REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Kosztowna zmiana planu zagospodarowania

Miasto

Do kosztów zagospodarowania placu Miejskiego w Wyszkowie, które - przypomnijmy - wraz z wykupem gruntów pochłonęły ponad 12,5 mln zł, należy doliczyć kolejne setki tysięcy złotych publicznych pieniędzy. Są to roszczenia właścicieli działek w obszarze placu Miejskiego, dla których zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

Każdego roku Rada Miejska w drodze uchwały przyjmuje informację o "zgłoszonych żądaniach wynikających z ograniczenia bądź uniemożliwienia korzystania z nieruchomości lub obniżenia wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planów miejscowych oraz o wydanych decyzjach wynikających ze zbycia nieruchomości, których wartość wzrosła w związku z uchwaleniem planów miejscowych”. 3 grudnia radni będą podejmować taką uchwałę za ostatni  rok. Informacja obejmuje okres od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2020 r. W wykazie zgłoszonych w tym czasie żądań znajdują się dwie pozycje. Obydwie zostały zgłoszone przez prywatnych właścicieli działek przy ul. Sowińskiego, które znajdują się w obrębie placu Miejskiego (wolne niezagospodarowane zielone tereny). Gmina przed dokonaniem zmiany planu zagospodarowania nie wykupiła tych nieruchomości z uwagi na zbyt wysokie oczekiwania finansowe właścicieli. Zdecydowali się oni zatem wystąpić do gminy z żądaniem zadośćuczynienia za zmianę przeznaczenia ich terenu dokonaną w 2017 roku. Wówczas to ich działki z terenów usługowych i mieszkalnych przekształcono w obszar usług publicznych. 

Pierwszy wniosek o odszkodowanie albo wykupienie nieruchomości opiewa na kwotę 493 tys. zł. W tym przypadku w drodze negocjacji gmina w ostatnim czasie porozumiała się z właścicielem i wykupiła od niego nieruchmość za kwotę 344 tys. 570 zł. Tyle proponowała sprzedającemu od początku, bo taka kwota wynikała z operatu szacunkowego, jakim dysponował samorząd. Drugi wniosek o odszkodowanie albo wykupienie nieruchomości opiewa na kwotę 943 tys. zł. W tym przypadku sprawa jest w toku. Jeśli nie zakończy się ona pomyślnie dla właściciela działki, przysługuje mu prawo wystąpienia o odszkodowanie na drogę sądową. 

Dla przypomnienia, w latach 1990-2015 za przejęcie (wykupy, zamiany) gruntów od prywatnych właścicieli i ich spadkobierców pod przyszły ratusz a potem plac MIejski gmina zapłaciła prawie 5,8 mln zł. Projekt i koncepcja placu MIejskiego kosztowały ponad 123 tys. zł (w tym 114 tys. zł wizualizacje graficzne, nadzór autorski). Wykonanie robót budowalnych pochłonęło 6,5 mln zł. Nasadzenia zieleni to wydatek rzędu ponad 527 tys. zł. Doszło jeszcze wykonanie zatoki postojowej naprzeciwko SP nr 1 za ponad 160 tys. zł. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Wyszkówplac miejskiplan zagospodarowaniaodszkodowanie

Komentarze

Katarzyna
skandal!
Wyszkowiak
nic nie robili na tym ściernisku przez całe lata a teraz obie przypomnieli że mają te kilka metrów kwadratowych

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany rzucił się pod samochód
do Rzetelne fakty z TVN tak było jak jest w artykule ! Więc gdzie widzisz bajki ?
jaśnie oświecony Jeremi-ej Wiśniowiecki
Komendant naczelnikiem
Ten emeryt powinien już dać sobie spokój jest tyle kompetentnych ludzi na to stanowisko.Wstyd
wyszkowiak II
Komendant naczelnikiem
Głosowaliście? To macie - w czym problem?
Adam
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA