REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jak 77 lat temu...

Powiat

Wydarzenia z września 1943 roku przypomniała widowiskowa rekonstrukcja - zrzut "Cichociemnych" ZAPORA, która miała miejsce minionej soboty w Łosinnie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zawsze działali cicho i w ciemnościach.  "Cichociemni" to polscy żołnierze szkoleni do zadań specjalnych, którzy lądowali w okupowanego przez Niemców kraju, by tu działać na rzecz niepodległej Polski. Na terenie Łosinna w latach 1942-1943 trzy zrzuty "Cichociemnych" oraz sprzętu wojskowego dla Armii Krajowej. Polskie załogi „Halifaxów" ze 138. Dywizjonu RAF dokonały ostatniego ze zrzutów w nocy z 16/17 września 1943 r., podczas którego wylądowali na spadochronach "Cichociemni" z Anglii - kpt. Bronisław Rachwał „Glin”, por. Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz ppor. Kazimierz Smolak „Nurek”. Akcją dowodził ppor. Jan Widlicki ps. Orski, ojciec głównego organizatora i pomysłodawcy tego widowiska historycznego - Mirosława Widlickiego. Rekonstrukcja historyczna w Łosinnie 19 września tego roku odbyła się po raz kolejny właśnie po to, by upamiętnić  to wydarzenie i jego bohaterów.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od złożenie kwiatów przy pomniku znajdującym się po drugiej stronie łąki, gdzie niegdyś żołnierze zabezpieczali zrzut "Cichociemnych". Wraz z delegacjami samorządów, organizacji pozarządowych, kombatantów, delegacji szkół, hołd żołnierzom oddali także przedstawiciele powiatu wyszkowskiego ze starostą Jerzym Żukowskim oraz burmistrz Wyszkowa. Podczas wydarzenia odbyły się pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Kulminacyjnym punktem była historyczna rekonstukcja zrzutu trzech spadochroniarzy - symbolicznych spadkobierców tradycji "Cichociemnych". Rekonstruktorzy wiernie odtworzyli także życie polskiej wsi w czasie wojny, przygotowania do przyjęcia zrzutu.

Fot. Powiat Wyszkowski

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Będzie drugi marsz
do WWY : Po co ten cynizm? Rozumiesz chociaż ciut z tego, co się dzieje?
obserwator
"Wyszków jest kobietą". Tłumny protest przeciwko zakazowi aborcji (VIDEO)
Do DK. Po pierwsze nie klecha, tylko ksiądz. Po drugie, jak większość tych nienawidzących ludzi o innych poglądach, nie rozumiesz sam tego, co piszesz i o czym mówisz. Jeżeli obok ojca z trumienką szedł ksiądz, to chyba nie po to, żeby nie odprawić katolickiego pogrzebu?
WWY
"Wyszków jest kobietą". Tłumny protest przeciwko zakazowi aborcji (VIDEO)
Paradoks, ironia, eutanazja, autyzm - dużo trudnych słów, ale trzeba jeszcze znać ich znaczenie. Przymusowa eutanazja? Nie ma czegoś takiego, eutanazja to śmierć na własne życzenie. Po drugie nie słyszałem aby można było potwierdzić autyzm u dziecka nienarodzonego. To nie choroba genetyczna ani wada rozwojowa widoczna na USG. No i jeszcze Twoja ortografia kuleje drogi WWY. Kaleczysz ojczysty język patrioto. "Żądać" nie pisze się przez "rz", ale może to też zależy od poglądów. Chciałeś zabłysnąć elokwencją a po prostu się zbłaźniłeś. Śmiech.
Paradoks i ironia

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Środa
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Narcyza, Serafina, Wioletty

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA