REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pokochaj Rybienko Leśne

Miasto

Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic przygotowało w dniach 18 - 20 września szereg wydarzeń z okazji 90-lecia Rybienka Leśnego. Odbyły m.in. się rejsy po rzece, spacer historyczny, bieg, wystawa fotografii, rajd pieszy, zlot zabytkowych aut i koncert.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uczestników pikniku powitał Adam Grześkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

- Życzę, żeby wszyscy docenili piękno i potencjał tego miejsca, w którym się znajdujemy. Wy jesteście tym potencjałem, najważniejsi są ludzie. Poza tym życzę tego, co jest najważniejsze w życiu - miłości. Wyszków wie o tym, bo w jego oficjalnym haśle jest „Pokochaj Wyszków”. A pokochaj Wyszków to także pokochaj Rybienko Leśne, bo jest ono częścią Wyszkowa, jest częścią gminy Wyszków. Tego wszystkim życzę, żebyście pokochali Rybienko Leśne, ale jak wiemy, miłość bez uczynków jest martwa. Jak już pokochamy, to trzeba się wziąć do roboty, zacząć działać. I tego nam wszystkim życzę, żebyśmy rozwijali i zwiększali potencjał tego miejsca, bo sam potencjał to za mało. Trzeba napiąć muskuły, ruszyć głową, coś fajnego zrobić. A najbardziej życzę żebyśmy w Wyszkowie i Rybienku mieli dzielnicę Bug - powiedział.

Oficjalnego otwarcia pikniku dokonał burmistrz Grzegorz Nowosielski, który objął nad imprezą honorowy patronat.

- To wielki zaszczyt być patronem takiego pikniku, imprezy, która jest inicjatywą oddolną, czyli taką, która trafia w zapotrzebowanie i gust mieszkańców. Tę imprezę mieszkańcy Rybienka Leśnego wymyślili i przeprowadzili i na sportowo, i historycznie, i rekreacyjnie i przede wszystkim rodzinnie. Świetnie, że jest to wielopokoleniowy, rodzinny piknik. Na takich imprezach często mówię, że na początku imprezy pogodę zapewnia organizator, a później to w zależności, jak się grupa sprawuje. Widać po uczestnikach tego pikniku, że grupa sprawuje się rewelacyjnie. Raz jeszcze gratuluję tego przedsięwzięcia, cieszę się, że jako gmina mogliśmy wesprzeć ten piknik. Z okazji 90-lecia Rybienka Leśnego wszystkim jego mieszkańcom życzę sąsiedzkiej zgody, współpracy, wszelkiej pomyślnościi I wszystkiego co najlepsze na następne dziesięciolecie - powiedział.

Obchody rozpoczęły się już w piątek, 18 września, całodziennym rejsem na trasie Warszawa (Port Czerniakowski) - Wisła - Kanał Żerański - Jez. Zegrzyńskie - Bug - Wyszków. Natomiast w sobotę, 19 września, na chętnych czekały rejsy tradycyjną drewnianą łodzią rzeczną tzw. bykiem "Olęder", która zabiera na pokład 12 pasażerów. Łajba dawniej służyła do przewozu towarów po rzekach. W sobotę na Bugu odbyło się kilka rejsów w dół i górę rzeki, w których udział wzięło około 100 osób. Dla zainteresowanych organizatorzy w trzeci dzień wydarzenia przygotowali również rejsy na trasie Wyszków - Pułtusk.

- Przypłynęliśmy tutaj z Warszawy drewnianą tradycyjną łodzią, takimi pływamy na co dzień po Wiśle w okolicach Warszawy. Czasami pływamy gdzieś dalej, a teraz nam przyszło dopłynąć tutaj, do Wyszkowa, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z Bugu, korzystania z rzeki, żeby mogli poczuć się troszeczkę inaczej niż będą w mieście czy na plaży - mówił kapitan rejsu Rafał Łapiński z „Fundacj Dom Wisły” - Taxi Wisła.

Przy przystani przed LOK-iem czekała przycumowała znana wyszkowianinom trawa "Pielgrzym", którą można było zwiedzić oraz wysłuchać ciekawostek. Niestety rejsy tratwą nie mogły się odbyć ze względu na niski poziom wody. Dla miłośników pieszych wędrówek zorganizowano około 8-km rajd pieszy prowadzący nadbużańskimi ścieżkami, leśnymi ostepami i polami wokół Rybienka Leśnego, który poprowadził Jurek Sitek. Amatorzy biegania mogli podczas sobotniego pikniku wziąć udział w biegu terenowym pod hasłem "Rybienkowska pętla", którego współorganizatorami byli WOSiR oraz Klub Biegacza Wyszków. Uczestnicy mieli do pokonania około 5 km.

Zainteresowani odkrywaniem śladów historii mogli uczestniczyć w spacerze historycznym uliczkami Rybienka Leśnego, którego przewodnikiem był regionalista Piotr Płochocki. NIezwykle ciekawie opowiadał on o i historii Rybienka.

- Rybienko Leśne i okolice - my przez to rozumieliśmy wszystkie przyległe miejscowości, które kulturowo są z Rybienkiem związane. Natomiast dziś chciałem opowiedzieć o trzech szczególnych,  które są jednocześnie częściami Wyszkowa od roku 1961 czyli Latoszek, Rybienko Łochowskie i właśnie Rybienko Leśne. Latoszek to tak naprawdę nie jest i nigdy nie była wieś, ani część miasta. To był swego rodzaju przysiółek i trzeba też wiedzieć, że istnieje Nowy Latoszek i Stary Latoszek. Latoszek na przestrzeni XIX wieku i na początku XX to była też szczególna miejscowość dlatego, że on był nazywany Latoszek Wygoda. Nazwa Wygoda to nic innego jak wygoda przejścia przez rzekę. Ludzie przez 100 lat przeprawiali się na drugi brzeg rzeki tą wygodą czyli promem. Nie było to łatwe, ale dzięki temu te kilka domów, które istniało na Latoszku, mogło się świetnie rozwijać. Latoszek Nowy to te wszystkie pozostałości letniskowe. Jesli mówimy o Rybienku Łochowskim, to trzeba nam wiedzieć jedną rzecz. To znowu jest bardzo podobny scenariusz. Rok 1934 to jest rok, kiedy rozparcelowano Rybienko Łochowskie. Trzy, cztery lata po Rybienku Leśnym w związku z tym łatwo się domyślić Rybienko Leśne się rozwija i na jego fali zaczyna się rozwijać Rybienko Łochowskie. Ktoś tu przewidział dobry biznes, dokładnie mówi się Zdzisław Zamojski, który zmarł w roku 1925 czyli na 9 lat przed tą parcelacją, ale miał zięcia Eryka Kornatowskiego, który wiódł bardzo zabawowy tryb życia. On często bywał w Monte Carlo i często były mu potrzebne pieniądze, w związku z tym spieniężał powoli wszelkiego rodzaju majątki swojego teścia na fali tej modnej parcelacji i tak spieniężył Borek Łochowski. Rybienko Łochowskie jest usytuowane na granicach ulic Warszawskiej do wysokości Tumanka, ulica Przelotowa z ulicą Latoszek, wlot ulicy Granicznej, ulica ta rozgranicza Rybienko Łochowskie od Rybienka Leśnego następnie wzdłuż lasu biegnie granica dla Rybienka Łochowskiego - mówił regionalista.

W trakcie przechadzki uczestnicy zapoznali się z historią poszczególnych domów, ulic oraz idei architektonicznych. Usłyszeli wiele anegdot i mało znanych zdarzeń z przeszłości Rybienka. Była to również okazja do kontemplowania nadbużańskiej przyrody, która od zawsze stanowi nieodłączny element rybienkowskiego klimatu.

Podczas sobotniego popołudnia można było obejrzeć wystawę fotograficzną, na której zaprezentowane zostały zdjęcia starego Rybienka i analogiczne kadry (w reżyserii Piotra Płochockiego) wykonane w ostatnim czasie. Ich autorem jest Bolesław Gawur. Główną atrakcją festynu był I Zlot Pojazdów Zabytkowych w Rybienku Leśnym. Można było podziwiać pojazdy z lat 50' czy 80' m.in. Lincoln Continental z 1977 roku, Plymouth Plaza z 1954 roku, Mercedez Benz 123 z 1981 roku, Skoda Octawia z 1963 roku, Polonez Caro, Polski Fiat 125p, Cadilac. Można było zobaczyć także zabytkowe motocykle. Właściciele wiekowych pojazdów podzielili się z zainteresowanymi opowieściami o swoich autach. Odbyła się także parada aut ulicami Rybienka.

Na miłośników dobrej muzyki czekał koncert plenerowy zespołu Olgi Prusik. Band wykonał covery znanych piosenek polskich artystów we własnych niebanalnych aranżacjach m.in. utwór „Cykady na Cykladach” z repertuaru zespołu Maanam, „Gadu gadu” z repertuary Maryli Rodowicz, czy „Pod Papugami” Czesława Niemena.

Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli szaleć na dmuchanych zjeżdzalniach oraz wziąć udział w zabawach sprawnościowych m.in. strzelaniu z łuku. Zwieńczeniem pikniku było ognisko z kiełbaskami. Nie mogło też zabraknąć urodzinowego tortu.

Rybienko Leśne powstało na terenie starego sosnowego lasu, należącego do rodziny Skarżyńskich, który jako jedyny leżał po przeciwnej stronie rzeki Bug względem pozostałej części ich dóbr. Projekt letniska był tak wymyślony, by wylot przecinającej go w połowie ulicy Batorego otwierał się na panoramę pałacu w Rybienku Starym. Od wschodu graniczyło z linią kolejową Pilawa - Ostrołęka oraz dobrami łochowskimi, czyli późniejszym Rybienkiem Łochowskim, a od zachodu z wsią Drogoszewo. Jego niska nadrzeczna lokalizacja sprawiła, że od początku swojego istnienia był atrakcyjnym ośrodkiem wypoczynkowym z dogodnym dostępem do najlepszych kąpielisk i łowisk. Projekt parcelacji lasu należącego do Kazimierza Skarżyńskiego, w wyniku którego powstało letnisko Rybienko Leśne, powstał w lecie 1930 roku. Zakładał on podział blisko 30-hektarowego terenu na 289 działek letniskowych, wśród których znalazły się parcele przeznaczone pod funkcje społeczne: boisko, plac targowy, szkołę i park. Rok później pierwsze działki nabyli prywatni inwestorzy. W maju 1931 roku otwarto lokal dancingowy Casyno, a następnie korty tenisowe. Równiczesnie, w wyniku lobbingu inwestorów, powstał przystanek kolejowy o nazwie Rybienko, który z czasem stał się ważnym punktem komunikacyjnym dla Rybienka Leśnego, Latoszka I późniejszego Rybienka Łochowskiego.

                                                                                                                                         Fot. Monika Grzelecka/ Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Gmina WyszkówRybienko LeśneStowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic90 - lecie Rybienka Leśnego

Komentarze

Maro
A gdzie była naczelnik wydziału promocji???? Czy too impreza niegodna jej fatygi? Na tenisie w Rybienku bywa to chyba i tu powinna zagościć? A nieee przecież tu za mało wazeliny dla burmistrza, tu społecznicy pokazują jak można organizować niesztampowe imprezy. Nie w łaskach pani naczelnik takie działania i tacy ludzie. Burmistrz się chwali patronatem ale na gminnym facebooku ani słowa o jubileuszu pięknej dzielnicy Wyszkowa. Wstyd! Po co taki wydział promocji?
wyszkowianka
Od dawna wiadomo ze pani naczelnik ma swoich ulubionych i tych których nie lubi .Nie ma co po niej oczekiwać jakiegoś zaangażowania.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Będzie drugi marsz
do WWY : Po co ten cynizm? Rozumiesz chociaż ciut z tego, co się dzieje?
obserwator
"Wyszków jest kobietą". Tłumny protest przeciwko zakazowi aborcji (VIDEO)
Do DK. Po pierwsze nie klecha, tylko ksiądz. Po drugie, jak większość tych nienawidzących ludzi o innych poglądach, nie rozumiesz sam tego, co piszesz i o czym mówisz. Jeżeli obok ojca z trumienką szedł ksiądz, to chyba nie po to, żeby nie odprawić katolickiego pogrzebu?
WWY
"Wyszków jest kobietą". Tłumny protest przeciwko zakazowi aborcji (VIDEO)
Paradoks, ironia, eutanazja, autyzm - dużo trudnych słów, ale trzeba jeszcze znać ich znaczenie. Przymusowa eutanazja? Nie ma czegoś takiego, eutanazja to śmierć na własne życzenie. Po drugie nie słyszałem aby można było potwierdzić autyzm u dziecka nienarodzonego. To nie choroba genetyczna ani wada rozwojowa widoczna na USG. No i jeszcze Twoja ortografia kuleje drogi WWY. Kaleczysz ojczysty język patrioto. "Żądać" nie pisze się przez "rz", ale może to też zależy od poglądów. Chciałeś zabłysnąć elokwencją a po prostu się zbłaźniłeś. Śmiech.
Paradoks i ironia

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Środa
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Narcyza, Serafina, Wioletty

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA