REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Czy warto inwestować w pompę ciepła powietrze - woda?

Kącik Prasowy

Pompa ciepła powietrze - woda służy do ogrzewania domu i wody użytkowej, wykorzystujące energię cieplną powietrze na zewnątrz budynku. Na czym polega zasada działania tych urządzeń i czy są właściwym rozwiązaniem w polskim klimacie?

REKLAMA

Główne zalety pompy ciepła powietrze - woda

Pompa ciepła to jedno z rozwiązań stosowanych w celu ogrzewania domu do temperatury -10°C. W ostatnich latach klimat w Polsce uległ znacznemu ociepleniu, przez co mroźne zimy przeszły już do historii. Dlatego takie rozwiązanie dobrze się sprawdza w ogrzewaniu budynku i wody użytkowej. Jednak kluczowe jest dobranie pompy o wydajności odpowiedniej do powierzchni budynku. Dużą zaletą jest fakt, że urządzenie to może współpracować z innymi, np. piecem gazowym lub węglowym oraz wspomagać ich pracę. W efekcie piec będzie zużywał od mniej paliwa, co przełoży się na oszczędności. Poza tym pompa ciepła powietrze - woda może współdziałać z ogrzewaniem podłogowym, ściennym, sufitowym, a także mieszanym, np. ogrzewanie podłogowe w salonie i ścienne w kuchni. Prawidłowo zaprojektowany system ogrzewania oraz optymalne parametry pompy generują niższe rachunki. Tego rodzaju urządzenia może pracować przez 20 lat i zapewniać przez cały rok ciepłą wodę użytkową. To dobre rozwiązanie, ponieważ w przeciwieństwie do pompy gruntowej, nie wymaga budowy specjalnej instalacji, ani wykonania prac wykopowych. To znacznie zmniejsza koszty montażu i można je zastosować, zarówno w nowo powstałych domach lub tych, które już są wyposażone w instalację grzewczą. 

Jak działa pompa ciepła powietrze - woda?

Działanie pompy ciepła powietrze - woda można podzielić na 3 obiegi, podczas których dochodzi do wykorzystania energii cieplnej z powietrza do ogrzania budynku. Należą do nich:

• Pierwszy - powietrze trafia z zewnątrz budynku do parownika, w którym znajduje się niezamarzająca ciecz o temperaturze niższej niż temperatura powietrza. Dzięki temu pobiera z niego energię cieplną, nawet w okresie mrozów. Następnie ogrzana ciecz wędruje do obiegu grzewczego budynku.

• Drugi - w tym obiegu ogrzana ciecz przekazuje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu, który pod jej wpływem zaczyna wrzeć i przechodzi w stan gazowy. Pod taką postacią zostaje sprężony, przez co dochodzi do wzrostu jego temperatury, co umożliwia ogrzewanie wody w obiegu grzewczym budynku.

• Trzeci - po oddaniu ciepła wodzie w układzie grzewczym, czynnik zostaje schłodzony i wędruje do zaworu rozprężnego. Urządzenie to zmniejsza jego ciśnienie oraz temperaturę. Następnie czynnik zostaje skierowany do pierwszego obiegu, gdzie cały proces grzewczy rozpoczyna się od początku.

Pompa ciepła powietrze - woda to ekologiczne rozwiązanie

Obecnie trwa walka z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego pompa ciepła powietrze - woda to rozwiązanie, które jest ekologiczne z uwagi na fakt, że podczas produkcji ciepła nie emituje szkodliwych związków. Energia cieplna zostaje pobrana z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku, czyli z odnawialnego źródła energii. Ponadto takie rozwiązanie nie wymaga budowy kotłowni, ani komina, co wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Urządzenie można zamontować w niewielkim pomieszczeniu o wymiarach zbliżonych do dwóch lodówek. Zamontowanie takiej instalacji nie wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń, a koszty ogrzewania są niższe niż w przypadku stosowania kotłów olejowych, pelletu lub ekogroszku.

Pompa ciepła powietrze - woda pozwala na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie domu oraz wody użytkowej (do kąpieli, mycia naczyń, itd.). Prawidłowo zaprojektowany system i wybór pompy z odpowiednimi parametrami, tylko w niewielkim stopniu wymaga zasilania prądem. Ponadto urządzenie może współpracować z innymi ekologicznymi rozwiązaniami zastosowanymi w domu, np. systemem wentylacyjnym, solarnym lub fotowoltaicznym. Dzięki temu można uzyskać maksymalny poziom komfortu. Szereg zalet płynących z zastosowania pompy ciepła powietrze - woda sprawia, że to dobra inwestycja, która może obniżać rachunki za ogrzewanie przez wiele lat. Firmą, która oferuje pompy ciepła oraz świadczy profesjonalne usługi jest kaisai.com/pl. Specjaliści pomagają dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach, aby zapewniało użytkownikowi maksymalny komfort. 

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

#piekłokobiet - Dziś Marsz Wyszkowa
tomasz: zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Ludzie nie czytają i nie słuchają ze zrozumieniem o co w tym strajku chodzi, o co walczymy! Musimy mieć możliwość podjęcia decyzji, a nie jej narzucenia odgórnie!
MF
#piekłokobiet - Dziś Marsz Wyszkowa
Szanowni Państwo - sądzę, że nie w pełni rozumiecie powody obecnych protestów w kraju. W takiej skali jak obecnie nie pojawiały się przed orzeczeniem trybunału mgr Przyłębskiej. Chodzi o prawo do podjęcia decyzji o kontynuowaniu ciąży w przypadku jej uszkodzenia. Kogo wiara, przekonania moralne, siły, możliwości pozwalają na urodzenie, wychowywanie i zapewnienie godnego życia takim dzieciom - miały i mają prawo do kontynuacji ciąży i urodzenia dziecka. Nie wszystkie osoby mają te same przekonania oraz możliwości i to należy uszanować - dla tych rodziców pozostawała otwarta furtka na przerwanie takiej ciąży. Nie chodzi o nic innego jak możliwość podjęcia przemyślanej decyzji a nie narzucanie jedynego rozwiązania przez państwo - moralność nie może podlegać regulacjom prawnym. Brak jest odwagi naszym rządzącym - dlaczego temat nie jest poddany konsultacjom a może i nawet referendum - niech Polacy się wypowiedzą czy chcą zaostrzenia, utrzymania czy złagodzenia przepisów w tym temacie. A w
tomasz
#piekłokobiet - Dziś Marsz Wyszkowa
Kozak będzie straszyć piekłem kobiet !. Czas pomyśleć o przejściu na tamten brzeg staruszko.
nawalny
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Niedziela
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ingi, Maurycego, Sambora

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA