REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jesienny rajd rowerowy

Turystyka

Pod koniec października członkowie Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie i sympatycy w składzie: Magda Szewczyk, Arkadiusz Redlicki, Monika Oleksiak, Mariusz Szewczyk i Franek Szewczyk wzięli udział w Jesiennym Rajdzie Rowerowym. Rajd rozpoczął się przed zabytkowym młynem w Niegowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Jak relacjonują uczestnicy rajdu, pierwszym miejscem, które odwiedzono, był położony w lesie pomnik upamiętniający miejsce straceń Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1944 w miejscowości Konary. Przy pomniku zapaliliśmy znicz. Następnie wszyscy pojechaliśmy do Tłuszcza i zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie postawiono pomnik żołnierzom poległym w obronie ojczyzny 1920 roku. Obok obejrzeliśmy również starą, nieczynną wieżę ciśnień, pomnik poświęcony Janowi Kielakowi - twórcy ludowego czasopisma Siewba oraz pomnik wystawiony żołnierzom AK Obwodu Radzymin Rajski Ptak, biorącym udział w akcji Burza VII-VIII 1944 r. Opuszczając Tłuszcz, udaliśmy się w kierunku miejscowości Chrzęsne do pałacu, którego historia sięga I poł. XVI w. W roku 1635 właściciel majątku Stefan Dobrogost Grzybowski w miejscu starego dworu pobudował okazały pałac. Obecnie znajduje się w nim między innymi wystawa poświęcona Norwidowi. W Postoliskach zobaczyliśmy pomnik upamiętniający zrzut broni i cichociemnych nocą 30/31 marca 1942 r. Ostatnim etapem rajdu była miejscowość Dębinki. Tam obejrzeliśmy zaniedbany pałac w jesiennej scenerii, czekający na lepsze czasy, kiedy to będzie mógł pełnić funkcję Muzeum C. K. Norwida. Na ścianie budynku pałacu znajduje się tablica upamiętniająca Wacława Mróz dowódcę plutonu dywersyjnego AK, który w dniu 2 sierpnia 1944 r. zginął przy bramie pałacu w akcji Burza. Cała trasa rajdu liczyła 32 km.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Baza odpadów przy Zakolejowej. Urząd czeka na uwagi
Wyszkow schodzi na psy ale jego mieszkańcy tego nie widzą i co wybory pchają się w to same g....., Przykro patrzeć jak nasze miasto dziadzieje .
Gall anonim
Baza odpadów przy Zakolejowej. Urząd czeka na uwagi
SMRÓD W CENTRALNYM PUNKCIE MIASTA DWORZEC PKS I PKP OBOK HURTOWNI SPOŻYWCZEJ !!!!!!!!! CZY KTOŚ W TYM MIEŚCIE MYŚLI?????
anonim
Powietrze fatalne. Zostań w domu
Gdzie są służby miejskie ? Nikt nie widzi problemu. ..
Ja
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Wtorek
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Erwiny, Henryka, Mariusza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA