REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Wyszków jest kobietą". Tłumny protest przeciwko zakazowi aborcji (VIDEO)

Miasto

Spontaniczne wydarzenie, utworzone przez wyszkowską młodzież w mediach społecznościowych, porwało w niedzielny wieczór setki wyszkowian, którzy wyszli na ulicę, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Nawet 1,5 tysiąca osób mogło przejść ulicami miasta, skandując wolnościowe hasła i wyrażając dezaprobatę dla poczynań rządzących. Takiej solidarności nie spodziewali się sami organizatorzy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Gdy utworzyliśmy to wydarzenie na FB, myśleliśmy, że przyjdzie z 15 osób, my i policja. Nie spodziewaliśmy się, że będzie nas tyle, dziękujemy - przyznali inicjatorzy wieczornego Marszu Wyszkowa #piekłokobiet. Przypominali o reżimie sanitarnym w związku z pandemią.

Na placu Miejskim, skąd wyruszył pokojowy marsz ulicami miasta, zgromadziły się o 20.00 w niedzielę 25 października prawdziwe tłumy. Wiele osób dołączało także w trakcie marszu przez miasto. Wyszkowianie przeszli ulicami: Sowińskiego, 3 Maja, K.E.N., Kościuszki, Pułtuską, 11 Listopada. Mijali wyszkowskie parafie. Przed kościołem p.w. św Wojciecha kilkunastoosobowa grupa w tym czasie zgromadziła się, aby odmówić różaniec w kierunku maszerujących. Tłum dotarł także do kościoła św. Idziego. Idąc ulicą 3 Maja, zatrzymał się na chwię przed siedzibą lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, gdzie młodzież zapaliła znicze. Uczestnicy marszu nieśli czarne parasole i transparenty, a na nich hasła znane z podobnych manifestacji w innych miastach: "Martwe rodzić nie będziemy", "Wybór, nie zakaz", "Ręce precz od naszych ciał", "Jeszcze Polka nie zginęła", "To jest wojna". Młodzież, bo to głównie ona wzęła udział w marszu, skandowała hasła: wolnościowe "Wolność kobiet!", "Jesteśmy za wyborem", ale także polityczne "Jeb.. PiS", "Wypier...!". 

Wyszkowską młodzież w marszu wspierała duża grupa starszych wyszkowian. Przybyły całe rodziny - a wielu ojców szło pod ręce ze swoimi nastoletnimi córkami. Solidarność ze "spacerującymi" klaksonami wyrażało także wielu kierowców. Blisko godzinny marsz przebiegał pokojowo, bez zakłóceń i ekscesów. Uczestnicy dotarli do placu Miejskiego, gdzie oklaskami podziękowali organizatorom. A inicjatorzy wyrazili wdzięczność wyszkowskiej Policji, która przez całą przetrasę zabezpieczała uczestników marszu i kierowała ruchem na zakorkowanych ulicach.

- Zamiast nas pałować, eskortowała nas - zauważyli, nawiązując do wydarzeń z innych miast. 

Dziękując wyszkowianom za tak liczny udział, inicjatorzy wyrazili nadzieję, że więcej nie będzie powodów i okazji do organizowania podobnych akcji. Był to największy taki protest w Wyszkowie w ostatnich latach. Pokazał on, że młodzi ludzie chcą mieć prawo do decydowania o sobie samych i odwagę o tym głośno mówić.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


marszWyszkówpiekło kobietspacerprotest

Komentarze

Zenek
Może młodzi pogonią PiS w Wyszkowie i w kraju, a zaraz za nim jego lokalnych koalicjantow...
Marcin
1500 młodych potencjalnych morderców.... Przykra przyszłość tego miasta....
G
Są ,, okna życia,, ,nie trzeba zabijać żeby ,,pozbyć się dziecka,,.
Tommy
Ależ niesamowity pokaz chamstwa i zbydlęcenia i to u takich młodych ludzi.... Kto tych ludzi wychował? Jedyne ich przesłanie i wysiłek intelektualny na jaki się wznieśli to je...ać, wyp...ać, ku...wy. No i pełno wyzwisk w kierunku policji. Jak bym tak nie czytał i nie oglądał wiadomości to bym pomyślał że jakieś awantury po pijaku na pekinie się odbywają.... Hahaha, kto was na poważnie weźmie? Wstyd i hańba dla rodziców a i w sumie przykra sprawa
ẞ#
Napisy na transparentach świadczą o ,,merytoryczności'' manifestacji.
wwy
Do Marcina czy też G i reszta "świętych" Może będziecie mieli szczęście o jakie prosicie i urodzi się wam właśnie takie dziecko które we wdzięczności do BOGA będziecie mogli wychować, wam lub waszym rodzinom. Podziękujecie wtedy za ten dar i szczęśliwi wychowacie upośledzone dzieci. Wszystkiego dobrego
Mario...
Najpierw trzeba wiedzieć i trochę zaczerpnąć informacji o ,,aborcji,, żeby ludzi z marszu oczerniać!!!
Marcin
Aborcja to zabijanie własnych dzieci, nie wiem o czym ty dyskutować... Ile tych dzieci przeznaczonych do likwidacji okazuje się utalentowanymi, świetnie wykształconymi ludźmi.
Poważnie?
Wszyscy chcą dzieci idealnych, po co komu dziecko z krótszą nóżką albo z odstającym uszkiem? Tak! Wygrzebać, połamać, i do słoiczka albo spalić!
Ela
Tommy gdzie byłeś na marszu? W Wyszkowie nie słyszałam wyzwisk kierowanych w stronę policji
Michał
Piekło wyje i bluzga. Szatan szczeka pyskami swoich sług. Normalni ludzie, nawet wściekli, nie posługują się takim językiem. To, co słyszę na tych nocnych manifestacjach brzmi jak wrzaski w trakcie egzorcyzmu. POD KONIEC, gdy demon wie, że zaraz musi odejść. - tak skomentowal W. Cejrowski , i tak to wyglada niestety. Co sie dzieje z tymi ludzmi..
ela
Jestem w szoku. Nie wiedziałam, że w XXI wieku tak blisko stolicy kraju leżącego w Europie w mieście liczącym ok. 30 tys. mieszkańców jest tylu fanatyków religijnych. Te komentarze są żenujące. Życzę tym panom (bo to głównie panowie oczywiście wiedzą najwięcej o rodzeniu i wychowaniu dzieci) aby ich żony lub córki musiały urodzić i wychować takie dzieci. Albo nie, nie życzę bo one nie są winne, że mają oszołomów w domu.
anonim
I musiał się odezwać ciemnogród który nie ma bladego pojęcia o czym mówi jak i w przypadku wyborów- nie znam programu partii ale zagłosuje na PIS bo "ksiundz na ambonie kazali". Nie chodzi tu o dziecko z krótką nóżką, tylko o nie odwracalne uszkodzenia płodu takie jak np: bezmózgowie i inne nie odwracalne uszkodzenia płodu wykryte jeszcze w łonie matki, przypadki gdzie dziecko zaraz po narodzeniu umrze. I sprawa nie rozbija się o to żeby usunąć płód z powodu "widzi mi się" tylko o to że rząd nakazuje cierpienie kobiet w przypadkach beznadziejnych, a niestety kościół wspiera te działania... a jakie wsparcie daje rząd matkom takich dzieci ? A co do wulgarnych haseł- może to desperacja ale skoro inny język nie dociera do władzy... pozdrawiam cały ciemnogród -- ile wam jeszcze trzeba żebyście zrozumieli że jesteście politycznym mięsem armatnim a potem szok- patrz rolnicy, górnicy..itd...itp
wwy
oj zacofany ten Wyszków no i oczywiście meskie wypowiedzi na temat obrony życia - DEBILE ja jednak im wszystkim tym "obrońcom" życzę dziecka takiego o jakiego życie tak bardzo walczą. ajlepij żeby mieli świadomość że to nagroda za tak zarliwa obronę bo kto jak nie on wychował dziecko które całe życie będzie "warzywem"
wwy
Czas skazać kościoły i PIS na niebyt. Koscioky latwo wystarczy zapomnieć, przestać dawać kase a PIS chyba już nawet mniej rozgarnieci widzą co się dzieje.
Beata
Kazda istota ma prawo do zycia, czy to sie komus podoba czy nie. Ludzie oddaja dzieci do okna zycia itp, a nie zabija. Sa inne wyjscia. Patologia wyszkowska wyszla na ulice.. Nie podoba sie , to niech jada do innego kraju usuwac ciaze, pedalowac sie czy co tam jeszcze chca. Tu jest Polska, katolicki kraj i zadne zabijanie tolerowane nie bedzie . zrozumcie to i dajcie sobie spokoj , mozecie sie rozejsc.
Beata
Tylko Pis ❤
Radek
Wszyscy, którzy tam byliście mam pytanie,dlaczego nie protestuje ie przeciwko ustawie covidovej, która sejm przeglosowal i która wprowadza przymus szczepień?! Obudźcie się bo jak przyjdą Was siła szczepić to będzie za późno na wszystko i wtedy o aborcji nikt nie będzie dyskutowal!
anonim
do Beata---- przeczytaj moją wypowiedz poprzednią ze zrozumieniem ale nie wiem czy potrafisz skoro piszesz takie bzdury, obecnie kobiety w Iranie ( czyli w naszym poglądzie w kraju pogańskim gdzie kobiety nie mają żadnych praw) mają więcej praw jeżeli chodzi ochronę zdrowia kobiet w trakcie ciąży i akurat w Twoim przypadku powinna Pani żyć w średniowieczu w "czworakach" gdzie ksiądz bogaty pedofil jest najwyższym autorytetem tak jak teoretycznie Twój prezydent którego wybrałaś, który ma nas Polaków w nosie podpisując wszystko co mu każą łącznie z ułaskawieniem pedofila--- I taka ma być ta polska katolicka ????? Jeżeli Pani nie pojmuje tego co piszę proponuję zacząć edukację od szkoły podstawowej- tam uczą czytania ze zrozumieniem. P.S. Rozumiem że Pani też akceptuje to że mąż palnie Panią w twarz- przecież to Pan na włościach i zawsze ma rację (konwencja Stambulska-Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej) to właśnie PIS zerwał tą konwencję- ale p
Maja
Co to znaczy, że Polska to katolicki kraj? Państwo nie ma wyznania, jest, a przynajmniej powinno być świeckie. Zostałam w dzieciństwie ochrzczona ale jestem ateistką, znam mnóstwo ludzi niewierzących i oni też są Polakami. Nie zgadzamy się by katolicki punkt widzenia odbierał nam wolność wyboru!
Nieja
Na tym polega strategia pisiu zrobić gówmoburze wokół jakiegoś tematu żeby przepchnąć za plecami kolejną ustawe. Hwdpis
Profesorka UW
Ten "kompromis" z 1993 roku do lamusa. Żądamy zmiany ustawy i rozszeżenia prawa do aborcji do innych przypadków: 1. Ze względów społecznych tzn. samotnych matek i dzieciorobów do 12 tygodnia ciąży. 2. Do 12 tygodnia aborcja bez ograniczeń na życzenie. 3. W przypadku płodów chorych do końca ciąży. Po urodzeniu ciężko chorego dziecka eutanazja za zgodą rodziców bez odpowiedzialności karnej. Przy zagrożeniu życia matki lub gwałtu do końca ciąży. W przypadku dziewczyn w ciąży poniżej 15 lat za zgodą rodziców. Powyżej 15 lat kobieta decyduje sama.W wielu cywilizowanych krajach zachodnich to są już standarty. Np. Islandia jest tego przykładem. Wszystkie chore płody są tam usuwane. Należy działać krok po kroku aby to osiągnąć. Takie działania spowodują zmiejszenie populacji ludzi na przeludnionej ziemi. Będzie nas mniej ale zdrowszych.
Elwira
Do profesorki. Ciebie jednak matka nie wyskrobała.
wyszkowianka
Bardzo dziękuję za ten protest. Nie mogłam w nim osobiście uczestniczyć, ale pokazałyście/liście, że Wyszków do nie tylko PIS... Jestem z Was dumna, a przede wszystkim z młodzieży, która go zorganizowała :-) Jesteście wspaniali
wwy
Wyszków to jednak średniowiecze ludzie niedouczeni a jednak chce decydować. Nie mają pojęcia o życiu a jednak chcą za nie brać odpowiedzialność hmmm. "miasto sexu i biznesu" Proponuję zastanowić się nad sobą poczytać sprawdzić no i napewno pozwolić decydować. Ksiądz może podejmować za was decyzje jednak czesc ludzi Cię mieć wybór nic więcej tylko wybór. Wiara to biznes dzieci będą się rodziły i umieramy a oni podniosą stawkę za pogrzeby i kasa jest tyle że dla czarnej władzy.
Monter
9 marca 1943 roku Hitler wprowadził na terenie okupowanej Polski nieograniczoną aborcję. W tym samym czasie na terenie Niemiec aborcja była zakazana i karana śmiercią. Celem zniesienia penalizacji aborcji było wyniszczenie "rasy Słowian".
Haha
Do tych co używają słowa Średniowiecze. Właśnie w okresie średniowiecza nastąpił rozkwit kultury i techniki. Dziękuję za uwagę, proszę wracać do szkoły i anie "protestować"
JA
PIS dał 500+ nie za darmo. Dał i wymaga rodzenia dzieci.
KAROLINA
Kiedy Wasza religia i etyka mówią Wam, jak WY macie żyć - nie mam żadnego problemu. Kiedy WASZA religia mówi MI jak mam żyć, mamy WIELKI prockiem. Miarka się przebrała.
Zenon
Daliście się wszyscy ograć jarkowi. Akurat teraz wypłynął temat aborcji hm.... no naprawdę idealny moment. 1. Ludzie wyjdą na ulicę 2. Wzrośnie liczba przypadków (nie zapominajmy że MZ publikuje dane) 3. Będą nowe obostrzenia, zabranie praw w imię walki z epidemią i jarek wygrywa PS. W mediach cisza na temat przymusowych szczepień, dziś lub jutro czytanie w sejmie w sprawie opodatkowania spółek komandytowych i opodatkowania Polaków pracujących za granicą. I jakoś nikt nie protestuje......
Krzysztof
Jestem przekonany że większość z protestujących ma dobre intencje. Człowiek nie pójdzie z własnej woli za czymś co uznaje za zło. Pójdzie tylko wtedy jeżeli uważa to za dobro. I prawdziwe zło o tym dobrze wie. Dobrze się kamufluje ale „poznacie ich po ich owocach” (Mt.7.15-20). Część z protestujących uważa, że aborcja to nie zabójstwo. A co to jest gdy mechanicznie czy farmakologicznie uśmierca się kogoś komu bije serce, kto ma ręce i nogi, kto jest odżywiany przez matkę. Część z protestujących używa w rozmowie argumentu, że zdrowie i życie matki jest ważniejsze niż dziecka. OK. Nikt tego nie kwestionuje. Nie tego dotyczył wyrok Trybunału. Dalej można dokonać zabicia dziecka jeżeli życie matki jest zagrożone i nikt tego nie chce zmienić – nawet Kościół – bo każde życie jest równe. Wyrok Trybunału potwierdził natomiast, że ustawa pozwalająca na zabijanie w łonach matek dzieci które są podejrzewane o choroby jest dyskryminacją tych dzieci – czyli że taka ustawa jest niezgodna z konstyt
Maro
Rozumiem, że następnym razem tak tłumnie młodzi uczestnicy marszu stawią się przy urnach wyborczych? Nie zapomnijcie tylko żeby poza PiSem wyj....ć Konfederację bo to gorsza zaraz niż PiS
WWY
Cóż za paradoks i ironia. Ludzie, którzy tak kochają wyzywać ludzi o innych, czyli tradycyjnych, chrześcijańskich, konserwatywnych, prawicowych poglądach od hitlerowców, nazistów i faszystów, tak żarliwie chcą realizacji idei samego Hitlera, czyli nadczłowieka. Nie oszukujmy się, dziś propaganda mówi o płodach z nieodwracalnymi wadami, ale następnie będzie rządanie zabijania nienarodzonych dzieci z powodu autyzmu, zespołu Downa, krótszej rączki, nóżki bo przecież ludzie "powinni" być piękni, idealni. A co później? Może przymusowa eutanazja osób starszych bo trzeba się nimi opiekować, płacić emeryturę?
DK
Proponuję wszystkim przeciwnikom adoptować takie dziecko-warzywo. I pracować, opiekować się nim i normalnie funkcjonować.. Cieszyć się życiem i patrzeć jak dziecko pięknie rośnie.Adoptować, a co dopiero urodzić...i pochować?Chyba nie widzieliście jak takie dzieci są grzebane na cmentarzu. Widziałem osobiście-ojciec niósł pod pachą malutką białą skrzyneczkę, a obok kroczył klecha.I nikogo więcej. Bez konduktu pogrzebowego, bez krzyża,bo to przecież nie dziecko Boże, jak nie jest ochrzczone...Jak psa... A teraz kościół staje w obronie takich z góry skazanych na śmierć dzieci, a później umywa ręce? PISdowcy pokazali, że maja wywalone na kaleki, a teraz chcą, żeby takie dzieci rodzić? Ogarnijcie się. Brawo KOBIETY-prawda jest taka, że pokazałyście, że jedynie Wy macie "jaja ze stali" w tym kraju. Panowie-zachęcam do wspierania tych kobiet. To także dotyczy i Nas. Rząd myśli, że "baby" szybko spacyfikuje...
Tomasz
Pytanie do zwolenników opinii trybunału mgr Przyłębskiej. Jest obecnie przepis o możliwości dokonania aborcji w przypadku czynu zabronionego. Z takich ciąż mogą się rodzić w pełni zdrowe dzieci. Dlaczego PIS i mgr Przyłębska nie kwestionuje tego przepisu? Czy takie dzieci nie są człowiekiem w ich rozumieniu i nie należy się im życie?
Paradoks i ironia
Paradoks, ironia, eutanazja, autyzm - dużo trudnych słów, ale trzeba jeszcze znać ich znaczenie. Przymusowa eutanazja? Nie ma czegoś takiego, eutanazja to śmierć na własne życzenie. Po drugie nie słyszałem aby można było potwierdzić autyzm u dziecka nienarodzonego. To nie choroba genetyczna ani wada rozwojowa widoczna na USG. No i jeszcze Twoja ortografia kuleje drogi WWY. Kaleczysz ojczysty język patrioto. "Żądać" nie pisze się przez "rz", ale może to też zależy od poglądów. Chciałeś zabłysnąć elokwencją a po prostu się zbłaźniłeś. Śmiech.
WWY
Do DK. Po pierwsze nie klecha, tylko ksiądz. Po drugie, jak większość tych nienawidzących ludzi o innych poglądach, nie rozumiesz sam tego, co piszesz i o czym mówisz. Jeżeli obok ojca z trumienką szedł ksiądz, to chyba nie po to, żeby nie odprawić katolickiego pogrzebu?
Z Kącika Malkontenta
Biedne dzieciaki. Na koniec dnia i tak się okaże, że całe te manifestacje są sztucznie wywołane przez polityków i jak najbardziej wszystkim na rękę. Od lewa do prawa. A najwięcej skorzysta Jarosław.
WWY
Do Paradoks i ironia - wskaż, proszę, w którym miejscu kuleje moja ortografia i w jaki sposób kaleczę ojczysty język? Popełniłem jeden błąd i to duży, z którego później zdałem sobie sprawę i to tyle. Może w twoim środowisku są to trudne słowa, w moim wszyscy je rozumieją, nikomu nie sprawiają trudności. Eutanazja to po prostu samobójstwo, ale ładnie nazwane, takie mamy teraz czasy, że brzydkie słowa i czyny ubiera się w ładne słówka. Samobójstwo jest zarezerwowane dla pospólstwa, "nowocześni i postępowi" jak chcą się zabić, to "dokonują eutanazji". Dziś eutanazja to samobójstwo rękami drugiej osoby, ale ci, którzy teraz żądają, by rodzić tylko idealnych ludzi za jakiś czas zażyczą sobie, żeby pozbyć się starszych i chorych osób - dziadków, rodziców, męża, żony, rodzeństwa, własnych dzieci. W końcu starsi, niedołężni, chorzy nie wyglądają ładnie, "nie są potrzebni" bo przeszkadzają w łatwym, lekkim i przyjemnym życiu, w którym liczą się tylko zabawa i przyjemność, w którym jest miejsce
WWY
Ucięło końcówkę komentarza. W końcu starsi, niedołężni, chorzy nie wyglądają ładnie, "nie są potrzebni" bo przeszkadzają w łatwym, lekkim i przyjemnym życiu, w którym liczą się tylko zabawa i przyjemność, w którym jest miejsce jedynie dla JA.
do WWY
Używasz słów niezgodnie z ich znaczeniem, jeszcze okraszasz to błędem ortograficznym a teraz się bronisz odwracając kota ogonem pisząc o eutanazji. Treści w tym niewiele, ale zostawmy to. Eutanazja nie jest tematem artykułu ani protestu. Pomimo tego zawsze jest wywlekana przy okazji aborcji. Taka sama tania zagrywka jak powoływanie się na Hitlera. Zapomniałeś rozwinąć swojej myśli o zabijaniu nienarodzonych dzieci dotkniętych autyzmem. Zgłoś się po Nobla z medycyny jeżeli wiesz jak zdiagnozować autyzm w okresie prenatalnym. Śmiech. Nie wiesz co to autyzm, pewnie nie wiesz też co to znaczy niepełnosprawne dziecko, więc z łaski swojej nie zabieraj głosu w sprawach o których nie masz pojęcia. Proszę.
Pastor Andrzej
Brawo dla wszystkich kobiet???? Czas rozdzielić państwo od kościoła! Czas na rewolucje! Czas na Lewice! Nie mogę tylko zrozumieć jak można było głosować na tych zakapiorów jak PIS i Konfederacja. Mam odruch wymiotny jak patrzę na tych kretynow. Zajmijcie się pedofilia kleru oraz jego bezkarnością Gdyby ministranci zachodzili w ciaze aborcja bylaby sakramentem. Precz od kobiet????
Krzysztof
Boże, zmiłuj się nad nami. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.
Normalny
Czas PISiorów się kończy. Nie szanują was, ludzi, którzy jeszcze 3 miesiące temu na nich głosowali. Mają was na nic. Widać po telewizji, którą was raczą, wprowadzeniu ustaw, które niszczą gospodarkę oraz orzeczeń, która zabierają prawa człowieka. Krytyka, która przy okazji spływa na kościół jest uzasadniona, bo jeśli kościół trzyma sztamę z rządem, na kazaniach agituje i namawia do głosowania na konkretnych kandydatów (na terenie powiatu były takie sytuacje) to nie dziwi mnie, że złość pokrzywdzonych ludzi spływa i na nich. Jednakże protestujący się już zreflektowali, przypomnieli sobie kto jest prawdziwym wrogiem i nikt już nie niszczy kościołów. Mamy kraj do zmienienia! ;) trzymajcie się.
Luki69
Liczba,, około,, 1500 osób jest grubo przesadzona. Oceniam, że w marszu uczestniczyło 400,gora 500 osób. Trochę gorzej to wygląda, ale taka jest prawda.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Uwaga! Ślisko na drogach!
Jednego złoma mniej na drogach. Będzie bezpieczniej.
Marek
Uwaga! Ślisko na drogach!
BeeMWuu (to samo kałdi i vieśwagen) to STAN ÓMYSŁU.
Denaturat boys
Inwestycje 2021 - co planuje gmina Wyszków?
A co z ulicą Malinową w Drogoszewie - Sołtys obiecuje od lat, a wyglada na to, że kolejne lata trzeba będzie chodzić brodząc w błocie po kolana... Masakra - pewnie do kolejnych wyborów...
Mieszkaniec

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Wtorek
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Blanki, Edmunda, Eligiusza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA