REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Chaos w sprawie mazowieckich dyspozytorni karetek

Powiat

W ciągu miesiąca służby wojewody przekazały trzy sprzeczne ze sobą informacje na temat przyszłości dyspozytorni na Mazowszu. Najnowsza - z 23 listopada - mówi o pozostawieniu pięciu dyspozytorni na Mazowszu, ale - co ciekawe - po dwie w Radomiu i Siedlcach i jednej w Warszawie. Oznacza to jednak likwidację dyspozytorni w Ostrołęce i Płocku. - Trudno o racjonalne wyjaśnienie takiej decyzji - komentują władze województwa i pogotowia.

REKLAMA

Przyypomnijmy, zgodnie z planami strony rządowej, od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze miało zostać podzielone nie na pięć jak dotychczas, a tylko na trzy rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planował likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stację pogotowia w Płocku i ostrołęcki Meditrans. Jak alarmowali medycy, dla mieszkańców północnego Mazowsza oznaczałoby to jedno: o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec lub Radomia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się radni województwa mazowieckiego i władze pogotowia.

- Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej chaos i może być zagrożeniem dla zdrowia, i życia mieszkańców Mazowsza - uważa marszałek Adam Struzik. Jednak pozostawienie pięciu dyspozytorni, ale tylko w części województwa to jak smutny żart z ratowników, mieszkańców i samorządów. Gdzie tu logika i troska o pacjentów? Pandemia to nie czas na taki chaos informacyjny i decyzyjny - dodaje marszałek.

Dyspozytornie zostają na rok?

Likwidacji dyspozytorni w Płocku i Ostrołęce sprzeciwili się radni województwa mazowieckiego i władze pogotowia. Nie kryli więc zadowolenia, kiedy 17 listopada stacje pogotowia otrzymały informację, że NFZ zamierza jednak aneksować dotychczasowe umowy z pogotowiem dotyczące pracy dyspozytorni na dotychczasowych zasadach. Przedłużenie tych umów „pozwoli na zapewnienie stabilnego dostępu do świadczeń ratownictwa medycznego i przeprowadzenie postępowań konkursowych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz w terminie umożliwiającym dokonanie stosownych zmian organizacyjnych i prawnych przez świadczeniodawców” – czytamy w piśmie. Jak poinformowały w piśmie służby wojewody, „obecnie twa proces legislacyjny, który ma na celu wydłużenie do roku okres koncentracji dyspozytorni medycznych”.

NFZ - tylko na trzy miesiące

Niestety, już trzy dni później, 20 listopada, mazowiecki oddział NFZ ogłosił konkurs na działalność ratownictwa, ale okres obowiązywania umów miał wynosić tylko od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. Nie było zatem już mowy o roku. 

Jednak pięć dyspozytorni ale tylko w Siedlcach, Radomiu i Warszawie

Po medialnej burzy w tej sprawie, 24 listopada marszałek otrzymał od służb wojewody do zaopiniowania projekt planu działania ratownictwa medycznego. I tu kolejna informacja. Projekt ten zakłada - o co apelowali ratownicy i samorząd województwa - utrzymanie pięciu dyspozytorni. Ale ma to obowiązywać do końca marca 2021 r. i co najciekawsze w trzech lokalizacjach: dwie w Radomiu, dwie w Siedlcach, jedna w Warszawie. Przedstawiony do zaopiniowania projekt aktualizacji Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego w praktyce oznacza likwidację dyspozytorni medycznych w Ostrołęce i Płocku.

- Nadzoruję służbę zdrowia od siedmiu lat, ale takiego chaosu i dezinformacji jeszcze nie widziałam - komentuje sytuację członek zarządu Elżbieta Lanc. - W czwartek w Sejmie zaplanowane jest posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone ratownictwu. Zamierzam wziąć w nim udział i poinformować posłów o chaosie, do którego doszło na Mazowszu w czasie pandemii. Nie ma na to naszej zgody - podkreśla Elżbieta Lanc.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje pięć rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu. 

Ciągła zmienność planów dotyczących organizacji dyspozytorni w przyszłym roku niepokoi również dyrektorów stacji pogotowia w Płocku i Ostrołęce. 

Dyrektor ostrołęckiego Meditransu Mirosław Dąbkowski zwraca uwagę miedzy innymi na brak systemu łączności pomiędzy Ostrołęką a Siedlcami i dodaje, że zmienność planów wprowadza bardzo duży chaos organizacyjny.

- Dziwię się, że tak ważne decyzje dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa mieszkańców regionu, zmieniają się z dnia na dzień. W tej chwili, tak naprawdę nie wiemy, co mamy robić zarówno z personelem i wyposażeniem dyspozytorni. Starostowie dostali dwa tygodnie na zgłaszanie uwag do zatwierdzonego w ostatnich dniach planu działania systemu państwowego ratownictwa medycznego dla naszego województwa, co oznacza, że ostateczne decyzje poznamy w drugiej połowie grudnia - dodaje dyrektor. 

Na wiele utrudnień związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom wskazuje też dyrektor płockiej stacji pogotowia Lucyna Kęsicka.

- Ostatnie decyzje powodują, że o tym, gdzie będą kierowane zespoły ratownictwa medycznego, decydować będą dyspozytornie z Radomia. Poznanie rejonu operacyjnego wymaga jednak czasu. Nasz rejon nie należy do najmniejszych, poza tym szereg ulic się powtarza. Dlatego nie rozumiem, czemu właśnie teraz w trakcie trwającej pandemii wojewoda decyduje się na krok, który wprowadzi totalny chaos i spowoduje paraliż komunikacyjny. A wszystko to kosztem pacjentów. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za to, że karetka pojechała nie w to miejsce? Czy dyspozytorzy z Radomia będą w stanie to wszystko kontrolować? - podkreśla dyrektor Kęsicka i dodaje: - Wojewoda chce zniszczyć to, co przez wiele lat udało się wypracować i dobrze funkcjonowało. 

Marta Milewska, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Fot. Meditrans Ostrołęka

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


dyspozytorniakaretkaMazowszeMeditranswojewodaratownictwo medyczne

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany rzucił się pod samochód
do Rzetelne fakty z TVN tak było jak jest w artykule ! Więc gdzie widzisz bajki ?
jaśnie oświecony Jeremi-ej Wiśniowiecki
Komendant naczelnikiem
Ten emeryt powinien już dać sobie spokój jest tyle kompetentnych ludzi na to stanowisko.Wstyd
wyszkowiak II
Komendant naczelnikiem
Głosowaliście? To macie - w czym problem?
Adam
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA