REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Za późno na pomoc". Apel, by nie bagatelizować objawów COVID

Powiat

- Niestety, cały czas obserwujemy, że przywożeni są pacjenci w stanie ciężkim, gdzie ich szanse na przeżycie są znikome - mówi dyrektor wyszkowskiego szpitala i apeluje do chorych, aby nie lekceważyli objawów covid-19, bo pogorszenie ich stanu zdrowia może nastąpić z dnia na dzień.

REKLAMA

O kulisach pracy szpitala w dobie pandemii mówił na sesji Rady Powiatu 17 listopada dyrektor Tomasz Boroński. Cały oddział kardiologiczny wyszkowskiego szpitala został decyzją wojewody przekształcony w tzw. "covidowy". Wojewoda i Narodowy Fundusz Zdrowia chcieli przekształcić całą wyszkowską lecznicę w szpital jednoimienny.

- Październik był przełomowym miesiącem, bo toczyły się negocjacje na poziomie wojewody i Narodowego Funduszu Zdrowia - mówił. - Chciano przekształcić nasz szpital w jednoimienny. Wyraziliśmy początkowo zgodę na 26 łóżek w oddziale kardiologicznym, w tym 4 łóżka do intensywnej terapii, widząc, co się dzieje w kraju i powiatach sąsiednich. Mimo to nadal naciskano, żeby przekształcić nasz szpital w jednoimienny. Wyraziłem zgodę - pod warunkiem, że nie zostanie przekształcony - na zorganizowanie w oddziale kardiologicznym wszystkich 32 łóżek na "covidowe", w tym 4 łóżek do intensywnej terapii, aby zapewnić opiekę naszym mieszkańcom. Dodam, że pracujemy na bieżąco. Inne szpitale, przekształcając się, pozamykały się. Dlatego na przełomie października i listopada był "zjazd" pacjentów do naszego szpitala, głównie w tzw. stanie ciężkim. My przyjmowaliśmy każdego pacjenta, ratując mu życie. Cały szpitalny personel medyczny, lekarze i pielęgniarki pracujący na oddziałach i na pierwszej linii z pacjentami COVID, wykazują się wielką odpowiedzialnością i zaangażowaniem w leczeniu. Leczymy w ten sposób, w jaki nam przyzwalają przepisy i konsultanci krajowi. Staramy się o osocze dla pacjentów. W ostatnim czasie otrzymaliśmy również Remdesivir. Są to dość małe ilości, ale skorzystamy, żeby zobaczyć, na ile ten lek będzie skuteczny. 

Niestety, sytuacji nie ułatwia medykom stan, w jakim trafiają do szpitala niektórzy pacjenci.

- Niestety, cały czas obserwujemy, że przywożeni są pacjenci w stanie ciężkim, gdzie ich szanse na przeżycie są znikome - mówi dyrektor Tomasz Boroński. - Postulujemy do wszystkich, by z chwilą przejścia początkowych objawów, które z lekka ustały, żeby się do nas zgłaszać, by monitorować saturację, bo stan ciężki przychodzi z dnia na dzień, nawet po kilku dniach poprawy stanu zdrowia pacjenta covidowego. Kiedy wystąpi niewydolność oddechowa, czasami jest za późno. Obserwujemy to na co dzień w SOR-ze, gdzie przywożeni są pacjenci, gdzie tylko nam pozostaje resuscytacja i na tym się kończy nasza praca. Postulujemy, by nie bagatelizować i mimo, że ktoś czuje się już dobrze, wykonać badania w zakresie saturacji. Okazuje się, że nawet ci, co się dobrze czują, nie mają saturacji powyżej 95 jednostek. My jesteśmy w stanie - za pośrednictwem tlenoterapii, w ostateczności respiratora - tym pacjentom pomóc - zapewnia dyrektor SPZZOZ.

Podziękowania za jego pośrednictwem dla wszystkich pracowników służby zdrowia, ale także dla służb administracyjnych oraz pracowników handlu i usług przekazał starosta Jerzy Żukowski:

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem. Wszystkim, którzy codziennie służą naszym mieszkańcom swoim zaangażowaniem i pracą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wiele wysiłku i zaangażowania wymaga od was obecna sytuacja. My, samorządowcy, jak umiemy, będziemy waszymi partnerami w tej ciężkiej, trochę nierównej walce - powiedział.

***

Aktualnie na terenie powiatu wyszkowskiego trwa pięć ognisk zachorowania na COVID-19 w pięciu placówkach opiekuńczych. Ostatniej doby odnotowano 23 nowe zakażenia. Jedna osoba zakażona koronawirusem zmarła, dwie musiały być hospitalizowane. 64 osoby uznano za ozdrowieńców. 

Kolejne 23 potwierdzone przypadki zachorowania na COVID-19 w powiecie wyszkowskim to: (1) mężczyzna 59 lat; (2) mężczyzna 71 lat; (3) kobieta 31 lat; (4) kobieta 55 lat; (5) mężczyzna 60 lat; (6) kobieta 37 lat; (7) kobieta 28 lat; (8) kobieta 44 lata; (9) kobieta 22 lata; (10) kobieta 20 lat; (11) kobieta 59 lat; (12) mężczyzna 43 lata; (13) mężczyzna 56 lat; (14) mężczyzna 40 lat; (15) kobieta 81 lat; (16) kobieta 42 lata; (17) dziewczynka 8 lat; (18) kobieta 25 lat; (19) kobieta 54 lata; (20) kobieta 61 lat; (21) kobieta 44 lata; (22) kobieta 53 lat; (23) kobieta 76 lat.

 

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 18 listopada:

- liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 777/ (49)

- liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/ (ostatnia doba): 304/ (21)

- liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/ (ostatnia doba): 0/ (0)

- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 36/ (2)

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 1311/ (23)

- liczba zgonów związanych z COVID-19/ (ostatnia doba): 28/ (1) - zmarła 73-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu

- liczba ozdrowieńców/ (ostatnia doba): 964/ (64). 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Inwestycje 2021 - co planuje gmina Wyszków?
Od kiedy to ulica Sosnowa ma kanalizację sanitarną?oraz co dalej z podłączeniem do sieci gazowej?ulica Sosnowa leży na terenie Wyszkowa a inwestycje są prowadzone pi ,,macoszemu,,
czarnykot
Bezpieczniejsze przejścia na Świętojańskiej
Doświetlenie przejść ok. Na Świętojańskiej do wymiany jest oświetlenie uliczne ! Widać na zdjęciach panujące ciemności.
Monter
Koronawirus. Aktualna sytuacja w powiecie wyszkowskim
Zakaz informowania opinii publicznej. I wszystko jasne...
Ja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Czwartek
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA