REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wielopokoleniowy hołd

Kultura

Festiwal Poezji Śpiewanej i Mówionej Czasu Wojny odbył się 7 września w Wyszkowie podczas obchodów 81. rocznicy walk Grupy Operacyjnej "Wyszków".

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uroczystości odbyły sie na terenie parafii św. Idziego, gdzie 5 lat temu stanął pomnik, który jest poświęcony generałowi brygady Wincentemu Kowalskiemu - dowódcy Grupy Operacyjnej „Wyszków” oraz upamiętniu bohaterskich żołnierzy tej jednostki, walczących we wrześniu 1939 r. na Ziemi Wyszkowskiej. Prelekcję historyczną poświęconą GO Wyszków wygłosił Konrad Wróbel ze Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Grupa Operacyjna „Wyszków” powstała po to, aby chronić północne Mazowsze, w składzie Grupy Operacyjnej „Wyszków” była 1. Dywizja Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. Niemcy nazwali ją Żelazną Dywizją - przypomniał. Mówił też dużo o dowódcy GO „Wyszków” gen. Wincentym Kowalskim.

Poza kwiatami i modlitwą hołdem oddanym żołnierzom GP "Wyszków" był Festiwal Poezji Śpiewanej i Mówionej Czasu Wojny, w którym wystąpili porzedstawiciele różnych pokoleń. Aleksandra Korczakowska wyrecytowała wiersz "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte". Daria Oliasz zaśpiewała "Biały Krzyż". Teatr Farsa przygotował improwizację z wykorzystaniem wiersza Kamila Baczyńskiego. Wiersz "Bagnet na broń" wyrecytowała Lilianna Maciejewska. Mateusz Ciuraj zaśpiewał "Pałacyku Michla". Wystąpiła także 78. Gromada Zuchowa "Wilczki" z drużynową Iwoną Stanczewską która przedstawiła wiersz "Banita" oraz piosenki "Wspomnienie" i "Katechizmy polskiego dziecka". Zespół "Wyszkowiacy" zaśpiewał "Moja mała dziewczynko z AK" oraz "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", a seniorzy z Domu Dziennego Pobytu "Senior" przygotowali pieśni "Oka", "Wojenko, wojenko", "Deszcze niespokojne" oraz recytację wiersza "Żołnierz Polski".

Fot. Gmina Wyszków

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

SOS dla wyszkowskich siatkarzy
Szkoda, że dyrekcja i nauczyciele tak bardzo angażują się tylko jeśli chodzi o klasy sportowe!!! A reszta dzieciaków, nawet szafek nie mają, a wymagają od nich noszenia dodatkowych butów na w-f.
Rodzic
Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA