REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Nowa opłata w gminie Wyszków

Miasto

25% różnicy wzrostu wartości nieruchomości ma wynosić opłata adiacencka, którą chce wprowadzić gmina Wyszków. Jest to opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału dokonanego na wniosek właściciela. Decyzja w tej sprawie należy do radnych, którzy zajmą sie tematem na sesji 3 grudnia.

REKLAMA

Opłata adiacencka stanowi jedno ze źródeł dochodów gminy. Jest to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości albo opłata ustalona w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości. Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela wzrośnie jej wartość, samorząd może ustalić opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy i nie może ona być wyższa niż 30% różnicy wartość nieruchomości. Burmistrz proponuje, aby w gminie Wyszków wynosiła ona 25%. Sprawa ma być przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej 3 grudnia. 

- Podziały nieruchomości, z których wydzielane jest kilka lub kilkanaście działek, generują niejednokrotnie konieczność wydzielenia nowych dróg, przechodzących na własność gminy. Odszkodowania, które gmina jest zobowiązana zapłacić za grunty przeznaczone pod drogi, stanowi znaczne obciążenie budżetu - argumentuje Iwona Kozon, naczelnik Wydział Zagospodarowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Opłata adiacencka może być naliczona, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

a) nastąpił podział nieruchomości, dokonany na wniosek właściciela, przy zastrzeżeniu art. 98a ust. 21 ugn- bez względu na to, czy podział nastąpił w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, czy nastąpił w wyniku orzeczenia sądu cywilnego;

b) ustalenie opłaty nastąpi w okresie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna;

c) nastąpił faktyczny wzrost wartości nieruchomości w skutek podziału nieruchomości, udowodniony w drodze operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego;

d) w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna, obowiązywała uchwała rady gminy ustalająca wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej. Do ustalenia opłaty adiacenckiej przyjmuje się stawkę procentową obowiązującą w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale nieruchomości stało się prawomocne. Ustalenie przedmiotowej opłaty następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej wartości nieruchomości.

Opłata adiacencka może być, na wniosek właściciela nieruchomości, rozłożona na raty roczne płatne w okresie do 10 lat. Należność gminy ztego tytułu podlega zabezpieczeniu, w tym przez ustanowienie hipoteki.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

anonim
szybciutko znalazł Pan Burmistrz kasę dla radnych i sołtysów na podwyższenie diet a dla biednych na święta proponuje Pan ogólną zrzutkę !!!!! brawo !!!!!!
Leszek
Do tego jeszcze renta planistyczna i przestaje się opłacać dzielić i sprzedawać działki budowlane pod domy jednorodzinne. Kolejny ukłon w stronę lokalnych developerów i szukanie pieniędzy podwyżki pensji.
Gość
Dojna zmiana.
Gość
A najlepsze jest to że nie trzeba działki sprzedawać wystarczy podzieli działkę np. dla dzieci i już trzeba płacić pieniążki do gminym
Gość
Ciekawe kiedy ludzie zorientują się jaką piękną opłatę zasponsorowali im ich reprezentanci radni.
pani
wreszcie trzeba przestać umarzać podatki swoim kolegom biznesmenom. Czy tylko zwykli mieszkańcy maja ciągle ratować budżet?

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany rzucił się pod samochód
do Rzetelne fakty z TVN tak było jak jest w artykule ! Więc gdzie widzisz bajki ?
jaśnie oświecony Jeremi-ej Wiśniowiecki
Komendant naczelnikiem
Ten emeryt powinien już dać sobie spokój jest tyle kompetentnych ludzi na to stanowisko.Wstyd
wyszkowiak II
Komendant naczelnikiem
Głosowaliście? To macie - w czym problem?
Adam
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA