REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pierwszy publiczny żłobek w powiecie wyszkowskim powstał w Adelinie

Powiat

Żłobek samorządowy i Spółdzielnia Socjalna "Integracja" - 11 września dokonano symbolicznego otwarcia tych obiektów, działających już od marca w budynku po byłej szkole podstawowej w Adelinie. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z projektów "Maluch+" oraz "Posiłek w Szkole i Domu".

Galeria zdjęć


REKLAMA

Z uwagi na pandemię niemożliwe było wcześniejsze uroczyste otwarcie żłobka, stąd dopiero we wrześniu symbolicznie uruchomiono obydwa przedsięwzięcia. Żłobek mieści się w zmodernizowanym budynku po szkole podstawowej w Adelinie. Wyposażony został w zaplecze socjalne, w tym kuchnię, zapewniającą posiłki m.in. placówkom oświatowym na terenie gminy Zabrodzie. Oficjalnego otwarcia i prezentacji obiektów dokonał wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski.

- Większość z przybyłych na dzisiejsze spotkanie osób miała znaczący wpływ na proces tworzenia w gminie Zabrodzie zupełnie od podstaw trzech inicjatyw: gminnego żłobka - pierwszego publicznego żłobka w powiecie wyszkowskim; kuchni oraz Spółdzieli Socjalnej "Inicjatywa", której prowadzenie jej powierzyliśmy. Były to ambitne inicjatywy, ale dzięki wam i bardzo dobrej współpracy pomiędzy nami, pomimo trudności, udało się na je zrealizować. Pierwsze rozmowy i rozważania zaczęły się na początku ubiegłego roku. Przeprowadziliśmy skomplikowaną administracyjnie procedurę przeniesienia nauczania uczniów szkoły podstawowej z tego budynku do budynku po wygasającym gimnazjum. Bardzo ważne było to, że odbyło się to w dobrej atmosferze i w uzgodnieniu z rodzicami. Pozwoliło to nam skupić się na tworzeniu w tym miejscu nowych przyjaznych dla maluszków inicjatyw. Złożyliśmy wniski o dofinansowanie w ramach dwóch programów - "Maluch+" oraz "Posiłek w Szkole i Domu". Bardzo dziękuję, panie wojewodo, za to, że w ramach jednego i drugiego programu dofinansowanie nam przyznano. Na realizację tych inwestycji mieliśmy bardzo niewiele czasu, a dodatkowo - jak to bywa przy remontach starych budynków - spotkało nas wiele niespodzianek. Ale dzięki temu, że Rada Gminy przychylnie reagowała na wszystkie sytuacje, dzięki wsparciu pana starosty oraz instytucji takich jak Sanepid, Straż Pożarna, nadzór budowlany, wydział architektoniczno-budowlany oraz wykonawcom robót, którzy dbając o jakość, sprawnie pokonywali pojawiające się przeszkody - udało się nam i w wymaganych terminie zakończono prace - powiedział.

Była to również okazja do przedstawienia Spółdzielni Socjalnej "Integracja", powołanej przez Powiat Wyszkowski i gminę Zabrodzie. Spóldzielnia przygotowuje posiłki dla m.in. żłobka, przedszkoli i szkół. Celem spółdzielni jest tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, mających trudności w poszukiwaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy,  w tym osób niepełnosprawnych.

-  Równolegle nieśmiało zaczęliśmy myśleć o powołaniu do życia spółdzielni socjalnej - mówił wójt. - Odwiedziliśmy funkcjonującą w sąsiadującej z nami gmnie Tłuszcz Spółdzielnię Socjalną "Pożytek". Dziękuję pani prezes Ewelinie Gzowskiej za dobre rady, bo potem sprawy potoczyły się bardzo szybko. 30 grudnia 2019 roku Rada Powiatu Wyszkowskiego  i Rada Gminy Zabrodzie podjęły uchwały o powołaniu Spółdzielni Socjalnej "Integracja" z siedzibą w Adelinie. Misją spółdzielni jest tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, mających trudności w poszukiwaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy, w tym osób niepełnosprawnych. 14 stycznia 2020 roku w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie na walnym zgromadzeniu spotkali się członkowie - założyciele spółdzielni, reprezentowani przez starostę Jerzego Żukowskiego i wójta Krzysztofa Jezierskiego. Został przygotowany statut spółdzielni, wybrano też prezesa. Została nim Paulina Turek. Spółdzielnia rozpoczęła działalność w marcu bieżącego roku, początkowo zatrudniała trzy osoby. Pierwsze posiłki w użyczonej od gminy Zabrodzie kuchni w Adelnie były przygotowywane dla nowo powstałego żłobka gminnego w Adelinie. Następnymi odbiorcami usług spółdzielni miały być przedszkola i szkoły na terenie gminy, jednak w związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa, wszystkie placówki oświatowe zostały zamknięte. Spółdzielnia w tym trudnym czasie była zmuszona zmodyfikować profil swojej działalności i przygotowała ofertę obiadów z dowozem oraz catering świąteczny i weekendowy, zdobywając stopniowo coraz więcej klientów. Obecnie spółdzielnia zatrudnia pięć  osób i dostarcza około 300 posiłków do placówek oświatowych na terenie gminy Zabrodzie oraz sąsiednich gmin. W bardzo krótkim czasie od rozpoczęcia funkcjonowania "Integracji" uświadomiłem sobie, że mamy szczęście do osób zaangażowanych w proces tworzenia. Szczególne podziękowania należą się pani prezes Paulinie Turek oraz pani Grażynie Połodziuk - szefowej kuchni. Mrówczą pracę wykonali również pani Elżbieta Jurczyk - sekretarz gminy Zabrodzie oraz Paweł Pyrzyński - nasz opiekun MOWES-u. Spółdzielnia otrzymała wsparcie na dofinansowanie pięciu miejsc pracy oraz zakup wyposażenia z projektu "Inkubacja i Wsparcie Ekonomii Społecznej w subregionie ostrołęckim - IWES3" Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - mówił wójt Krzysztof Jezierski.

Głos zabrał wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski:

- Tutaj jeszcze należałoby uzupełnić, że oprócz tych środków będą coroczne środki wspierające rodziców. To dofinansowanie będzie do przedszkola, ale również do rodziców, trzeba tylko pamiętać o składanu wniosków. W 1990 roku weszła w życie najlepsza reforma, jaka udała się kiedykolwiek. To była reforma z tworzeniem gmin, które - uzyskując środki z podatków i z innych źródeł - mogły same się gospodarzyć i same wiedzieć, co chcą na swoim terenie zrobić. Bardzo się cieszę, że ta reforma powstała, bo już po 30 latach działania gmin widzimy, że one się zmieniają, szczególnie te wiejskie gminy są zupełnie innymi gminami. Już nie można powiedzieć, że mieszkańcy gmin, uczniowie, przedszkolaki są gorsi, mają gorszą edukacje, mają gorsze warunki przebywania i opieki niż te miejskie dzieci, a nawet ja bym powiedział, że mają lepsze warunki, dlatego że zazwyczaj są to nieduże grupy, w których jest łatwiej i przyjemniej. Te szkoły wiejskie są nie za duże, ale wszyscy się znają, znają również swoje środowiska, mogą wiedzieć, jak pomóc uczniom i rodzicom. Bardzo się cieszę, że pierwszy w powiecie publiczny żłobek powstał dzięki programowi "Maluch+". Mam nadzieję, że inne gminy wezmą z was przykład i też zaczną tworzyć i zaczną składać do tego programu "Maluch+" wnioski o to, żeby utworzyć swoje żłobki. To jest ważne, ponieważ tereny wiejskie nigdy nie miały żłobków, a dzisiaj zmienia się również struktura mieszkańców na terenach wiejskich i na takie placówki jest zapotrzebowanie. Zachęcam inne gminy do korzystania z tych programów. Mam nadzieję, że będzie powstało więcej  żłobków na terenach wiejskich. Jest to bardzo istotne i bardzo ważne. Pokażmy, że gminy wiejskie, wsie nie są gorsze od miast i tam nie mieszkają gorsi ludzie, tam nie ma gorszej opieki nad osobami młodymi, starszymi tylko nawet jest lepiej. Pokażmy, że wieś też powinna się liczyć, też powinna być tak samo zadbana jak duże miasta - mówił.

- My jako samorząd powiatowy jesteśmy otwarci na tego typu incjatywy - mówił starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski. - Jest to już druga inicjatywa powstania takiej spółdzieli socjalnej. Pierwsza powstała w Brańszczyku. Gdy wójt gminy Zabrodzie się zwrócił do nas w tej sprawie, nie widzieliśmy żadnego problemu. Uważamy, że trzeba wspierać tego typu incjatywy. 

- Jest całe mnóstwo programów, z których środków możemy korzystać. Ukłony w kierunku pana wójta i ogromne podziękowania, że zechciał pan w ramach dobrych, konstruktywnych rozmów, ale przede wszystkim słuchania naszych mieszkańców, bo to, że dziś powstał żłobek, to jest odzew mieszkańców. To potrzeby mieszkańców są realizowane. Również serdeczne gratulacje dla pani dyrektor żłobka, której życzę samych sukcesów i dobrego prowadzenia tego żłobka, żeby dzieciaki w świetnych warunkach, bardzo dobrej opiece mogły te pierwsze swoje lata życia bardzo dobrze rozwijać. Jako mieszkanka tej gminy dziękuję, że są te programy, że możemy z nich korzystać i że tak naprawdę to wszystko służy nam mieszkańcom - mówiła radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala.

Krótką modlitwę odmówił oraz dokonał poświęcenia budynku ks. Janusz Grygier, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mostówce. Wojewoda przekazał także upominki w postaci pluszaków dla maluszków uczęszczających do żłobka. 

Inwestycja kosztowała około 700 tys. zł, w tym dofinansowanie wyniosło około 380 tys. zł. Do żłobka uczęszcza ośmioro dzieci.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


AdelinGmina ZabrodziePowiat Wyszkowskiotwarcie żłobkaSpółdzielnia Socjalna "Integracja"projekt Maluch+żłobek samorządowy w powiecie wyszkowskim

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowe składowisko śmieci w Wyszkowie?
Przecież to środek miasta. Jak tak można? Takie miejsca są uciążliwe z powodu zapachów i zanieczyszczeń. Lokować powinno się poza miastem a nie w środku.
Gość
Tężnia, infokiosk, rzeźby i... toaleta. Miasto ma nowy projekt dla parku
Już my dziękujemy miastu i jego urzędnikom za ich pomysły. Przez nich park stracił swoje walory, nie ma nawet gdzie z dziećmi na kasztany iśc jesienią - chyba żeby się w tych bluszczach zaplątać? Kto to wymyślił? Poroniony pomysł. Ani to ładne, ani to pasujące do charakteru naszego parku, anui praktyczne. Niby park a kawałka terenu zielonej trawy nie uświadczysz żeby dzieci czy psiaka wypuścić swobodnie pobiegać albo na kocu posiedzieć. wszędzie tylko te bluszcze i inne zielone wijce
Mama
Choszczowe nie zwalnia tempa!
Wieś nie ma kanalizacji. Nie wiem czy ma gaz? Każą im szamba robić. Nikt nie ma żadnego pomysłu i budują po krzakach takie nikomu nie potrzebne budy, które u innych już dawno utraciły rację bytu i tu też wcześniej czy później zniszczeją nie używane. Siłownia? Inni nie musieli na nią przeznaczać własnych pieniędzy a mają? Czyli znowu wyrzucone pieniądze. Narobię się w polu to wieczorem śmignę na siłownię? Bez sensu. Kto to organizuje? Musiał się z kimś się na rozum zamienić.
Y
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA