REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Projekt CKU wybrany przez mieszkańców Mazowsza!

Powiat

Projekt stworzenia przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie uzyskał najwięcej głosów w subregionie i zostanie zrealizowany w 2021 roku z budżetu obywatelskiego Mazowsza. 38 tysięcy mieszkańców Mazowsza, którzy wzięli udział w głosowaniu pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, zdecydowało o wyborze do realizacji 63 projektów.

REKLAMA

Do tegorocznej, pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono 107 projektów. 37 880 mieszkańców Mazowsza wzięło udział w głosowaniu nad zgłoszonymi projektami. Jeden głos można było oddać na projekt ogólnowojewódzki, a drugi - na przedsięwzięcie podregionalne. Projekt Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie zdobył największą liczbę głosów w podregionie ostrołęckim - 1189 głosów. Rywalizował z dziewięcioma innymi projektami.

Miejsce przyjazne środowisku

Projekt zgłoszony do BOM przez CKU w Wyszkowie zakłada stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie szkoły przy ul. Matejki w Wyszkowie. Zadanie ma polegać na zagospodarowaniu terenu wokół placówki poprzez wykonanie nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów (w tym miododajnych), zainstalowaniu elementów małej architektury tj. siłowni plenerowej, wiaty i stojaków na rowery, małej altany, ławek i stolików zewnętrznych, koszy na śmieci, a także na wykonaniu muralu nawiązującego do patrona placówki na elewacji budynku przynależnego do niej. Elementem edukacyjnym projektu byłoby utworzenie ścieżki edukacyjnej o tematyce ochrony pszczół. Założeniem projektu jest stworzenie przyjaznego środowiska, sprzyjającego wsparciu procesu nauczania oraz integracji społecznej.

Swojej radości nie kryje Natalia Skolimowska, wicedyrektor CKU:

- Informacja, o tym, że mój projekt znalazł się na liście projektów z największą liczbą głosów, była bardzo miłym zaskoczeniem - mówi. - Włożyliśmy bardzo dużo czasu i serca w rozpowszechnienie i rozpropagowanie informacji o naszym projekcie i mieliśmy nadzieję, że otrzymamy szansę na realizację tego pomysłu. Szczęśliwie dla naszego centrum realizacja projektu w budżecie obywatelskim zbiega się z realizacją inwestycji dotyczącej przebudowy budynku szkoły i dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie naszej placówki będzie dopełnieniem inwestycji i pozwoli na promocję centrum nie tylko jako placówki o wysokim poziomie kształcenie, ale również jako nowoczesnej, zadbanej i przyjaznej jednostki samorządu województwa mazowieckiego.

Wartość wyszkowskiego projektu to 427 tys. zł. 

W subregionie ostrołęckim dofinansowane zostaną także: projekt budowy tężni solankowej z miejscem do wypoczynku przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce za 980 tys. zł oraz zakup dwóch ambulansów ratunkowych dla Meditrans Ostrołęka, który obsługuje także powiat wyszkowski - za 1 mln zł. 

Zwycięskie projekty ogólnowojewódzkie

Mazowszanie zdecydowali, że z puli ogólnowojewódzkiej, przy użyciu środków z budżetu województwa mazowieckiego zostanie zrealizowanych 14 projektów. Spośród projektów z tej puli trzy realizowane będą przez stołeczne szpitale. Szpital bródnowski będzie prowadził dwa projekty. Pierwszy z nich dotyczy poprawy wykrywalności wrodzonych wad serca u noworodków bezpośrednio po urodzeniu. Dzięki oddanym przez mieszkańców głosom placówka zakupi nowoczesny sprzęt, który jest niezbędny w kompleksowej diagnostyce wad serca. Drugi projekt również dotyczy schorzeń kardiologicznych. Dzięki niemy szpital wzbogaci się w wysokospecjalistyczny ultrasonograf z funkcją 3D, który będzie wykorzystywany w diagnostyce wad serca w klinice kardiologii. Kolejny projekt, tym razem realizowany przez szpital międzyleski, dotyczy diagnostyki nagłego zaniewidzenia i zapobiegania ślepocie. Dzięki głosom oddanym przez mieszkańców placówka zakupi niezbędny sprzęt specjalistyczny, który pozwoli diagnostykę chorób o podłożu genetycznym u dzieci i dorosłych. 

Z puli ogólnowojewódzkiej zrealizowane zostaną również następujące zadania:

- Doposażenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu w dwa ambulanse transportowe

- VeloMazovia - Wschód - rowerowy szlak wschodniego Mazowsza

-  Budowa stref pacjentów i rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

- Drogi dla rowerów i pieszych w okolicach Mińska Mazowieckiego

- Rewitalizacja i modernizacja terenu wokół szpitala w Tworkach

- In-vitro dla Mazowsza

- CZTERY PORY ROKU- PARK SENSORYCZNY W GOŁOTCZYŹNIE

- „STOCER DLA DZIECI” - AKTYWNA STREFA NAUKOWO – SPORTOWA

- Drugie życie mazowieckiej deszczówki

- Mogę więcej - warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych (biblioteki, domy kultury oraz szkoły na terenie Warszawy i Złotokłosu)

- Przezczaszkowa Stymulacja Magnetyczna w Szpitalu w Tworkach

Kto najaktywniejszy?

Największą frekwencję w głosowaniu zanotował podregion warszawski wschodni, z którego zagłosowało ponad 9,1 tysięcy mieszkańców. Za nim plasują się podregiony warszawski zachodni (blisko 7,4 tys.), ostrołęcki (ponad 3,7 tys.) i Warszawa (ponad 3,6 tys.). Z kolei największą liczbą głosów w puli ogólnowojewódzkiej mogą pochwalić się pomysłodawcy radomskiego projektu dotyczącego zakupu dla szpitala wojewódzkiego dwóch ambulansów. Przedsięwzięcie znalazło poparcie wśród 4084 mieszkańców. Największą popularnością, a co za tym idzie liczbą głosów w puli podregionalej cieszył się projekt budowy tężni solnej przy szpitalu w Rudce (3245 głosów) z podregionu warszawskiego wschodniego. Drugie miejsce z 1859 głosami należy do projektu z podregionu warszawskiego zachodniego polegającego na budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego dla powiatu pruszkowskiego. Podium zamyka radomskie przedsięwzięcie dotyczące utworzenia muzealnego miniogrodu botanicznego przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (1548 głosów). 

Pełne wyniki głosowania i opis projektów można znaleźć TUTAJ

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Mazowszebudżet obywatelskiCKU WyszkówWyszkówinwestycje

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany rzucił się pod samochód
do Rzetelne fakty z TVN tak było jak jest w artykule ! Więc gdzie widzisz bajki ?
jaśnie oświecony Jeremi-ej Wiśniowiecki
Komendant naczelnikiem
Ten emeryt powinien już dać sobie spokój jest tyle kompetentnych ludzi na to stanowisko.Wstyd
wyszkowiak II
Komendant naczelnikiem
Głosowaliście? To macie - w czym problem?
Adam
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA