalizowanym za drukarnią Quad Europe)
 • Przebudowa al. Piłsudskiego od ronda Nałęcz-Komornickiego do Sikorskiego - 515 tys. 807 zł (kontynuacja z 2020 roku)
 • Przebudowa drogi na działce 128/5 w Lucynowie - 350 tys. zł
 • Przebudowa ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lucynowie i Lucynowie Dużym - 35 tys. 648 zł
 • Przebudowa ul. Ziołowej, Jesionowej i odcinka ul. Krętej w Skuszewie - 250 tys. zł
 • Przebudowa ul. Bocianiej i Ziołowej w Skuszewie - 29 tys. 913 zł
 • Przebudowa ul. Geodetów etap II i ul. Spacerowej - 60 tys. zł
 • Przebudowa ul. Sosnowej w Wyszkowie - 220 tys. zł (dokumentacja)
 • Rozbudowa ul. Sikorskiego - 120 tys. zł
 • Wymiana urządzenia grzewczego wraz z instalacją c.o. w budynku wielorodzinnym przy ul. Daszyńskiego 1 w Wyszkowie - 210 tys. zł
 • Zakup gruntów, budynków i budowli - 1 mln 200 tys. zł
 • Dofinansowanie zakupu radiowozu dla Komendy Powiatową Policji w Wyszkowie - 20 tys. zł
 • Modernizacja Szkoły Podstawowej w Rybnie - 50 tys. zł - tam gmina chce zagospodarować poddasze, aby przenieść część sal lekcyjnych z parteru na rzecz stworzenia małej salki do ćwiczeń, gdyż szkoła nie posiada sali gimnastycznej
 • Budowa placu zabaw przy Przedszkolu nr 7 - 150 tys.  zł
 • Budowa linii zasilających oświetlenia ulicznego - 50 tys. zł
 • Budowa oświetlenia ulicznego w ramach funduszu sołeckiego - 238 tys. 708 zł
 • Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne - 50 tys. zł
 • Budowa dodatkowego zadaszenia pawilonów handlowych na targowisku miejskim przy ul. Dworcowej - 180 tys. zł
 • Budowa miejsc rekreacji i wypoczynku - 66 tys. 400 zł
 • Budowa placu zabaw w Rybnie - 100 tys. zł
 • Budowa placu zabaw na osiedlu Młodych - 100 tys.  zł
 • Utworzenia placu zabaw w Kamieńczyku na terenie dawnej szkoły- 180 tys. 539 zł
 • Wyposażenie miejsc wypoczynku i rekreacji - 48 tys. 708 zł
 • Zagospodarowanie terenu na osiedlu Prosta (etap II) - 100 tys. zł. Chodzi o przebudowę boiska między blokami prosta 18, Okrzei 81, Sowińskiego 28. Kwota jest niewystarczająca, ale gmina zamierza występować o środki zewnętrzne
 • Zakup wiat przystankowych - 15 tys. zł
 • Poprawa jakości środowiska miejskiego przez stworzenie terenów zieleni w Wyszkowie (przy al. Piłsudskiego w Wyszkowie) - 1 mln 200 tys. zł
 • Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja ich skutków w Wyszkowie - 913 tys. 555 zł
 • Modernizacja elewacji wejściowej pływalni - 50 tys. zł
 • Modernizacja stadionu - nagłośnienie, tablica wyników - 100 tys. zł
 • Utworzenie dwóch transgranicznych kajakowych szlaków turystycznych (wkład do projektu) - 4 tys. zł.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Raport oddziaływania na środowisko jednak potrzebny
Czemu w Wyszkowie śmierdzialo cała noc dymem i dalej śmierdzi?
Wyszków
„Nie kosztem zdrowia i życia ludzi". Dyrektor projektu budowy linii 400 kV odpowiada
P. Godlewski kłamie. Na liście, na której ja też się podpisałam, były podpisy mieszkańców Bud Przetycz, Chrzczanki, Znamiączek i Starego Bosewa. Widać, że nawet nie przejrzał tej listy. Od niektórych domów linia przebiega w odległości kilkudziesięciu metrów. Ode mnie 160m. Ale zgadzam się z poprzednikami, że wszystko już dawno panowie "władza" ustalili i za nic mają protesty ludzi. Na zebraniu nas obrażali i ignorowali, a teraz udają, że odbyli konsultacje. Chyba sami ze sobą...
Mieszkanka gm. Długosiodło
Raport oddziaływania na środowisko jednak potrzebny
zaczyna się to robić ciekawe? skoro nie wydano zgody, to dlaczego zostały pobudowane boksy na przyjmowanie odpadów??? czy istnieją jakieś przepisy budowlane ?czy każdy sobie robi co chce???
anonim
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA