REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dzielisz? Płać!

Miasto

Opłata adiacencka w gminie Wyszków stała się faktem. Każdy, kto podzieli nieruchomość na mniejsze działki, będzie musiał wnieść wspomnianą opłatę, która wynosi 25 proc. różnicy wzrostu wartości nieruchomości. Decyzję w tej sprawie na wniosek burmistrza podjęli - choć niejednogłośnie - radni na sesji 3 grudnia.

REKLAMA

Opłata adiacencka stanowi jedno ze źródeł dochodów gminy. Jest to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości albo opłata ustalona w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości. Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela wzrośnie jej wartość, samorząd może ustalić opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy i nie może ona być wyższa niż 30% różnicy wartość nieruchomości. Do tej pory w gminie Wyszków nie obowiązywała opłata adiacencka chociaż były próby jej wprowadzenia. Tym razem większość radnych uznała argumenty burmistrza i zdecydowała się na wprowadzenie opłaty w wysokości 25%. Podjęcie uchwały poprzedziła ożywiona dyskusja, bo nie wszyscy radni byli zwolennikami wprowadzenia nowej opłaty szczególnie w obecnym trudnym czasie pandemii. 

Nowy podatek w dobie pandemii

- Dlaczego teraz, w dobie pandemii, wprowadzamy kolejny podatek? Ja będę przeciwny temu - mówił radny Paweł Turek. - Właściciel gruntu, który go użytkował, płacił podatki chce dzieciom przekazać, podzielić działkę a nie sprzedać, żeby mogły się dzieci budować- będzie musiał tę opłatę 25% zapłacić.

- Główny motyw wprowadzenia tej opłaty to koszty związane z odszkodowaniami, wywłaszczeniami, wykupem gruntów pod drogi publiczne ale też uchwalaniem miejscowego planu zagospodarowania - argumentowała Iwona Kozon, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miejskim.

Dla zobrazowania przedstawiła radnym koszty ponoszone przez gminę z tego tytułu.

- W 2018 roku kwota odszkodowań, wywłaszczeń w ramach ZRID (specustawa drogowa) i wykupów - 934 tys. zł; za 2019 - 935 tys. zł; za 2020 (do 31 października) - 746 tys. 835 zł. Wykupy za te trzy lata to koszt dla gminy 783 tys. zł; ZRID - 521 tys. 728 zł, wywłaszczenia - 429 tys. zł; odszkodowania - 890 tys. 793 zł. Przez trzy lata wydatkowaliśmy 2 mln 616 tys. 588 zł. Tą opłatą chcemy, chociaż w części, zniwelować, pokryć te koszty finansowe, aby budżet nie był tak bardzo obciążony - mówiła Iwona Kozon.

Odpowiadając na pytanie Pawła Turka, naczelnik przyznała, że opłaty adiacenckiej nie wprowadziła żadna inna gmina w powiecie wyszkowskim.

- Ale skala jest nieporównywalna - podkreśliła. - W gminach wiejskich rocznie jest maksymalnie 50 podziałów, a u nas 300 - 400, w tym 2/3 na wniosek właściciela. I za to koszty ponosiła do tej pory gmina. 

Dziś koszty ponosi gmina

- Dlaczego nie zaczniemy od 10% opłaty? - zapytała radna Elżbieta Piórkowska.

- Żaden okres na podnoszenie podatków czy wskazywanie nowych opłat nie jest dobrym okresem i zawsze znajdziemy coś, jako przeciwności - odpowiadała Iwona Kozon. - Już jakiś czas temu chcieliśmy taką uchwałę podjąć i rada nie wyraziła na to zgody, więc wtedy to też nie był dobry okres. Na etapie dzielenia działek my nie wiemy, czy właściciel sprzeda nieruchomość na wolnym rynku, czy przekaże dzieciom. Po prostu w momencie, kiedy dzieli nieruchomość - należy się opłata. Nie zmienia to faktu, że nieruchomości pod drogę trzeba wykupić, wypłacić odszkodowanie, w przyszłości drogę udrożnić, wybudować, oświetlić, odśnieżać. Koszty dzisiaj gmina ponosi na to. Jest 25%, bo nie chcemy, żeby cała procedura była in minus dla budżetu, ale żeby przynajmniej zwrócił nam się koszt operatu szacunkowego (w operacie określana jest wartośc nieruchomości przed i po podziale - red.). Takie stawki mają miasta ościenne: Ostrów Maz., Pułtusk, Serock. To są tylko koszty, które będzie pokrywać na odszkodowania z tytułu wykupu dróg.

- Czy 20 proc. nie wystarczy na pokrycie kosztów, jakie ponosi gmina? - pytał radny Eugeniusz Zaremba.

- 25 proc. z doświadczenia innych gmin jest za mało - odparła naczelnik Kozon.

Zahamuje rozwój

Paweł Turek przypomniał ranking, według którego koszty utrzymania w gminie Wyszków na tle innych miast w Polsce są wysokie.

- Ja już kilka miesięcy temu wykazałem, że w naszej gminie żyje się bardzo drogo. Od tego momentu podatki idą w górę, wprowadzana jest opłata adiacencka. Wstrzyma to na pewno rozwój naszej gminy i gmina straci atrakcyjność. Mieszkańcy nie będą mieli pieniędzy, żeby wyłożyć na te opłaty. Ludzie żyją od pierwszego do pierwszego, chcieliby podzielić działki, ale nie będą mieli na opłatę. W ten sposób rozwój gminy zostanie wstrzymany - powiedział.

W imieniu mieszkańców głos zabrał także radny Adam Szczerba.

- Mieszkańcy dzwonili, prosili nawet o stworzenie petycji przeciwko takiej uchwale. To będzie trafiało do osób, które mają działki historycznie, a chcą podzielić i dla dzieci je przekazać. Ta opłata im to uniemożliwi. To są duże koszty dla mieszkańców. 8-9 lat temu wszyscy radni byli przeciwni tej uchwale, tylko ja byłem "za". Mam nadzieję, że od tego okresu nic się u państwa zmieniło - u mnie się zmieniło, bo to nie jest dobry czas na wprowadzanie takiej opłaty. Jakoś do tej pory sobie gmina radziła bez tej opłaty - zauważył. 

Gmina sobie poradzi

Także radna Monika Bieżuńska opowiedziała się przeciwko opłacie adiacenckiej.

- Jakoś mocno nie zasili budżetu gminy ta opłata. A nie będzie bez znaczenia, czy ktoś dzieli działki na sprzedaż czy dla dzieci - to jest nie do końca sprecyzowane i będzie nie do końca sprawiedliwe - mówiła. 

- Darowizna na ogół jest zwolniona z opłat. Czy nie można zawrzeć zapisu, że dzielenie działek i darowizna w ramach w linii prostej (w rodzinie) byłyby zwolnione z tej opłaty? - zapytała radna Danuta Kukwa. 

- Nie ma takiej możliwości prawnej. A zapewne doszłoby do takiej sytuacji, że syn Kowalskiego dostałby działkę, którą sprzedałby na wolnym rynku i opłaty by nie było a sprzedaż by się dokonała. Inwencja twórcza by się uruchomiła. Przypomnę, że ta opłata nie dotyczy obrotu kupna-sprzedaży. Mówimy tylko i wyłącznie o podziale działek - odpowiadała Iwona Kozon. 

Radna Mariola Brzezińska zauważyła: 

- To jest krzywdzące dla rodzin, które z dziada pradziada jest posiadaczem ziemi. Dlaczego pan X ma płacić za wykup działki pod drogę przy posesji pana Y? Przy czym pan Y i tak traci bo gmina wykupuje od niego ziemię po 8 zł. Każdy mieszkaniec płaci podatki i to za nie wykupywane są grunty i budowane drogi czy lamp. Gmina do tej pory sobie radziła i myślę, że poradzi sobie bez tej opłaty.

Większości radnycyh nie przekonały jednak argumenty przeciwników wprowadzenia opłaty adiacenckiej. Za jej uchwaleniem głosowało 12 radnych (R. Biernacki, B. Kuchta, Cz. Lach, A. Lewandowski, W. Paradowski, E. Piórkowska, B. Pokraśniewicz, M. Powierza, W. Rojek, M. Śniadała, M. Tauter, G. Wyszyński). Przeciw było pięcioro radnych (M. Bieżuńska, M. Brzezińska, B. Osik, A. Szczerba, P. Turek). Radni Kukwa i Zaremba wstrzymali się od głosu. Radny Glinka nie głosował, a radny Abramczyk był nieobecny. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


opłata adiacenckagmina WyszkówWyszkówrada miejska w Wyszkowieburmistrz

Komentarze

Anonim
Zabierają nam to co nasze. Może trzeba zrobić jakiś protest, strajk? Ostatnio gmina na zbyt wiele sobie pozwala. A np. Pan Biernacki? Już Ci sodówa do głowy uderzyła???
Kaja
A czemu gmina zasłania się ustawą wywłaszczeniową , deweloperom sprzedaje grunt bez dojazdu , bo po co ich na koszty narażać , jak deweloper wybuduje to wtedy funduje mu władza drogę do bloku . Przykład blok przy wiadukcie, Apartamentu Piłsudskiego. Bez wyjazdu, bez chodnika , laka . Deweloper nie zadbał o mieszkańców, ma to zrobić Grześ. Teraz niby remont obwodnicy ,dla dewelopera robią wyjazd i deweloper już ogłasza dwa następne bloki w tym miejscu . Burmistrz na dewelopera bardzo otwarty a mieszkańcom podatek , a co !
Moni
Skandal z tą decyzją. Niech nie umarzają kolegom podatków to będą pieniądze! Jak zwykle zwykły Kowalski dostaje po tyłku
MICHAŁ
NAJPIERW -Podwyżki w wyszkowskim samorządzie POTEM- PODWYŻKI PODATKÓW POTRAFIĄ ROZWALAĆ NASZE PIENIĄDZE
MICHAŁ
POTRAFIĄ TYLKO PODNOSIĆ PODATKI I SPRZEDAWAĆ DZIAŁKI KOLEGOM
MICHAŁ
R. Biernacki, B. Kuchta, Cz. Lach, A. Lewandowski, W. Paradowski, E. Piórkowska, B. Pokraśniewicz, M. Powierza, W. Rojek, M. Śniadała, M. Tauter, G. Wyszyński ZAPAMIĘTAĆ I NIE GŁOSOWAĆ NA NICH
do Moni
Oj Kowalski w tej gminie ma jak pączek w maśle za dziesięć patoli. Naprawdę napisałem o nim pączek?hehehehehe

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany rzucił się pod samochód
do Rzetelne fakty z TVN tak było jak jest w artykule ! Więc gdzie widzisz bajki ?
jaśnie oświecony Jeremi-ej Wiśniowiecki
Komendant naczelnikiem
Ten emeryt powinien już dać sobie spokój jest tyle kompetentnych ludzi na to stanowisko.Wstyd
wyszkowiak II
Komendant naczelnikiem
Głosowaliście? To macie - w czym problem?
Adam
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA