REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

PEC przystępuje do budowy kogeneracji

Miasto

Zarząd Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wyszkowie podpisał umowę z wykonawcą modernizacji istniejącej ciepłowni. W wyniku inwestycji powstanie układ kogeneracji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (na biomasę). Inwestycja będzie kosztować 61,5 mln zł.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Inwestycja polega na zaprojektowaniu i wybudowaniu układu, który będzie produkował ciepło i energię elektryczną w jednym procesie technologicznym (kogeneracji).

- Projekt polega na budowie bardzo nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego i efektywnego technologicznie i ekonomicznie układu wysokosprawnej kogeneracji. Układ będzie pracował w oparciu o kocioł parowy polskiej firmy ELKO o mocy 10,87 MW, który współpracował będzie z turbiną niemieckiej firmy HOWDEN Turbo Gmbh o mocy 2,5 MWel. Instalacja przewidziana jest do pracy całorocznej (dyspozycyjność powyżej  8 000h/ rok) - informuje zarząd PEC.

Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm: VAS Energy Systems International GmbH (lider) oraz Zakłady Remontowe Energetyki ELKO Sp. z o.o. (partner/ konsorcjant). Zakres projektu obejmuje budowę nowego budynku elektrociepłowni - wraz z instalacjami wewnętrznymi; dostawę i montaż kotła parowego opalanego biomasą z przegrzewaczem pary oraz z układem przygotowania i podawania paliwa do kotła; dostawę i montaż kompletnej turbiny parowej; dostawę i montaż układu odprowadzania i oczyszczania spalin: instalacja kominowa z kanałami spalin, elektrofiltr, wentylator wyciągowy i recyrkulacyjny spalin; dostawę i montaż układu odzysku ciepła ze spalin: ekonomizer suchy (spaliny/ woda), ekonomizer kondensacyjny (spaliny/ woda), dostawę i montaż układu odpopielania; dostawę i montaż instalacji technologiczno - hydraulicznej w tym: system pomp oraz wymienników, stacja redukcyjno - schładzająca, odgazowywacz, stacji uzdatniania wody, armatura, kolektory, rurociągi; połączenie z istniejącą pompownią; układ automatyki i zasilania urządzeń kotła parowego na biomasę wraz z systemem komputerowym sterujący pracą; budowę magazynu biomasy wraz z ruchomą podłogą. Planowany termin zakończenia inwestycji to wrzesień 2022 roku. 

Wartość umowy to 61 mln 456 tys. 988 zł brutto (49 mln 965 tys. 031 zł netto). Na zrealizowanie inwestycji Spółka pozyskała dotację z NFOŚiGW w wysokości 18 mln 108 tys. 179 zł. Pozostała część inwestycji finansowana będzie ze środków własnych oraz niskooprocentowanej pożyczki z Narodowego Funduszu Oochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Projekt ten jest kluczowym i niezbędnym elementem dostosowującym PEC Wyszków do nowych wymagań środowiskowych, bez których przedsiębiorstwo praktycznie nie mogło by funkcjonować od 2023 roku - podkreśla prezes zarządu Ireneusz Mroczek.

Dedykowanym paliwem do wybudowanego układu będzie biomasa leśna. 

- Podkreślamy, iż układ dostosowany jest do spalania najgorszego paliwa biomasowego będącego odpadem po produkcji leśnej lub tartacznej, które nie nadają się innego zastosowania w gospodarce. Spodziewane efekty z realizacji inwestycji - mówi Ireneusz Mroczek.

Jak dodaje, dzięki inwestycji po 1 stycznia 2023 roku spółka będzie dostosowana do nowych wymogów związanych z ochroną środowiska, co da jej możliwość kontynuowania działalności. 

- Ważną korzyścią dla mieszkańców Wyszkowa i jego okolic będzie bardzo duże zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście. W wyniku realizacji inwestycji spodziewany się spadku emisji siarki o ponad 63%, pyłu o ponad 17%, tlenku węgla (czad) o ponad 58% a dwutlenku węgla o ponad 64%. Po modernizacji ciepłownia w Wyszkowie stanie się źródłem dwupaliwowym. Dywersyfikacja dostawy paliw znacząco zwiększy bezpieczeństwo jej funkcjonowania i zmniejszy ekonomiczne uzależnienie od cen ciepła od  cen uprawnień do emisji CO2, co powinno przełożyć się na możliwość zaproponowania naszym klientom w dłuższej perspektywie korzystnych cen ciepła. Wybudowanie instalacji o statusie Odnawialnego Źródła Energii (OZE) pozwoli Spółce na uzyskanie statusu „efektywnej sieci ciepłowniczej”, zapewni również dostęp do preferencyjnych europejskich środków finansowych na rozwój i dalszą modernizację co jest podstawą dalszego, stabilnego i bezpiecznego funkcjonowania PEC Wyszków na rynku - dodaje prezes PEC.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


PECWyszkówkogeneracjabiomasa

Komentarze

anonim
oby to wszystko nie zakończyło się jak z turbiną gazową która kosztowała podatników kilkanaście milionów i nigdy nie pracowała

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany rzucił się pod samochód
do Rzetelne fakty z TVN tak było jak jest w artykule ! Więc gdzie widzisz bajki ?
jaśnie oświecony Jeremi-ej Wiśniowiecki
Komendant naczelnikiem
Ten emeryt powinien już dać sobie spokój jest tyle kompetentnych ludzi na to stanowisko.Wstyd
wyszkowiak II
Komendant naczelnikiem
Głosowaliście? To macie - w czym problem?
Adam
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA