REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Nowoczesna hala sportowa i strzelnica w Wyszkowie - zobacz, jak ma wyglądać

Powiat

Nowoczesne miejsce, w którym swoje sportowe pasje będą mogli realizować nie tylko uczniowie CEZiU „Kopernik”, ale i mieszkańcy powiatu wyszkowskiego - nad takim właśnie rozwiązaniem pracuje Zarząd Powiatu Wyszkowskiego. Wybrano już wariant koncepcyjny obiektu, który był konsultowany z radnymi powiatowymi, dyrekcją i pracownikami szkoły. Koszt inwestycji szacowany jest wstępnie na około 10 mln zł.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Wypracowana koncepcja przewiduje budowę obiektu składającego się z hali sportowej i nowo projektowanego łącznika o łącznej kubaturze ponad 2 tys. m. W części sportowej (płyta boiska) budynek będzie jednokondygnacyjny, zaś w części zaplecza i łącznika - dwupiętrowy. Gmach hali będzie podzielony na dwie części: salę sportowo-widowiskową z boiskiem o wymiarach 26x45 m i zaplecze organizacyjno-techniczne o powierzchni prawie 500 m kw. W parterowej części będą ulokowane m.in. szatnie i prysznice dla sportowców, pokoje trenerów i magazynki na sprzęt sportowy a także pomieszczenia techniczne. Na pierwszym piętrze znajdzie się widownia na 260 miejsc siedzących, ogólnodostępne toalety dla kibiców, pomieszczenia rekreacyjne. W nowo powstałym łączniku pomiędzy obecnymi zabudowaniami a nową częścią, znajdzie się strzelnica pneumatyczna z sześcioma stanowiskami. Płytę boiska za pomocą zasłon będzie można podzielić na trzy sektory, co spowoduje, że jednocześnie na hali będzie mogło ćwiczyć kilka grup.

Obecnie społeczność „Kopernika” ma do dyspozycji  niewielkich wymiarów salę gimnastyczną, która nie jest w stanie pomieścić większej grupy osób chcących jednocześnie uprawiać sport lub uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Problem braku pełnowymiarowej hali staje się o tyle dotkliwy, że placówka stale powiększa grono uczniów i wprowadza coraz to nowe kierunki kształcenia odpowiadające na potrzeby rynku pracy i młodych mieszkańców naszego powiatu. Dodatkowo wartym odnotowania jest fakt, iż w obu sąsiadujących ze sobą szkołach ponadpodstawowych (CEZiU, ZS nr 1), dla których organem prowadzącym jest właśnie Powiat Wyszkowski kształci się obecnie ponad 2 tysiące młodzieży. 

- Będzie to z pewnością, oczywiście poza inwestycjami drogowymi, jedno z większych przedsięwzięć realizowanych przez Powiat Wyszkowski w najbliższych latach - mówi starosta Jerzy Żukowski. - Fundusze przeznaczane na oświatę i bazę lokalową dla szkół warto dobrze i konkretnie materializować - miejsca i warunki, w których edukują się młode pokolenia bez wątpienia wpływa przecież na ich rozwój i efekty kształcenia. Nowa hala przy CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie stworzy szanse przede wszystkim uczniom i nauczycielom z dwóch dużych jednostek edukacyjnych. Będą oni mogli w końcu obywać zajęcia na obiekcie sportowym z prawdziwego zdarzenia.

W CEZiU "Kopernik" od 1 września 2020 r., na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej uruchomiono oddział przygotowania wojskowego (wcześniej klasa mundurowa – liceum o profilu bezpieczeństwo publiczne). Z myślą o przyszłych adeptach sztuki wojskowej, którzy w swoim programie nauczania mają ćwiczenia z zakresu posługiwania się bronią, przy okazji budowy hali w budynku zaplanowano również stworzenie i wyposażenie 10-metrowej strzelnicy pneumatycznej (kaliber do 4,5mm). Plany zakładają udostępnienie jej dla młodzieży w ramach zajęć wychowania fizycznego, a poza godzinami lekcyjnymi dla grup paramilitarnych, pasjonatów strzelectwa, osób chcących rozpocząć swoją przygodę z tym coraz bardziej popularnym w kraju sportem.

- Hala stworzy mieszkańcom powiatu wyszkowskiego szansę prowadzenia nie tylko zajęć sportowych, działalności artystycznej i rozrywkowej - twierdzi wicestarosta Leszek Marszał. - Obiekt będzie także dostępny dla różnych klubów sportowych, organizacji pozarządowych, grup artystycznych z naszego powiatu, które chciałyby trenować i realizować swoje przedsięwzięcia w profesjonalnym otoczeniu, obiekcie na miarę XXI w., którego nasz powiat i jego siedziba – Wyszków, tak bardzo potrzebują. Oprócz boisk do klasycznych gier zespołowych - dodaje Leszek Marszał - obiekt będzie mógł służyć do wystawiania przedstawień teatralnych lub szkolnych, organizacji targów, konferencji i innych imprez, które muszą odbywać się na dużej powierzchni (sala pomieści do 600 osób). Dodatkowo, przy samej płycie boiska umieszczone będą wysuwane trybuny dla 94 widzów.

Nowy obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, podjazdy, toalety). Do wyposażenia hali będzie zastosowany wysokiej jakości sprzęt elektroniczny, nagłośnieniowy i oświetleniowy. Oświetlenie hali, łącznie z oświetleniem boiska na płycie głównej, oparte będzie na technologii LEDowej, co wymiernie ograniczy zużycie energii elektrycznej. W projekcie przewidziano także montaż kolektorów słonecznych dla podgrzewania wody, co wiąże się z obniżeniem kosztów użytkowania ciepłej wody nawet do około 50%. 

Przedmiotem konsultacji i prac był nie tylko sam projekt koncepcyjny hali ale także jej lokalizacja. Projektanci musieli zmierzyć się ze sporym wyzwaniem umiejscowienia tak dużego obiektu na stosunkowo niewielkiej przestrzeni ograniczonej istniejącą już infrastrukturą (boisko wielofunkcyjne, Otwarta Strefa Aktywności, bieżnia lekkoatletyczna). Obiekt powstanie w miejscu obecnej małej sali, która zostanie "rozebrana" i będzie połączony z budynkiem szkoły dwukondygnacyjnym łącznikiem. Kompleks będzie usytuowany wzdłuż ulicy Świętojańskiej, przy czym wejścia do gmachu hali znajdować się będą w łączniku (główne wejście od wewnętrznego dziedzińca szkoły oraz wejście od ulicy Świętojańskiej). Na zewnątrz budynku powstanie także parking z wjazdem od ulicy Matejki. Po zakończonych pracach otoczenie szkoły i skrzyżowania ulic Matejki i Świętojańskiej zmieni oblicze - z perspektywy wspomnianego zbiegu ulic budynek będzie można podziwiać w całej okazałości. 

Nad koordynacją działań dotyczących budowy hali sportowej czuwa Wydział Inwestycji i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Wyszkowie. Wybrany przez Zarząd Powiatu Wyszkowskiego gotowy projekt sporządziła firma MPP Project z Krakowa, natomiast jego adaptację do warunków lokalnych wykonuje Zespół Usług Projektowych „RAB” s.c. z Warszawy (termin zakończenia prac projektowych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę przewiduje się do końca stycznia 2021 roku). Powiat Wyszkowski analizuje możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na budowę obiektu. Koszt inwestycji szacowany jest wstępnie na około 10 mln zł.

Źródło: Powiat Wyszkowski

Autorami wizualizacji jest Zespół Usług Projektowych „RAB” s.c. z Warszawy

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Obywatel X
Powiat zawstydza obecnego burmistrza i jego ekipę wraz z całą gmina Wyszków w każdym calu. Promocyjnie, organizacyjnie a teraz okaże się jeszcze że inwestycyjnie. Brawo za projekt - wygląda na prawdę ładnie
obywatel
Obecne władze powiatu powinny się wstydzić za całkowite blokowanie pracy poprzedniego starosty. Dopiero przyjście i wsparcie pana Mroza pozwoliło ruszyć jakiekolwiek inwestycje. Można przypomnieć przypomnieć całą kadencję zmarnowaną na komisję rewizyjną pana Sobczaka. A hali nie będzie bo idą ciężkie czasy dla budżetów samorządów. Pomarzyć sobie można
WWY
Obywatel X - Jak powiat może zawstydzać burmistrza i jego ekipę skoro to jest jedna ekipa - pana burmistrza właśnie? Niby w powiecie rządzi PiS, ale przecież wszyscy wiemy, że nie rządzi, ale jest w koalicji, żeby nie przeszkadzać. obywatel - o czym Ty piszesz? Przecież pan Mróz, o którym piszesz, to v-ce starosta poprzedniej kadencji, a obecnie na stanowisku w UM.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Uwaga! Ślisko na drogach!
Jednego złoma mniej na drogach. Będzie bezpieczniej.
Marek
Uwaga! Ślisko na drogach!
BeeMWuu (to samo kałdi i vieśwagen) to STAN ÓMYSŁU.
Denaturat boys
Inwestycje 2021 - co planuje gmina Wyszków?
A co z ulicą Malinową w Drogoszewie - Sołtys obiecuje od lat, a wyglada na to, że kolejne lata trzeba będzie chodzić brodząc w błocie po kolana... Masakra - pewnie do kolejnych wyborów...
Mieszkaniec

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Wtorek
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Blanki, Edmunda, Eligiusza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA