REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Sztancowanie – co to takiego?

Kącik Prasowy

Sztancowanie jest nazywane też czasami wykrawaniem. Stanowi ono jedną z ważnych czynności wykonywanych w introligatorstwie i uznawane jest za rodzaj obróbki plastycznej. Tego typu technika stosowana jest przy produkcji różnego typu opakowań, pomaga dopasowywać umieszczane na nich etykiety.

REKLAMA

Co to jest sztancowanie?

Termin sztancowanie związany jest z introligatorstwem, czyli działem przemysłu poligraficznego skupiającym się na wykończeniach materiałów drukowanych. Określenie to odnosi się do czynności, która stanowi istotny etap na drodze do ostatecznego przygotowania danego produktu.

Sztancowanie inaczej nazywane jest wykrawaniem, co dobrze oddaje jego specyfikę. Polega ono bowiem na nadawaniu konkretnym materiałom pożądanego kształtu przy pomocy tzw. wykrojnika. Tego typu obróbce poddawane mogą być m.in. kartony, tektury, arkusze papieru oraz laminowane lub lakierowane etykiety. Co istotne, sztancowanie pozwala na wycięcie z nich nawet wymyślnych i skomplikowanych kształtów, których ze względu na ich złożoność nie dałoby się uzyskać, stosując inne techniki, takie jak np. popularne krojenie na gilotynie.

Na czym polega sztancowanie?

Podczas sztancowania największe znaczenie ma wspomniany wykrojnik. Jego roboczą część stanowi specjalny nóż z wyprofilowanym ostrzem, dzięki któremu można uzyskać pożądany kształt. Najpopularniejsze wykrojniki to sprzęt prostokątny, okrągły lub kwadratowy. Firmy specjalizujące się w wykrawaniu oferują jednak o wiele większy wybór kształtów, nawet tych najbardziej finezyjnych i nietypowych. Z tego względu warto współpracować ze sprawdzonymi przedsiębiorstwami, które bez problemu dostosowują swoje usługi do potrzeb i preferencji klienta.

Sama technika sztancowania nie jest skomplikowana. Nóż wykrojnika jest wówczas pod bardzo dużym naciskiem wtłaczany w podłoże w pozycji prostopadłej. Dzięki temu bez trudu można wycinać nawet złożone kształty zewnętrzne. Oprócz tego wykrawanie umożliwia wykonywanie otworów w różnego typu materiałach – ma to zastosowanie przy produkcji m.in. notesów z otworami lub kalendarzy. Co ciekawe, sztancowanie bywa łączone również z innymi technikami obróbki, m.in. procesami perforowania, nacinania, bigowania oraz wytłaczania wklęsłego lub wypukłego.

Gdzie stosuje się sztancowanie?

Sztancowanie jest najczęściej wykorzystywane przy produkcji opakowań. Tego typu technika stosowana jest m.in. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym lub cukierniczym. Przy pomocy wykrawania często wytwarza się też oryginalne etykiety o ciekawych kształtach. Dzięki temu procesowi opatrzone nimi towary jeszcze bardziej przyciągają uwagę klientów i stają się w ich oczach o wiele bardziej atrakcyjne.

Sztancowanie stosuje się także do wytwarzania innych produktów, takich jak m.in. teczki firmowe, kartki świąteczne, okolicznościowe lub biznesowe, naklejki, kartonowe lub tekturowe pudełka, foldery i ulotki, wizytówki, karty rabatowe i podarunkowe, karnety, okładki, a także koperty.

 

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

1 listopada bez kwesty
i bardzo dobrze, bo widok tych zbierających na szczytne cele urzędasów, którzy w d*pie maja mieszkancow tylko szrgał ludziom nerwy w dzien wolny
godejno
Niecodzienna misja na Adriatyku z udziałem wyszkowianina (video)
POgratulować wspaniałej pasjii
Maro
Kolejny urząd wstrzymuje obsługę bezpośrednią
Tak się urzędnicy wystraszyli?
Mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Środa
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA