REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Niecodzienna misja na Adriatyku z udziałem wyszkowianina (video)

Turystyka

Bartłomiej Trzciński z Wyszkowa wziął udział w międzynarodowym projekcie ekologicznym. Wraz z grupą nurków oczyszczał dno Morza Adriatyckiego u wybrzeży Chorwacji m.in. z porzuconych sieci. To wyjątkowo trudna i wymagająca nieprzeciętnych umiejętności akcja.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W dniach 18-19 lipca tego roku grupa jedenastu nurków GUE Poland poszukiwała i wydobywała sieci widmo porzucone na dnie Adriatyku, zalegające na podwodnych wrakach i rafach koralowych. Akcja była zorganizowana ze wsparciem logistycznym Centrum Nurkowego Krnicadive i partnerów Ghost Diving Adriatic. Z dnia morza nurkowie wydobyli około 600 m porzuconych sieci skrzelowych, około 100 m porzuconych sznurów haczykowych, dwie porzucone klatki -pułapki, lastikowy leżak plażowy, kotwicę. Dzięki wsparciu organizacji Healthy Seas, wyłowione sieci zostały zregenerowane na surowiec wtórny - Econyl brand. Używa się go np. do produkcji skarpet Healthy Seas Socks. 

Wśród nurków z Polski, którzy wzięli udział w projekcie, był wyszkowianin - Bartłomiej Trzciński. Bartek jest instruktorem nurkowania, doradcą ds. sprzętu, testerem sprzętu nurkowego, trenerem personelu sklepów nurkowych. Zajmuje się tym zawodowo i hobbystycznie - szkoli nurków oraz współpracuje z firmą projektującą i produkującą sprzęt do nurkowania. Jest także zaangażowany społecznie w wiele projektów proekologicznych.

- Nurkując, bezpośrednio widzimy, w jakim stanie jest środowisko podwodne i chcielibyśmy, aby było lepiej. Dużo lepiej - mówi wyszkowianin. Stąd jego współpraca z działającą na całym świecie organizacją non profit Ghost Diving, założoną przez nurków technicznych, którzy chcą przyczyniać się do poprawy stanu czystości dna morskiego. Ghost Diving Poland chce podobne akcje prowadzić na Bałtyku. A już w najbliższy weekend (24-25 października) odbędzie się druga część projektu w Chorwacji.

- W tamtych okolicach jest jeszcze bardzo dużo sieci do wydobycia. Ghost Diving Adriatic organizuje takie projekty regularnie, angażując nurków z różnych krajów. Tym razem w projekcie wezmą udział nurkowie z Polski, Chorwacji i Włoch - dodaje Bartłomiej Trzciński.

Kiedy nie nurkuje, gra na gitarze i śpiewa - rock, jazz, blues, metal, ostatnio także elektronikę w zespołach Madd Bitz i Mahikan. 

- Jam session = najlepsza przerwa na powierzchni - mówi.

GHOST DIVING

„Sieci Widmo” - to porzucone lub zerwane sieci rybackie, które w dalszym ciągu “łowią” i doprowadzają do śmierci setek tysięcy zwierząt - bez kontroli człowieka. Ryba złapana w taką pułapkę szybko umiera – następnie przyciąga uwagę padlinożerców, którzy również zostają złapani. Tworzy to błędne koło, które konsekwentnie wyniszcza środowisko wodne.

Wyobraź sobie sieć rybacką... sieć która zaplątana w rafę lub wrak zostaje porzucona przez kuter rybacki. Takie sieci, czy też inne pułapki do połowu organizmów wodnych są w pełni funkcjonalne nawet, gdy człowiek przestaje sprawować nad nimi kontrolę.

GHOST DIVING jest organizacją non-profit założoną i prowadzoną przez nurków technicznych. Zobowiązaliśmy się do aktywnej pomocy w oczyszczaniu dna morskiego.

Fot. Archiwum prywatne

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Maro
POgratulować wspaniałej pasjii
Rado
Pis-o siedzi na dupie i nic nie zrobi i tylko narzeka

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Uwaga! Ślisko na drogach!
Jednego złoma mniej na drogach. Będzie bezpieczniej.
Marek
Uwaga! Ślisko na drogach!
BeeMWuu (to samo kałdi i vieśwagen) to STAN ÓMYSŁU.
Denaturat boys
Inwestycje 2021 - co planuje gmina Wyszków?
A co z ulicą Malinową w Drogoszewie - Sołtys obiecuje od lat, a wyglada na to, że kolejne lata trzeba będzie chodzić brodząc w błocie po kolana... Masakra - pewnie do kolejnych wyborów...
Mieszkaniec

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Wtorek
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Blanki, Edmunda, Eligiusza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA