REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Sześć rzeczy, które wpływają na wysokość twojego OC. Wiedziałeś o wszystkich?

Kącik Prasowy

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej OC jest obowiązkową daniną każdego kierowcy w naszym kraju. Każdy z nas prowadzących auto, otrzymuje indywidualną wycenę. Widać to wówczas, gdy korzystamy z porównania wartości ubezpieczeń, której można dokonać w internecie na specjalnych platformach internetowych lub u brokera ubezpieczeniowego. Zwykle prosimy tam o sprawdzenie oferty u kilku firm i wybieramy najtańszy dla nas wariant.

REKLAMA

Wysokość OC a moc silnika

Wysokość ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) zależy od wielu wskaźników. Powstała kwota będzie wypadkową wprowadzenia do systemu wielu różnych danych. Jednym z podstawowych wskaźników o tym decydujących jest moc silnika. W tym zakresie obowiązuje prosta zasada - im większa moc, tym droższe OC. Największy koszt powstanie dla kierowców-właścicieli pojazdów o mocy 360kW, a najmniejszy poniosą kierowcy, będący posiadaczami samochodów o mocy silnika od 20 do 60kW. Różnica pomiędzy nimi może stanowić nawet dwukrotność wartości. Warto pamiętać o tej zasadzie, kupując samochód – niezależnie czy będzie on nowy, czy używany. 

Wiek kierowcy ma znaczenie

Do grupy danych, wpływających na wartość OC, należy także wiek kierowcy. Im jest on młodszy, tym otrzyma wyższą wartość składki. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ:

• nie zdążył jeszcze wypracować sobie historii bezszkodowej jazdy

• ma niewielkie doświadczenie

• zalicza się do grupy wysokiego ryzyka

W Polsce nie ma górnej granicy wieku kierowcy. Jeżeli kierowca posiada prawo jazdy dożywotnio, może prowadzić pojazd tak długo jak tylko będzie tego chciał. To ryzykowna zależność, mająca wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Niedawno poznaliśmy historię wypadku na drodze, gdzie kierowcą był stulatek a poszkodowaną jego 98. letnia towarzyszka. W 2019 roku najwięcej za OC płacili kierowcy w wieku 19 lat, a najmniej kierowcy, którzy ukończyli lat 57(więcej informacji: https://www.compero.pl/poradnik/ranking-oc). 

Miejsce zamieszkania a OC

Na wysokość OC wpływa również adres kierowcy. Ubezpieczyciele analizują częstotliwość wypadków na drodze nawet w obszarze określonego kodu pocztowego, nie mówiąc już o dzielnicy czy mieście. Zdecydowanie więcej za OC płacą mieszkańcy dużych miast, mniej płacą kierowcy mieszkający na obrzeżach czy mniejszych miejscowościach. W 2019 najmniej w Polsce płacili mieszkańcy Rzeszowa, najwięcej - kierowcy z Gdańska, Warszawy i Wrocławia. 

Wpływ stanu cywilnego na wysokość OC

Okazuje się, że na wysokość składki OC wpływa również stan cywilny kierowcy. Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że kierowcy posiadający rodzinę, a przede wszystkim dzieci, jeżdżą zdecydowanie ostrożniej i skuteczniej unikają kolizji. Kawaler nieposiadający potomstwa ma większe skłonności do brawurowej jazdy i zbyt śmiałych manewrów. 

OC a współwłaściciele pojazdu

Ubezpieczyciel bardzo często żąda również informacji o wszystkich osobach, które będą użytkowały pojazd, czyli o wszystkich członkach rodziny, które będą prowadzić samochód samodzielnie lub w obecności głównego właściciela. Jeżeli w tym gronie są osoby, które dopiero niedawno otrzymały prawo jazdy, OC może być wyższe, niż gdyby jedynym użytkownikiem był właściciel pojazdu. 

Marka samochodu i jego wiek a wysokość OC

Każdy kierowca, decydując się na zakup używanego pojazdu, musi zdawać sobie sprawę, że również wiek auta oraz jego marka mają wpływ na wysokość OC. Ubezpieczyciele analizują statystki wypadków i kolizji ze względu na takie właśnie cechy pojazdu. Co ciekawe, w 2019 roku największe składki płacili właściciele pojazdów niemieckich brandów. Najprawdopodobniej dlatego, że samochody z tego rynku traktowane są przez polskich kierowców jako niezniszczalne i podlegają obrotowi bez względu na swój wiek. 

Fot: pixabay.com

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Będzie drugi marsz
do WWY : Po co ten cynizm? Rozumiesz chociaż ciut z tego, co się dzieje?
obserwator
"Wyszków jest kobietą". Tłumny protest przeciwko zakazowi aborcji (VIDEO)
Do DK. Po pierwsze nie klecha, tylko ksiądz. Po drugie, jak większość tych nienawidzących ludzi o innych poglądach, nie rozumiesz sam tego, co piszesz i o czym mówisz. Jeżeli obok ojca z trumienką szedł ksiądz, to chyba nie po to, żeby nie odprawić katolickiego pogrzebu?
WWY
"Wyszków jest kobietą". Tłumny protest przeciwko zakazowi aborcji (VIDEO)
Paradoks, ironia, eutanazja, autyzm - dużo trudnych słów, ale trzeba jeszcze znać ich znaczenie. Przymusowa eutanazja? Nie ma czegoś takiego, eutanazja to śmierć na własne życzenie. Po drugie nie słyszałem aby można było potwierdzić autyzm u dziecka nienarodzonego. To nie choroba genetyczna ani wada rozwojowa widoczna na USG. No i jeszcze Twoja ortografia kuleje drogi WWY. Kaleczysz ojczysty język patrioto. "Żądać" nie pisze się przez "rz", ale może to też zależy od poglądów. Chciałeś zabłysnąć elokwencją a po prostu się zbłaźniłeś. Śmiech.
Paradoks i ironia

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Środa
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Narcyza, Serafina, Wioletty

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA